Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Jiří.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 1, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 172, komentářů celkem: 429673, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 264 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116544218
přístupů od 17. 10. 2001

Život církví: PROJEKTY PŘI APOŠTOLSKÉ CÍRKVI V ČR
Vloženo Středa, 06. červenec 2005 @ 08:42:01 CEST Vložil: Karels

Z našich církví Karels poslal:

PROJEKTY PŘI APOŠTOLSKÉ CÍRKVI V ČR

ROYAL RANGERS V ČR

Royal Rangers (dále RR) je mezinárodní organizace pro děti a mládež školního věku registrovaná Ministerstvem vnitra ČR 16.4.1996 jako Občanské sdružení pod číslem ll/s-OS/1-29 754/96-R. Služba Royal Rangers v ČR je začleněna do práce místního sboru, je jím podporována a úzce spolupracuje s nedělní školou. Royal Rangers je účelovým zařízením AC v ČR, může však vzniknout i ve sboru jiné denominace, pokud se vedení sboru zaváže respektovat Stanovy Royal Rangers v ČR. V současné době /1998/ přední hlídky Royal Rangers, jako samostatné organizační jednotky, pracují v Třinci, Českém Těšíně, Havířově, Valašském Meziříčí, Zlíně, Brně, Břeclavi, Varnsdorfu, Českých Budějovicích, Nýrsku, Vyšším Brodě, Mariánských Lázních a ve městě Příbram.

Původně organizace Royal Rangers vznikla v šedesátých letech v USA s cílem pomoci mladým lidem najít skutečné životní hodnoty, pomoci jim vybudovat zdravý a pevný charakter a chránit je před negativními jevy, zejména násilím, alkoholismem a drogami. V roce 1961 sbory ”The Assemblies of God” přijaly rozhodnutí začít službu mezi chlapci a Johnie Barnes byl požádán, aby začal tuto práci. Za tímto účelem byl vypracován program a metody práce, na které dnes navazují Royal Rangers po celém světě. V říjnu 1962 byl program Royal Rangers oficiálně započat. V roce 1981 byl Royal Rangers předveden v Německu a Švýcarsku. Později byl vypracován tzv. evropský model, podle něhož se dnes pracuje ve většině evropských zemích. V této době Hanspeter Neck započal podobnou mládežnickou práci v Německu. Při jedné příležitosti se setkal s J. Barnsem a oba vůdcové souhlasili s používáním jednotného znaku a připojením se k evropskému systému a začali společně pracovat. Služba Royal Rangers v Evropě byla zakládána především ze Švýcarska. V roce 1995 byl založen Royal Rangers v ČR jako účelové zařízení Apoštolské církve a následně na doporučení Ministerstva kultury v roce 1996 přeměněno na Občanské sdružení.

Práce na území naší republiky pokračovala a ke konci roku 1997 Národní rada Royal Rangers v ČR registrovala 19 předních hlídek, které pracovaly jako organizační jednotky po celém území ČR. Práce Royal Rangers v naší zemi je řízena Národní radou Royal Rangers, která mimo jiné organizuje konference velitelů, Národní výcvikové tábory pro přípravu nových vedoucích, připravuje literaturu pro děti i vedoucí, vydává celostátní časopis Světluška, zřizuje táborovou základnu, koordinuje letní tábory a další celostátní akce pro děti. Všichni velitelé se 2x ročně scházejí na konferenci a školení. Ke konci roku 1997 měli 55 vyškolených pracovníků, kteří dobrovolně a bezplatně pracovali s dětmi jako velitelé Royal Rangers snažíce se naplnit základní poslání této organizace, což je pomoci mladým lidem najít skutečné životní hodnoty v duchovní, psychické, fyzické a sociální oblasti života se základním cílem získat děti pro Krista, pomoci udržet děti v Kristu a pomoci dětem stát se Kristovými služebníky.

NADACE ”NEHEMIA”

Apoštolskou církví v ČR, jako právnickou osobou byla v souladu s ustanovením § 20b-§ 20e Občanského zákoníku zřízena nadace s názvem "Nehemia". Ta byla založena v roce 1989. Prvních několik let se věnovala „pouze“ spolupráci se stejnojmennou nadací v Německu. Tato spolupráce spočívala v dopravě německé humanitární pomoci do zemí východní Evropy, přičemž celá práce byla 100% financována německou Nehemií. V roce 1993 bylo na popud několika pastorů založeno finanční konto na pomoc hladovým a trpícím ve světě. Od té doby se změnila celá práce i struktura Nehemie. V roce 1996 byly zpřísněny německé zákony a tím došlo i k definitivnímu rozchodu s německou nadací. Od počátku tohoto roku začala tedy česká Nehemie pracovat naplno. Od roku 1995 začal také pracovat koordinační výbor nadace, který vytvořil vizi a cíle nadace. Ten ji také organizačně zajišťuje. Předsedu výboru a 60% členů jmenuje zakladatel a 40% členů výboru tvoří ”Kruh přátel Nehemie”. Členem tohoto ”Kruhu přátel Nehemie” se může stát každý, kdo souhlasí s vizí Nehemie a v nějaké z jejích oblastí je ochoten ji aktivně podporovat, přičemž k přijetí za člena stačí libovolně formulovaná přihláška. Nadace Nehemia v ČR je sesterskou organizací nadace Nehemia v Německu a nesleduje žádné hospodářské nebo politické cíle. Cílem nadace je konat činnou lásku k bližnímu ve smyslu smýšlení Ježíše Krista k lidem, kteří jsou v nouzi. Není podstatné, ve které zemi žijí a z jakých politických, ideologických nebo světonázorových důvodů jsou znevýhodňováni a pronásledováni.

Vizí se stalo 1/ naplňování příkazu Pána Ježíše Krista ve světle Bible Mat 28/19-20. Tento příkaz se snaží naplnit způsoby: a/ vysílání misionářů, b/ finanční podporování místních pastorů a misionářů, c/ pořádání misijních konferencí a seminářů v naší zemi, d/ koordinování modlitebního týmu za země CIS a okno 10/40. 2/ Naplnění fyzických potřeb spasených i nespasených lidí na misijním poli ve světle veršů Jak 2/14-17. Naplnění vidí tímto způsobem: a/ sběr různých věcí, b/ doprava a distribuce toho všeho k potřebným, c/ shromažďování financí na pomoc hladovějícím, d/ nákup potravin a jejich distribuce, e/ podporování sirotků, sirotčinců a sociálně slabých rodin, f/ nákup a distribuce léků a lékařského materiálu do postižených oblastí, g/ sběr zdrav. zařízení a následné vybavení nemocnic zejména v zemích CIS.

Proto stále probíhá sběr šatstva a takřka všeho použitelného pro Ukrajinu a Čečensko ve 3 hlavních skladech v Havířově, Kolíně a Týně nad Vltavou. Jedním z největších projektů je podporování sirotků v dětských domovech. Počet sponzorovaných dětí z Etiopie, Rwandy, Ugandy, Indie, Bangladéše a Ukrajiny vzrostl ze 40 na 68 dětí. Vysláním dvou angolských studentů zpět do jejich země, Tavarese a Siny Sariquembe v srpnu 1997 byla také započata misijní práce v Angole. Co se týká Ukrajiny, jsou nadále podporováni 3 pastoři a 3 misijní pracovníci pracující v oblasti zakládání nových sborů. Koncem srpna 1997 přijelo na pozvání nadace do České republiky 40 dětí z Ukrajiny, o které se staraly jednotlivé rodiny v Čechách a na Moravě. Tentýž měsíc se skupina 40 lidí zúčastnila 14 denního misijního výjezdu do Krivého Rogu. (Podobný misijní výjezd by měl proběhnout i letos roce v červenci.) Na jaře roku 1998 byla vyslána do Tanzanie sestra Kateřina Žůrková, která nyní pracuje v dětském domově jako ošetřovatelka. Od března roku 1997 jsou také sbírány finanční prostředky na misii v Súdánu a v červnu byl otevřen zvláštní variabilní symbol na pomoc postiženým povodněmi na Moravě. Současně již probíhá projekt sponzorování tisku čínských Biblí. Nadace spravuje několik kont: pomoc trpícím, podpora pastorů z Ukrajiny a Arménie, podpora sirotků, krmte hladové, auta pro arménskou církev, misie v Angole, pomoc obětem povodní, Bible pro Čínu, stavba sirotčince, podpora mis. práce v Súdánu. Mimo jiné je vydáván misijní časopis ”NEHEMIA Info“, kde vycházejí i modlitby „První linie“ za potřeby a akce pořádané Nehemií a několikrát ročně se konají konference. (poznámka: Činnost v roce 1997)

MISIJNÍ SPOLEČNOST ŽIVOT

Kromě misijní práce v zahraničí pracuje nadace „Nehemia“ taky na misijním poli v České republice. Práce vnitřní Nehemie je vedena pod názvem „Misijní společnost Život“ a má svou vlastní agendu a odlišný účet. Zabývá se pořádáním stanových evangelizací, půjčováním stanů včetně jeho vybavení k misijním účelům, zakládání nových sborů, práci na školách, klubovou prací s mládeží a pořádáním festivalů mládeže.

ORGANIZACE ACET

Organizace ACET: AIDS CARE - EDUCATION & TRAINING je Sdružení pro péči, vzdělávání a vyučování o AIDS. ACET INTERNATIONAL je mezidenominační křesťanská organizace, působící v různých zemích světa včetně: Ugandy, Tanzanie, Thajska, Rumunska, České republiky, Anglie, Irska, Barbadosu, Nového Zélandu, Jersey a Guayany. Zakladatelem této organizace poskytující bezpodmínečnou péči pro ty, kteří mají AIDS, praktické vzdělávání o AIDS a vyučování prevence je Dr. Patrick Dixon MB BS MA (Cantab). ACET ČR je nezisková organizace, která je součástí světové organizace ACET International sídlící v Londýně. ACET České republiky -občanské sdružení bylo založeno v roce 1993 Stuartem Angusem a registrováno na Ministerstvu vnitra v roce 1995. Poté, co roku 1997 manželé Angusovi odcestovali zpět do Anglie, se stal ředitelem Tomáš Řehák.

Služby nabízené organizací ACET jsou: 1) HIV - to je tvá volba - osvětově vzdělávací přednáškový projekt, kdy vyškolení lektoři pořádají veřejné přednášky pro ZŠ, SŠ a VŠ v délce 2 vyučovacích hodin.
2) Mládež proti AIDS - “peer” program: zde se zájemci z mládeže stanou zástupci a mezi svými vrstevníky šíří získané informace, či literaturu o problému HIV / AIDS.
3) Vyber si život – národně vzdělávací konference: jedná se o školení služebníků pro tuto oblast služby.
4) Spolupráce s národními a mezinárodními úřady na zlepšení metod boje proti šíření nemoci AIDS.
5) Literatura: psaní a vydávání vhodných letáků a knih k dané problematice.

TEEN CHALLENGE

Kdybychom chtěli přeložit název této světové organizace, u jejíž počátků stál roku 1958 David Wilkerson, mohlo by se napsat „výzva mladých“ nebo „výzva mladým“. Slovo Teen je koncovkou anglických číslovek 13 až 19 a může zde představovat právě lidi ve věku těchto let a let mezi nimi, tzv. „teenagery“. Tato organizace je rozšířena do mnoha zemí, přičemž její základní cíle zůstávají stejné, ale její činnost může mít různé formy. Jsou zakládána nová rehabilitační střediska a další formou je zakládání křesťanských kaváren jako mostu mezi ulicí a sborem či rehabilitačním střediskem a práce v nich. Další misijní činností může být tzv. Makedonská misie - vycvičení a vyslání pracovníků na misijní pole nebo služba nazvaná „Turning Point“ (přeloženo jako „bod obratu“). Viditelným rysem práce Teen Challenge je pevné sepětí s životem sboru.

Začátky Teen Challenge v ČR směřují do roku 1986, kdy nynější ředitel národní kanceláře Teen Challenge Petr Ministr chodil do ulic Havířova a pracoval společně s Petrem Králem (současným vedoucí rehabilitačního střediska ve Šluknově) s mladými lidmi. Na jaře roku 1990 v Košicích proběhlo poprvé setkání se zástupci Teen Challenge bratrem Al Pernem (tehdejším ředitelem Teen Challenge pro Evropu a Asii) a T. Bremerem (koordinátorem práce v Evropě). Později se uskutečnilo několik seminářů a byla také otevřena křesťanská kavárna v Třinci. Petr Ministr se také několikrát setkal s T. Bremerem a navštívil již fungující středisko v Brozcynie (Polsko). Po roce 1994, kdy přicházeli nový drogově závislí chtějící se léčit, potřeba vlastního rehabilitačního střediska rostla. Pán Ježíš se k této práci přiznal a sbor v Třinci poskytl pro tuto práci chaloupku v Tyře. Následovala přestavba objektu, přestěhovali se sem i služebníci a v březnu roku 1994 bylo otevřeno 1. středisko pro drogově závislé. Pracovníci i studenti dojížděli na společná shromáždění do sboru v Českém Těšíně. Dnes je zde v Tyře indukční centrum, jehož vedoucím je dr. Ivan Vlachynský. Ten a Petr Ministr společně jezdili do psychiatrické léčebny v Opavě a začala práce ve věznici v Ostravě - Heřmanicích. Do střediska postupně přicházeli další noví studenti. S narůstajícím počtem rostla potřeba větších prostor a začalo hledání nového vhodného objektu, kterým se stal dům ve Šluknově v severních Čechách. Během existence Teen Challenge v ČR byl rozjet také projekt protidrogové prevence na školách v okresech Karviná, Plzeň a Praha. V Těšíně a Plzni byly otevřeny protidrogové poradny a v druhém jmenovaném městě funguje kavárna (čajovna) Teen Challenge. Postupně se také od roku 1996 rozvíjí práce Teen Challenge v hlavním městě Praze.

LBA / VOŠMT V KOLÍNĚ

Letniční biblická akademie

Původní Letniční biblická akademie (dále LBA) byla zřízena Radou Apoštolské církve (bývalá Ústřední rada starších AC v ČR) roku 1991, přičemž do sítě církevních škol MŠMT byla zařazena ke dni 29.5.1992, a v pátek dne 27.9.1991 byla v Kolíně zahájena. Ve značně polních podmínkách (probíhající přestavba objektu) začalo prvních 10 studentů studovat vzdělávací program Light Force Europe. 2 a 1/2 měsíce trvalo intenzivní vyučování a dalších 9 měsíců studenti pracovali evangelizačně v některém z našich sborů pod dohledem pastora a lektorů. Nejprve byl ředitelem školy bratr ThMgr. Jozef Brenkus, předseda Apoštolské církve na Slovensku, později se jím stal bratr Mgr. Milan Buban. Apoštolská církev organizovala teologické vzdělávání svých duchovních ještě v době komunistické totality, kdy musela pracovat v podzemí, uvolněním možností bylo tak později zřízeno legální čtyřleté pomaturitní studium ve dvou stupních pod názvem Letniční biblická akademie (1.stupeň - 2 roky ve formě denního kvalifikačního studia, ukončený maturitní zkouškou a 2.stupeň - taktéž 2 roky, ve formě dálkového nebo kombinovaného studia, ukončený absolutoriem).

Vyšší odborná škola misijní a teologická

Vyšší odborná škola misijní a teologická (dále VOŠMT) je dvouletá vyšší odborná škola, jejím zřizovatelem je Rada Apoštolské církve. Ministerstvo školství a tělovýchovy ČR vybralo tuto školu pro realizaci a schválilo její zařazení k 1.9.1996. Navázala na působení Letniční biblické akademie, která byla v souladu s novelou školského zákona vyřazena ze sítě škol MŠMT ČR ke dni 31.8.1997 a ročníkem 1996/97 ukončila svou činnost. Každoročně jsou studenti přijati 1) k řádnému dennímu studiu absolventů SŠ s maturitou nebo 2) k mimořádnému studiu absolventů SŠ bez maturity.

Studenti jsou vysíláni svými domácími křesťanskými komunitami a doporučení vedoucího tohoto sboru, společenství, farnosti... je jednou z hlavních vstupních podmínek pro přijetí ke studiu. Ve dvouletém cyklu žáci procházejí těmito oblastmi vyučovacích předmětů: všeobecně vzdělávací předměty, předměty z oboru biblistiky, systematické teologie, církevních dějin, praktické teologie, biblické jazyky a praxe.

SZŠ V KUTNÉ HOŘE

Zřizovatelem Střední zdravotnické školy (dále SZŠ) byla AC v ČR. Na samém počátku tohoto projektu byla existence předmětu “zdravotně sociální péče”, který roku 1993 vyučovala sestra Květa Mašínová na Letniční biblické akademii v Kolíně. Ve spolupráci s Červeným křížem a nemocnicí v Kolíně se podařilo zajistit studentům zkoušku k získání kvalifikace NZP (nižší zdravotnický pracovník). Při návštěvě paní inspektorky a následného jednání přišel návrh na zřízení samostatné zdravotnické školy. V červnu a červenci roku 1995 bylo zahájeno jednání s MZČR a rozhodnutím tohoto ministerstva byla od 1.8.1995 SZŠ Apoštolské církve zařazena do sítě středních zdravotnických škol v ČR. Do školy byly zařazeny dva obory „všeobecná sestra“ (určen absolventům středních škol s maturitou) a „ošetřovatel/-ka“ (určen absolventům 9. tříd základních škol). V první polovině roku 1996 pokračovala příprava a jednání o pronájmu prostor. Proběhla propagace a opětovné přeregistrování do sítě SZŠ. Vše se podařilo a nová škola byla slavnostně otevřena 2.září 1996 a 10 studentů, věřících i nevěřících, nastoupilo ke svému studiu. Koncem tohoto roku také došlo k přeřazení školy pod správu MŠMT v ČR, přičemž brzy na to bylo známo, že toto ministerstvo pozastavuje schvalovací řízení vyšších odborných zdravotnických škol.. Škola se tedy zaměřila na svůj jediný zavedený studijní obor „ošetřovatel/-ka“ a po absolvování 1. ročníku svou činnost roku 1997 na čas ukončila a prozatím nebyla nově obnovena.

ICI UNIVERSITY

Díky této službě se každý věřící naší církve může zapojit do korespondenčního studijního programu ICI, který je tvořen programy „Křesťanská služba“ a „Křesťanský život“. Tyto programy tvoří 18 samostatných kursů (předmětů). Studie jsou rozděleny do tří částí, každá po šesti kursech. Studijní materiály jednotlivých programů jsou připraveny formou samostatných studijních materiálů a jsou určeny zvláště pro křesťanské pracovníky, zprostředkovávají studentům poznání Bible a připravují je pro praktickou službu. Studenti používají knihy, které jim slouží jako učebnice i studijní příručka. Kniha je složena z několika částí obsahujících několik lekcí, společně s osobními testy. Jednotlivé kursy lze studovat samostatně, či ve skupině i třídě. Po úspěšném splnění a ukončení kursu a závěrečném vyhodnocení všech studijních zpráv instruktorem ICI student obdrží osvědčení o ukončení kursu. (poznámka: Informace o vzniku a vývoji této oblasti služby se mi nepodařilo získat.)

DIAKONIE

Diakonie AC je společností zřízenou Apoštolské církve na základě Ústavy AC – část VI. § 15-23 a zákona č. 308/91 sbírky. Statut právnické osoby byl udělen zřizovací listinou vydanou Radou církve ze dne 27.6.1996. Byla založena zakládací listinou a stanovami dne 1.9.1989 jako zařízení křesťanské služby. Zakladatelem byla Ústřední rada starších a její řád byl schválen dne 16.8.1989 a ohlášen na ministerstvu kultury dne 24.8. téhož roku. Stanovy pak byly vzaty na vědomí okresním úřadem ve Frýdku-Místku 2.9.1992. První ustavující konference se konala dne 27.6.1992 za účasti 19 delegátů z 12 sborů. Na této konferenci byl projednán plán činnosti a představen plán ustanovit nadace: Teen Challenge, Royal Rangers, Nehemia a Hiob., které byly brány jako samostatné složky v rámci Apoštolské církve v ČR. Diakonie později také založila azylový dům v Orlové a nadaci Lydie v Rožnově pod Radhoštěm. První tři jmenované projekty začaly po počátečních potížích samostatně pracovat, program Hiob se nikdy neujal a ani nebyl zřízen. Práce v azylovém domě a nadaci Lydie se nedařila, nakonec zanikla a byl podán návrh na jejich likvidaci. Současně byl dne 27.6.1996 podán návrh na zřízení nové Diakonie, která nebude nástupnickou organizací zrušené Diakonie. Vznikla tak Diakonie nová.

Cílem Diakonie je vyvíjet činnost v charitativní oblasti, spolupracovat s již existujícími aktivitami a být pomocí pro organizace a aktivity vznikající v rámci církve a sborů Apoštolské církve v ČR, přičemž nechce být organizací pro organizaci. Práce je náročná na čas, sílu a to jak tělesnou, duševní i duchovní, peníze i množství služebníků. Nyní jsou i oblasti, které naše církev nezasahuje a to služba nemocným a opuštěným, služba vdovám, či sirotkům apod..

ODBOR SESTER

V Polsku již tato služba sestrám fungovala a na pozvání sestry Hydzikové se probíhající konference sester zúčastnily i některé sestry ze sousedního Slezska. A právě zde Marii Bubikovou oslovilo, jak dobré je, že sestry při sdílení mohou poznávat svou úlohu, povzbuzovat se, učit se... a uvědomila si důležitost této služby ženám. Poté se na podzim roku 1989 rozhodlo ve sboru Žukov - Český Těšín začít pořádat sesterská sborová setkání. Tato setkání začala poté i ve vznikajících sborech v Havířově a v Třinci (roku 1991) a později i v Karviné. Vše stálo na základě veršů: Tt 2,3-5. Zpočátku sestry častěji navštěvovaly Polsko a na Slezsku se konaly oblastní sesterské konference, kde sloužila sestra Hydziková. Později bratři viděli, že by bylo dobré, aby se tato práce mohla rozvíjet i v dalších sborech, rozvinout tuto službu celocírkevně. Nato se roku 1992 konalo 1. setkání sester v Kolíně. Zde bratři potvrdili toto povolání a následnou modlitbou asi za pět sester z různých oblastí byl založen odbor sester. Zpočátku, protože tyto sestry byly z rozdílných míst a nemohly se spolu setkávat, příliš nefungoval. Přesto se od roku 1992 konaly v Kolíně sesterské konference a práce mezi sestrami postupně začínala i v dalších sborech.

NAKLADATELSTVÍ KŘESŤANSKÝ ŽIVOT

Nakladatelská práce v naší církvi, pokud bychom mohli mluvit o nakladatelství, začala někdy kolem roku 1977. První kroky našeho nakladatelství – v oblasti vydavatelství – dělal současný biskup Rudolf Bubik. V té době určitá skupina lidí připravovala manuskripty knih – to znamená překlad a přepis na stroji atd.. S pomoci bratří ze Západu, kteří byli ochotni vynaložit své prostředky, byly vydávány knihy a přiváženy zpět do České republiky. Práce se rozvíjela kolem několika misií, které měly odvahu působit v komunistickém prostředí. Prvními samizdaty byly například knihy: Utíkej, malý, utíkej; Začalo to dýkou a křížem; Apoštol víry… Za doby totality se vydalo kolem dvaceti až dvaadvaceti titulů vydávaných v nákladech 10 000 a někdy i více. Větší část byla za doby komunismu distribuována. Jelikož v té době AC fungovala na půdě tří sborů a měla pouze několik desítek členů, tyto knihy šly hlavně do jiných denominací a mezi nevěřící.

Pavel Bubik, se začal v této práci angažovat od roku 1977, zpočátku především jako pomocník. Asi poslední čtyři roky před revolucí se částečně podílel na vedení této práce – v oblasti distribuční sítě, avšak vlastní příprava, jako byl výběr titulů k vydání, byla zodpovědností jeho otce Rudolfa Bubika. Roku 1989 po registraci byl Ústřední radou církve jmenován František Pala ředitelem nakladatelství a Pavel Bubik managerem. Po odchodu Františka Paly funkci ředitele převzala Rada církve a Pavel Bubik byl pověřen prací v nakladatelství jako vedoucí pracovník podřízený a zodpovídající se z práce celého nakladatelství této Radě.

Nakladatelství oficiálně vzniklo na jaře roku 1989, brzy po legalizaci naší církve. V této době byly již zásoby některých knih vydaných samizdatem vyčerpány. Bylo rozhodnuto o vytištění knihy Dýka a kříž. V tiskárně však bylo zástupcům Apoštolské církve oznámeno, že rukopis nemůže být přijat do tisku, jelikož nejsou zastupováni nakladatelstvím. Po obdržení patřičných informací na ministerstvu kultury byla podána žádost o udělení statutu nakladatelství a po několika rozhovorech a jednáních bylo na jaře roku 1989 založeno nakladatelství Apoštolské církve. Okamžitě byla vytištěna první kniha legální cestou a pod záštitou tohoto nakladatelství byly také postupně legálním způsobem rozšiřovány i knihy vytištěné v zahraničí ještě z dob totality. Následovalo období, v němž se museli pracovníci nakladatelství učit novým způsobům práce. Po r.1989 bylo především důležité najít směr… mít vlastní tiskárnu?… nakladatelský dům? Vybíralo se z několika projektů a nakonec byl vybudován systém spolupráce s několika necírkevní tiskárnami.

Jednou z priorit nakladatelství je nezaměřit se ryze na cizí zahraniční autory, avšak zařazovat i autory české. To se od roku 1990 začalo dařit. V současnosti v nakladatelství pracuje stabilní redaktor-korektor a vlastní sazeč. Nakladatelství také spolupracuje s několika překladateli. Systém prodeje funguje na třech rovinách: 1) systém zásilkové služby, 2) systém reklamy v křesťanských časopisech a na novinových stránkách Internetu a 3) systém přímého prodeje na křesťanských akcích. V r.1998 byl také zakoupena prodejna v Českém Těšíně (bývalá prodejna Biblos). Kromě knih se nakladatelství podílí na produkci audio- i video-kazet, počítačového programu Bible Logos a prodeji doplňkového sortimentu (keramika, samolepky atd.). Navíc nakladatelství Křesťanský život zajišťuje vydávání křesťanského časopisu Život v Kristu a připravuje řadu projektů pro ICI University v České republice.

ČASOPIS „ŽIVOT V KRISTU“

Časopis „Život v Kristu“ je časopisem Apoštolské církve (11 čísel ročně). Redaktorem je bratr Rudolf Bubik a technickým redaktorem MUDr. Aleš Navrátil. Časopis je vydáván nakladatelstvím „Křesťanský život“ - Albrechtice.



"PROJEKTY PŘI APOŠTOLSKÉ CÍRKVI V ČR" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.26 sekundy