Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 236, komentářů celkem: 429552, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 434 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116470870
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Církev závislá na zadluženém státě?
Vloženo Sobota, 13. únor 2010 @ 15:55:41 CET Vložil: Stepan

Etika poslal Nepřihlášený

V poslední době stále častěji uveřejňované zprávy o nadále narůstajícím dluhu českého státu znovu nastolují otázku po udržitelnosti rozvoje církví, které jsou dosud závislé na státních financích. Státní dluh, který přesahuje 1 bilion Kč, je skutečně velmi alarmující. I církve, které si snad možná dělaly zálusk na pěkné peníze jako tzv. odškodnění, jež by se jim začalo postupně vyplácet v případě odluky církví od státu, musí nyní o to více pobrat v úvahu docela reálnou možnost, že tento stát na nějaké řádné odškodnění ani nebude mít.

Nabízí se tedy opět v dějinách tak často se opakující klíčová otázka: počkáme, co na nás tak nějak přijde, anebo si uvědomíme, že stojíme na křižovatce a že je na nás, kterou cestou se vydáme? Budeme trvat na tom, že duchovní, faráři a další církevní pracovníci jsou vlastně zaměstnanci státu a svým způsobem státní úředníci sloužící občanům tohoto státu, anebo se vzhledem ke své menšinovosti rozhodneme vykročit cestou rozhodné odluky od státu třeba např. podle modelu církví v USA?

Ani jedna z těch cest nebude bez trní, ale je lepší se nějakým směrem vydat, než jen čekat.


Jaké kroky bychom měli podniknout v případě, že se rozhodneme trvat na úzké spolupráci se státem? Měli bychom každopádně trvat na tom, že faráři, správcové sborů a další zaměstnanci jsou v podstatě v pozici státních úředníků, učitelů popř. kulturních pracovníků, a podle toho by i měli být platově ohodnoceni.

Dnes by to znamenalo, že by stát musel zvýšit jejich platy, což by měli představitelé a zástupci církví zcela bez skrupulí prosazovat. Nezastupují sami sebe, ale ty, které mají pod sebou. Nejde přece v prvé řadě o jejich zájmy, ale jde také o zájmy jejich služebně podřízených zaměstnanců a vůbec celku církve.

Problém by ale dnes spočíval v tom, že právě s narůstajícím dluhem státu ubývá jeden argument: Stát může směle říci, že za krize v žádném případě nemá na navyšování platů státních zaměstnanců. Problém by se musel nastavit tak, že nejde jen o zvyšování platů církevních zaměstnanců, ale o platové narovnání vzhledem k platům ostatních srovnatelných státních resortů.

A co v případě zvolení odluky ze strany církví? Nesměli bychom čekat na odškodnění, ale jednat tak, jako by už dávno odluka nastala, i když ne ještě de iure: postupně odbourávat závislost na zadluženém státě a právě tím mu začít alespoň v malém přispívat. Církve by tak ke státu nepřistupovaly jako k otci či pěstounovi, ale jako k dědovi či dítěti, které je potřebné, které teď naopak potřebuje oporu a péči.

Představa státu jako dojné krávy je jednak nekulturní a jednak iluzorní. Pokud by došlo ke státnímu bankrotu, tak by také na státě závislá církev utrpěla strašlivý šok. Pokud dojde ke státnímu bankrotu a bude tu více soběstačná, a tedy méně závislá církev, bude pak moci tato církev naopak pomáhat daleko lépe veřejnosti, a tedy státu.

Ať už si zvolíme prostřednictvím představitelů našich církví kteroukoliv ze dvou výše nastíněných variant, bude to vždycky lepší než vyčkávání a přešlapování na místě.

Adam Balcar

Zdroj: Evangelický týdeník – Kostnické jiskry 2010/4


Podobná témata

Etika

"Církev závislá na zadluženém státě?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 9 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Církev závislá na zadluženém státě? (Skóre: 1)
Vložil: Vacant v Sobota, 13. únor 2010 @ 17:00:17 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
To že se chce Adam Balcar vzdát svého platu nebo prodat co má a přispívat státu je ušlechtilá myšlenka ale na jeho místě bych jí nejdřív vyzkoušel na sobě a dobře zvážil. Nevím jestli by bylo dobré svěřit své peníze zrovna úředníkům kteří současný stav zavinili, zemi zadlužili a často podporují věci které jsou v rozporu s křesťanstvím. Taková věc by teoreticky mohla mít smysl kdyby příští vládu sestavovala dejme tomu KDU-ČSL a TOP 90. Lidem kteří jsou poctivější  než všichni ostatní a kterým věřím že je nevytunelují a nebudou podporovat potraty a jiné odporné a zbytečné věci. Nikomu jinému bych peníze určitě nesvěřoval. Komunistům ani pravici která o sobě tvrdí že nezná nepoctivé peníze a  všechno je dovoleno. Jestli bude krize pokračovat tak přibude chudých lidí  odkázaných na pomoc ze soukromé iniciativy nebo státu. Bezdomovců, nezaměstnaných a rodin v tísni. Na jeho místě bych si radši nechal kontrolu nad penězi a dal je rovnou jim kdybych se jich chtěl vzdát. Tak by měl jistotu že se dostanou tam kde je jich zapotřebí, státu to ulehčí a nikdo si z toho nic nestrhne. Díky tomu že náš stát platí kněze a pastory tak tím přivolává požehnání na celou společnost včetně těch kteří nevěří a nikomu sami nic nedávají. Na každém duchovním ušetří stát miliony za věznice, protidrogové léčebny, soudy, sociální podporu rozvedených rodin a nekonečně dalších věcí.



Re: Církev závislá na zadluženém státě? (Skóre: 1)
Vložil: rastan (rastan@quick.cz) v Sobota, 13. únor 2010 @ 18:14:40 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Že by se v někom hnulo svědomí? Konečně pochopil, že nechat si platit za kázání evangelia bezbožným státem je nebiblické? Konečně pochopil, že svého duchovního si mají platit ovečky samy a ne bezbožníci, nebo velebníček by měl na svoji obživu si vydělat prací? Asi jsem naivní, pisatel jenom pochopil, že pramen vysýchá.
rastan



Re: Církev závislá na zadluženém státě? (Skóre: 1)
Vložil: rudinec v Čtvrtek, 18. únor 2010 @ 19:34:50 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Osobne si myslím,že v dnešnej dobe už nie je ani 2% kazateľov, ktorí sú ochotní následovať píkladu
apoštola Pavla v tom ako kázať beztrovné evanjelium:

  Lebo veď sa pamätáte, bratia, na našu úsilnú prácu a námahu, lebo sme pracovali dňom i nocou, aby sme nikomu z vás neboli na ťarchu a tak sme vám hlásali evanjelium Božie. /1 Tes. 2:9/
   
14  Tak i Pán nariadil tým, ktorí zvestujú evanjelium, aby žili z evanjelia.

 
15  Ale ja som nepoužil ničoho z toho. A nepísal som tohoto nato, aby sa pri mne tak dialo, lebo lepšie by mi bolo zomrieť, než aby niekto vyprázdnil moju chválu.

16  Lebo keď zvestujem evanjelium, nemám sa čím chváliť, pretože to musím robiť, ale beda by mi bolo, keby som nezvestoval.

17  Lebo ak to robím ochotne, mám odplatu, ak neochotne, úrad mi je sverený.

18    Čo tedy je moja mzda? Aby som zvestujúc evanjelium predložil evanjelium Kristovo beztrovné, aby som nevyužil

svojho práva pri evanjeliu.  /
1 Kor.9,14-18/



Stránka vygenerována za: 0.18 sekundy