Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 468 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116484918
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: PROČ JE NA SVĚTĚ HLAD: MÝTY A SKUTEČNOST
Vloženo Úterý, 15. červen 2010 @ 23:02:32 CEST Vložil: Stepan

Kritika bludů poslal Nepřihlášený

Martin Vorač

Proč  je na světě hlad: Mýty a skutečnost. 

Naše mysli jsou stále znovu a znovu, po léta, masírovány a indoktrinovány myšlenkami, že příčiny hladu mají kořeny v přelidnění, přírodních katastrofách a v nedostatku potravin. Ano, to jsou nejčastější, a jim podobné, odpovědi na otázku, proč je na světě hlad.  Jsou však většinou nepravdivé! Pojďme se na ně podívat podrobněji. 



1. mýtus: Hlad je důsledkem přelidnění. 

„Proč mají lidé v Indii a v mnoha dalších afrických a asijských zemích tolik dětí? Copak nevědí nic o kontrole porodnosti? Musíme je poučit, rozdávat ve velkém kondomy, případně sterilizovat ženy… jen tak jim můžeme pomoci.“ (pozn.: tak např. smýšlí i OSN) Tyto otázky a odpovědi jsou však jen následkem naší neinformovanosti, necitlivosti a předsudků. 

Skutečnost je taková,  že lidé v chudých, tzv. rozvojových zemích, musí mít pět a více dětí, pokud chtějí přežít. Více členů rodiny zastane více práce a znamená i zajištění rodičů ve stáří, případně jiných členů rodiny v jejich nemohoucnosti, např. po úrazu. Musíme mít na paměti, že v těchto zemích neexistuje sociální, důchodový ani zdravotní systém! Děti jsou tak jedinou nadějí rodin pro budoucnost. Šestileté dítě je zde již schopno se samo uživit a starší děti se mohou postarat i o ty členy rodiny, kteří jsou nemocní nebo jinak postižení. Jediné dítě na západě spotřebuje více potravin než stačí k životu mnohačetné rodině v tzv. rozvojové zemi. Navíc toto západní dítě způsobuje svou spotřebou asi padesátinásobné znečištění přírody, než jeho chudý protějšek. 

Dalším důkazem je fakt, že hustota osídlení nemá žádnou souvislost s výskytem hladomorů. Indie má dvakrát více  zemědělské půdy na obyvatele než Čína, přesto jsou hladomory  v Indii mnohem častější. Stejné je to např. u Jižní Korei nebo Thaiwanu v porovnání s Bangladéší, která má dvojnásobek zemědělské půdy na obyvatele a lidé tam trpí hlady pravidelně. Můžeme vzpomenout strádající Honduras a slušnou životní úroveň v Kostarice. A nelze nesrovnat prosperitu Nizozemí, kde je velmi vysoká hustota obyvatelstva a zemědělská půda je zde spíše vzácností. 

Přelidnění  naší planety nám skutečně  nehrozí! Pokud bychom nechali všechny obyvatele naší krásné planety nastoupit do vojenského tvaru, všichni se vejdou na území velké zhruba jako Praha, tj. čtverec o straně 40 km… 

Pravdou je, že populační  růst a extrémní chudoba jsou dva důsledky stejného problému. Populační růst je způsob, jak se s hrozbou hladomoru vyrovnat – nikoli naopak.   

2. mýtus: Může za to příroda. 

Sledujeme-li masmédia, tak to, co vidíme a slyšíme, co je nám předkládáno a jak je to komentováno nás svádí k dojmu, že přírodní katastrofy jako zemětřesení, sucha, povodně apod. jsou příčinou hladomorů. Ano, jistá souvislost tu pochopitelně je. Ale musíme si položit otázku, třeba: „Proč nedochází k hladomorům, když velké zemětřesení postihne Kalifornii nebo rozsáhlé povodně zničí domovy a celou úrodu ve Francii nebo na Moravě? 

Vidíme, že v případě přírodních katastrof nerozhoduje příroda ale jednání lidí.  

K hladomorům dochází, když bohaté státy, skupiny či jednotlivci začnou shromažďovat a zadržovat potraviny (léky, potřeby k životu,…) pro sebe, spekulanti uměle mnohonásobně zvyšují ceny a vládnoucí vrstva hluboko pod cenou vykupuje půdu od chudých rolníků.  

3. mýtus: Na zemi není  dost jídla pro všechny. 

I tomu mnoho lidí věří  a propaganda mnohých národních vlád a mezinárodních organizací  tuto hloupost záměrně šíří a podporuje.

Na světě je však potravin veliký přebytek. Jen samotných obilovin se produkuje tolik, že na každou osobu připadá 3 600 kalorií na den! To by bylo tlustých lidí…! A to se lidé ještě živí masem ryb, ptáků a savců, ovocem a zeleninou. 

K zamyšlení je, že Indie patří mezi největší exportéry potravin s obrovským přebytkem pšenice a rýže. Přesto se odhaduje, že 300 milionů Indů hladoví. 

Naše planeta je dokonce schopna vyprodukovat mnohonásobně více potravin, které by stačily k uživení mnoha desítek miliard lidí.   

Někteří badatelé mají  za to, že efektivní rybolov v africkém jezeře Tanganika, by dlouhodobě uživil všechny obyvatele Afriky, kteří by už jiný zdroj potravin nepotřebovali.

Nebo stát  Súdán. Má dostatek kvalitní orné půdy, jejíž využitím by bylo možno uživit celou Afriku. Přesto právě v Súdánu jsou hladomory na programu dne a každou minutu tam lidé umírají hlady. Dalším příkladem nevyužitého potenciálu orné půdy nám může být blízká Ukrajina, nazývaná obilnicí Evropy. 

Kde je tedy problém? Ačkoli je na potravin dostatek, chudí světa k nim buď nemají přístup nebo nemají dostatek prostředků, aby si je vypěstovali nebo koupili. 

Proč  je tedy ve světě hlad? 

Není pochyb, že  za to mohou lidé a jejich sobectví, strach, lenost, bezbožné zvyky a „kultury“.

V největší míře za výše uvedené problémové skutečnosti mohou NÁBOŽENSTVÍ, která nejsou založena na lásce k bližnímu.

Většina hinduistů má  za to, že lidské utrpení je důsledkem špatného života (i minulých životů) trpících a proto jim není třeba pomáhat. Muslimové jsou většinou ochotni pomoci pouze muslimům. I další náboženství, která se obracejí k jiným bohům než k Bohu, který je láska, nepřikládají pomoci bližnímu velký význam, nebo nedefinují bližního jako člověka potřebujícího pomoc. (různé „–ismy“ jsou ve své podstatě také náboženstvími) 

Praktické,  živé a žité křesťanství  je řešením. 

Všude tam, kde je, nebo v minulosti byla, živá křesťanská víra, tam vidíme prosperitu. Biblická moudrost nás na mnoha místech Bible učí o principech setí a sklizně, o dávání a rozsévání.  „Co člověk, zaseje, to sklidí. Co naopak nezaseje, to sklidit nemůže.“ Motivem a hnacím motorem je zde pouze a hlavně Boží láska k bližnímu, k člověku. Co je mimo to, byť by se i za křesťanské vydávalo, křesťanské není, ale pochází z tábora Božího nepřítele. Ano, je to ďábelské. A Ďábel přišel, aby kradl, zabíjel a ničil. Ježíš Kristus přišel, abychom měli život v hojnosti. Zamysleme se jen nad prosperitou národů. Tam, kde bylo protestantské probuzení, kde došlo k nějaké konkrétní, život dávající a zlo ukončující, duchovní obnově,  reformaci, tam, přes všechny chyby a lidské nedokonalosti a selhávání jednotlivců i skupin jsme v těchto národech svědky toho, že se naplňuje Boží Slovo, zapsané v Exodu 20. kapitole: „…stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mne nenávidí, ale prokazuji milosrdenství tisícům pokolení těch, kteří mne milují a má přikázání zachovávají.“ 

A tak je na nás, tak je na tobě, vážený čtenáři, jestli se zúčastníme jediného efektivního způsobu boje proti hladu. Jak? Vezmi jídlo a evangelium a jdi k hladovějícím národům. 

Zpracováno dle zahraničních pramenů:

Dr. Lester Sumrall: „Temná  jáma světového hladu a křesťanské řešení“

F. M. Lappe a J. Collins: „Světový  hlad: 12 mýtů“




Podobná témata

Kritika bludů

"PROČ JE NA SVĚTĚ HLAD: MÝTY A SKUTEČNOST" | Přihlásit/Vytvořit účet | 10 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: PROČ JE NA SVĚTĚ HLAD: MÝTY A SKUTEČNOST (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Středa, 16. červen 2010 @ 05:35:25 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Skutečnost je taková, že lidé v chudých, tzv. rozvojových zemích, musí mít pět a více dětí, pokud chtějí přežít.
A tito děti budou žít ve stejném marasmu jako jejich rodiče, protože v těchto regionech (subs. Afrika) není pro tolik lidí živobytí. Prostě není. Rovnice víc dětí=větší blahobyt je přežitkem z koloniální a předkoloniální epochy, kdy se většina dětí nedožila dospělosti. Dneska je to jinak a lidé se v problémových regionech množí nekontrolovaně (což je jejich problém a problém omezenosti zdrojů), ale já obosbně nemám zájem o invazi imigrantů z přelidněných částí světa s diametrálně jinou kulturou do Česka a Evropy.

K hladomorům dochází, když bohaté státy, skupiny či jednotlivci začnou shromažďovat a zadržovat potraviny
Příčin je víc. Hladomory byly, i když se toto nedělo.

Není pochyb, že  za to mohou lidé a jejich sobectví, strach, lenost, bezbožné zvyky a „kultury“.
Hurá, objevili Ameriku.

Většina hinduistů má za to, že lidské utrpení je důsledkem špatného života
Většina hinduistů má z velké části pravdu. V tomto bodě.

Všude tam, kde je, nebo v minulosti byla, živá křesťanská víra, tam vidíme prosperitu.
Není úplně pravda. Třeba Švýcarsko se otrevřelo reformacei už v 16.století, ale ekonomicky bylo na huntě dalších víc než 300let.



Re: PROČ JE NA SVĚTĚ HLAD: MÝTY A SKUTEČNOST (Skóre: 1)
Vložil: ptrkmnk v Středa, 04. srpen 2010 @ 17:06:54 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
To jakože až budou na světě všichni křesťani tak hlad nebude? Nebo proto tu je? A co Japonci tam je teda křesťanů.Ťežko zavádět nebeské království na ďáblově dvorku.Radši hledejme potravu dávající žívot věčný ,pak dojde i na žvanec.



Re: PROČ JE NA SVĚTĚ HLAD: MÝTY A SKUTEČNOST (Skóre: 1)
Vložil: nula v Středa, 04. srpen 2010 @ 22:48:41 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
--Všude tam, kde je, nebo v minulosti byla, živá křesťanská víra, tam vidíme prosperitu.--

Jo např. Haiti -96 % věřících  ( 80 % katolíci,16 % protestanté) ,nejchudší země na západní polokouli.Devadesát procent dětí na Haiti trpí nemocemi přenášenými vodou a střevních parazitů. Přibližně 5% dospělé populace na Haiti je nakažena virem HIV. Výskyt z tuberkulózy  na Haiti je více než desetkrát vyšší než v jiných zemích Latinské Ameriky. 30.000 lidí každý rok onemocní malárií



Stránka vygenerována za: 0.28 sekundy