Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Doubravka.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 0, článků celkem: 16938, komentáře < 7 dní: 172, komentářů celkem: 446989, adminů: 60, uživatelů: 5283  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 197 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
124678785
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: Skutky lásky aneb lidický kněz Josef Štemberka 1942
Vloženo Úterý, 25. červen 2024 @ 10:59:36 CEST Vložil: Tomas

Žhavá témata poslal brusle7



...Nevýslovná láska k lidem... 

Skutky lásky a  láska k lidem  připomínající život, skutky a závěrečnou Křížovou cestu Ježíše. 

Lidický kněz Josef Štemberka. 

Následovník Krista.



Tichý, věrný, milující, přesto v pozadí (i na GS spíše asi v pozadí)... 

Proto mu věnuji tuto tichou vzpomínku a obdiv jako člověku, který věděl, kde je jeho místo a poslání. 



A "za mne" :   Světec bez sebemenších pochybností...   ...SKUTKY lásky...   A příklad jednání Kristových Učedníků, jak láska v realitě  vypadá...



23.6.2024
Brusle7



"Skutky lásky aneb lidický kněz Josef Štemberka 1942" | Přihlásit/Vytvořit účet | 17 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Skutky lásky aneb lidický kněz Josef Štemberka 1942 (Skóre: 1)
Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Středa, 26. červen 2024 @ 21:34:46 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)

Kopíruji z uvedeního článku přímo do diskuse:

Lidického faráře varovali, aby se do obce nevracel. Josef Štemberka byl popraven s ostatními muži.

Vyhlazení Lidic - naše největší novodobá tragédie. Pokud jen někdo zmíní jméno této vesnice, okamžitě si vybavíme mrtvé lidické muže, ženy a děti, vypálené domy, hořící kostel, onu fotografii psa v boudě, sousoší, utrpení nevinných. A také kněze.
Článek
Uplynulo již 82 let od lidické tragédie, která však zůstává stále živou. V dnešní pohnuté době je připomínka této bezprecedentní události vlastně ještě naléhavější. O vyhlazení Lidic a samotných aktérech celé strašné události bylo napsáno mnoho knih a životopisů, natočena spousta dokumentů i filmů. Lidice nelze pojmout jen jako zničení jedné vesnice, je třeba vzpomenout na naprosto zbytečně vyhaslé životy obyvatel, mužů, žen i dětí, přidat si ke jménu fotografii, vztahy, předešlý život. Je těžké vybrat jednoho konkrétního člověka pro vzpomínku na jeho osud.

Celým děsivým a varujícím příběhem Lidic se však jako ona pomyslná červená nit proplétá osoba místního faráře. Josef Štemberka neuposlechl varování, že se k něčemu schyluje, a rozhodl se zůstat se svými farníky až do trýznivé smrti z rukou popravčí čety SS. Starý kněz vyšel na dvůr Horákova statku v bílém obleku, který měl na sobě poprvé a původně si ho zakoupil na pobyt do lázní. Někteří esesáci na třiasedmdesátiletého kněze, který důstojně stál a čekal na smrt, odmítli střílet.
Celou dobu dodával ve sklepě lidickým mužům sílu a víru, modlil se s nimi, dokonce prosil katy o slitování - ne pro sebe, ale pro ně. Pro táty od rodin, mladé kluky, dědečky, bratry… A víte, že vlastně už v Lidicích vůbec bydlet neměl, jen díky své dobrosrdečnosti o pár dní se stěhováním počkal? Bohužel, právě o těch pár dní, kdy se kolo osudu roztočilo a nebylo již návratu. Někdy si život s jednotlivci skutečně ošklivě zahraje…
Kdo byl Josef Štemberka a jaký byl jeho život?
Syn chudého tkalce Josef se narodil v městečku Pecka (č.p. 187) 2. února v nám již nesmírně vzdáleném roce 1869, ještě za Rakouska-Uherska. V rodině se sedmi dětmi byla o vše nouze, navíc maminka budoucího kněze těžce onemocněla. Roznemohla se tak, že zůstala celých dlouhých sedm let upoutaná na lůžko. Domácnost vedly dcery, které se už odmalička musely otáčet, muži chodili za výdělkem kamkoliv. Josef Štemberka byl od dětství velice nadaný a inteligentní. Skromné poměry, ve kterých vyrůstal, mu naopak svědčily - zvídavý a bystrý kluk udivoval vědomostmi už v obecné škole.
Když mu bylo jedenáct let, trpící maminka zemřela. Tatínek se po smrti své ženy snažil, jak mohl, ale s nějakým vzděláním se vůbec nepočítalo. Josefův bratr Jindřich také toužil po akademické dráze, ale v tak chudých poměrech nebylo na nic takového ani pomyšlení. Nakonec se za oba kluky přimluvil jejich učitel. Josef putoval na gymnázium do Jičína, kde bydlel u jezuitů na koleji. Vzpomínal, že během studií neměl mnohdy co jíst, byl odkázán na milodary, doučoval slabší žáky, dával „kondice“, dřel a dřel. Mnohdy padal vyčerpáním, ale přesto se dostal do semináře, který ukončil roku 1894. Téhož roku byl vysvěcen na kněze.

Bratr Jindřich také dosáhl svého - stal se advokátem, což tehdy bylo skutečné terno a chudý tatínek tomu ani nemohl uvěřit. Josef a Jindřich k sobě měli ze všech sourozenců nejblíže, často se navštěvovali, půjčovali si knihy, navzájem se vzdělávali. A nezapomínali ani na své sestry. Tři totiž zůstaly neprovdané, v tehdejší době musela mít nevěsta věno, což u chudého tkalce nebylo možné. Anežka, Leopoldina a Aloisie tudíž zůstaly „na ocet“. Bohužel, doba byla taková. Staré panny neměly na růžích ustláno, těmi každý pohrdal. Navíc se musely živit podřadnou prací. Oba bratři tudíž sestrám pomáhali, jak mohli.
Zatímco Jindřich zakotvil v Rychnově nad Kněžnou, Josef působiště jako začínající kněz často střídal, až v roce 1909 nastoupil do středočeských Lidic. Do kostela sv. Martina, kde Josef Štemberka působil dlouhých 33 let, docházeli věřící nejen z Lidic, ale i z Makotřas, Hřebče a Bělok. Během let získal Josef Štemberka nejen „funkci“ kněze, ale byl i arcibiskupský notář a konsistorní arcibiskupský rada.
Přes tři desetiletí Josef Štemberka bydlel a pracoval v Lidicích. Za tu dobu poznal všechny obyvatele, oddával je, křtil jejich děti, dával poslední pomazání umírajícím. Věděl o všech slabostech svých „oveček“, měl velkou důvěru všech. Obracely se na něj matky v tísni, domlouval hrubým manželům, pomáhal svedeným a opuštěným dívkám. Od prvních dnů, kdy se jako čtyřicetiletý ujal duchovní služby v Lidicích, působil v obci jako vůdčí osobnost - jeho nadřízení na něj vzpomínali jako na humanistu, jehož pojetí víry bylo civilní, nikoliv dogmatické.





Re: Skutky lásky aneb lidický kněz Josef Štemberka 1942 (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pátek, 28. červen 2024 @ 09:22:01 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Ahoj.

  Zajímavý příběh, hodně drsný, jak už tak řádění socialistů a komunistů bylo. Snad se nevrátí.

  Na tom není moc co diskutovat?

  Možná se dá napsat zkušenost - u nás ve farnosti byl taky kněz, který byl věrný. Byl tam už od před vállky. Byl s námi v sedmdesátkách, osmdesátkách, přes padesát let věrný na svém místě.

  Stejně tak když jsme byli v "podzemní církvi". My jsme tam vlastně nic neriskovali, byly osmdesátky, komunisté už se připravovali na předání moci prominentům, rozjíždělo se podnikání, byla proti dřívějšku velká svoboda, byť stále omezená. 

  Ale kněžím na rozdíl od nás hrozil postih - a taky se stával. Jednou za půl roku, za rok, zavřli pro výstrahu některého kněze do kriminálu. Abychom se báli. A byli poslušní. Někdy nakrátko, jen vazbu, někdy na pů roku, rok. Už nehrozila smrt, jako při řádění v padesátkách, ale přesto nic příjemného.
 
  A postoj těch kněží byl, že si z toho nic nedělali. Brali to jako součást toho, co žijí. A povzbuzovali nás. 

  Toník





Re: Skutky lásky aneb lidický kněz Josef Štemberka 1942 (Skóre: 1)
Vložil: Irena v Sobota, 29. červen 2024 @ 09:21:23 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ahoj Brusle, díky za vzpomínku na statečného kněze. V médiích se Lidice prakticky ani nevzpomněly, jenom něco málo, jsou teď "důležitější" témata. Znám i příběh kněze Maxmiliána Kolbeho, který šel dobrovolně na smrt za jiného vězně v koncentráku, který byl otcem několika dětí. Tento člověk  přežil a potom svědčil o oběti M. Kolbeho. 
Ano, to je Ježíš Kristus v akci - z lásky dal život za člověka...

I. 



Stránka vygenerována za: 0.27 sekundy