Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 566 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116493213
přístupů od 17. 10. 2001

Teologie: Zajímavosti ze světa Bible
Vloženo Úterý, 02. srpen 2005 @ 20:29:26 CEST Vložil: Karels

Zajímavosti Karels poslal:

Zajímavosti ze světa Bible

Bratři a sestry, vážení čtenáři. Chci se s vámi podělit o zajímavosti z prostředí Bible. Konkrétně z oblasti originálního jazyka Bible - hebrejštiny. Jsou to spíš takové okrajovější záležitosti, které však mohou stát za zamyšlení.

Hebrejština, jako semitský jazyk má 22 písmen, tzv. konsonantů. Původní texty biblického zápisu se psali bez mezer a chyběly vokály. Pro zajímavost uvedu hned první větu z biblického textu – Gn 1:1 Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi. Bez mezer by tato věta vypadala takto – בראשׁיתבראאלהיםאתהשׁמיםואתהארץ Pokud bychom měli tuto první větu v českém jazyce a chyběly by tam vokály, vše by bylo „slito“ v jeden text, potom by tato věta měla tuto podobu – Gn 1:1 npčtkstvřlbhnbzm.

Uvedu hned další zajímavost, je to spíš okrajová záležitost, ale skutečně zajímavá. Pokud v té první větě zvolíme jiné mezery mezi jednotlivými konsonantami, což by vypadalo takto – Gn 1:1 בראשׁ יתברא אל הים את השׁמים ואת הארץ [Beroš jitbare El hajam et haššamajim veet haarec] Potom by byl zcela odlišný význam textu této části Bible, znamenalo by to – Gn 1:1 Na počátku stvoří Bůh moře, nebesa a zemi. Rozdíl je v tom, že v této části je nebeská bytost nazvána Bůh moře a namísto minulého času, je v této části biblického textu užit budoucí čas – stvoří. Originální text v hebrejské Bibli, tak jak je zaznamenán – Gn 1:1 בראשׁית ברא אלהים את השׁמים ואת הארץ [Berešit bara Elohim et haššamajim veet haarec].

Nutno dodat, že v této věci musíme důvěřovat židům, kteří jsou správci tradice. Že rozdělení textu na jednotlivé úseky, slova je v pořádku. Díky mému Pánu Ježíši, vážení čtenáři, chápu různé věci jinak, než sekularizovaný člověk. Mnoho z věcí, s kterými se s vámi sdílím bude jistě ovlivněno tímto světonázorem.

Další zajímavost je hned z kapitoly 22, biblické knihy Genesis. Je to kapitola věnovaná obětování Izáka. Zvláště pak, bych chtěl upozornit hned na první větu v tomto příběhu. Gn 22:1 Po těch událostech Bůh Abrahama vyzkoušel. Lépe řečeno, je to jen část první věty, ale podstatná část, k tomuto zamyšlení. Samotné sloveso v hebrejštině pro vyzkoušet je – נסה [nissá]. To, co mě zaujalo, jsou rabínské okrajové poznámky k uvažovanému textu. Tyto okrajové poznámky jsou vytištěné spolu s textem v hebrejských Biblích. K této větě, o kterou nám jde, rabíni poznamenávají na okraji toto: slovo נסה je obsaženo dvakrát v Bibli (SZ), slovo נשׂא je obsaženo čtyřikrát v Bibli (SZ). Ale proč by si rabíni všímali úplně jiného slova? To jiné slovo, není až zase tolik jiné. Jde o to, že obě slova v hebrejštině mají stejnou výslovnost, jak נסה , tak נשׂא se vysloví hebrejsky nissá. O co tedy jde? To slovo נסה , už známe, znamená vyzkoušet. Ale co to druhé hebrejské slovo – נשׂא ? Ve slovníku Blahoslava Pípala se dočteme, že význam tohoto slova (kořen) je: nést, nosit, získat, pozdvihnout, atd. Jde tedy o to, že věty jak s jedním slovesem – נסה , tak i s druhým slovesem – נשׂא , by obě zněly foneticky stejně. Při přednesu v synagoze, posluchači nemuseli slyšet zcela jasně rozdíl ve výslovnosti. Je to pouze můj dohad, ale rabíni sledují právě tuto myšlenku. Věta, vyslovená při předčítání v synagoze, by zněla jak s jedním, tak s druhým slovesem stejně. A věta, která by byla přeložená právě s tímto druhým slovesem – נשׂא , by potom znamenala asi toto: Po těch událostech Bůh Abrahama pozdvihl. Ale tím se mění zcela smysl zkoušky, kterou prošel Abraham. Abraham neměl být zdeptaný, pokořený Pánem Bohem, ale oslavený. A naplnilo se tady to slovo? Já se domnívám, že ano. Vždyť na Abrahama si činíme nároky my křesťané, židé, či muslimové. A nakonec, je Pán Bůh nazván Bůh Abrahama, Izáka a Jákoba.

Poslední zajímavost biblických textů je okrajová, ale opět stojí k zamýšlení. Avšak člověk by se neměl nechat strhnout tímto „jevem“. Jde o to, že biblické texty mohou vypovídat víc informací, než se na první pohled zdá. Jako příklad uvedu – Leviticus 21:10 Kněz, přední mezi svými bratry, na jehož hlavu… v originále je to takto – Levitikus 21:10 והכן הגדול מאחיו אשׁר יוּצק על ראשׁו [Vehakohen hagadol meecháv ašer júcak al róšo] V této větě je totiž skryto poselství, které je hlásáno už 2000 let. Když se na tuto větu podíváte pozorněji, tak každé třetí písmeno, konsonanta nám přináší poselství – הן דמ ישׁוּע [Hen dam Ješua] Což znamená v hebrejštině – Hle krev spásy, nebo se to dá přeložit jako – Hle krev Ježíše. Na pozoruhodnosti tohoto poselství neubere ani malá chybička na kráse. Protože ve slově krev, nemá být prostřední mem, ale koncové mem.

Touto zprávou, tímto poselstvím bych se rád s vámi, vážení čtenáři, rozloučil. Osobně věřím a vyznávám, že to byla krev Ježíše Krista, která byla prolita na odpuštění hříchů každého jednoho z nás. Byla prolita aby se Bůh smířil s člověkem. A na každém z nás je zodpovědnost, jak s tímto poselstvím naloží.

Karel Sýkora



Article's Poll
[ Výsledky | Ankety ]

Hlasů: 18
Komentářů 4

"Zajímavosti ze světa Bible" | Přihlásit/Vytvořit účet | 5 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Zajímavosti ze světa Bible (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Úterý, 02. srpen 2005 @ 20:43:30 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Vážení čtenáři,

na pravé části obrazovky, máte anketu - "Myslíte si, že studium hebrejštiny a řečtiny je důležité?"

Zajímalo by mě, co si myslíte o studiu originálních jazyků Bible.

S pozdravem Karels



Re: Zajímavosti ze světa Bible (Skóre: 1)
Vložil: wollek v Středa, 03. srpen 2005 @ 09:23:14 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ahoj Karle,

a co takhle možnost v anketě: "Není důležité, ale nebrání živému vztahu s Bohem"?

Možnosti mi nepřipadají vyčerpávající, ale spíš trochu účelové, aby člověk nabyl pocitu, že buď je to nezbytností nebo naopak něco špatného.

Pokud je to tak, že musíme stejně spoléhat na tradici Židů, jak píšeš, pak si nemyslím, že při dostatečném množství překladů, výkladů a vysvětlujících poznámek je nezbytné horlivě studovat originální jazyky. Ostatně v základních věcech se takřka všichni překladatelé shodnou a v detailech třeba ani tak studovaný jazykovědec, jako je třeba Pastýř, znalosti jednotlivce stejně nestačí. Pamatuji si, jak jsme zabředli v diskuzi na téma křest Duchem Svatým, já neznalec řečtiny vycházel z toho, co si přečetl od odborníků a Pastýř zase musel spoléhat na radu ještě větších znalců než je on sám (no, ale dodnes mi neodpověděl, k čemu tehdy po konzultacích dospěl. Co Pastýři, pamatuješ?).

Takže si myslím, že je důležité, že existuje jistá specializovaná skupina, která se těmito věcmi zabývá, ale nevšiml jsem si, že by stovky takových poloamatérů, co tyto jazyky studují, měli lepší porozumění Písmu, že by jejich výklady byly logičtější a méně rozporné a navíc jsem zjistil, že v případě sporných otázek jim toto studium je stejně málo platné a musí se na skutečné perličky obracet na pomoc ke skutečným specialistům, kteří se těmto věcem věnují na plný úvazek. Aby člověk znal perfektně jazyk a uměl rozlišovat drobné niance, na to nestačí rok studia na biblické škola ani tři roky na teologické fakultě, ale je to opravdu poslání na celý život. Sám vím, kolik času jsem věnoval třeba studiu angličtiny, od té doby mě obklopuje všude kolem a běžně ji používám a přesto si neumím představit, že bych měl rozsuzovat naprosto sporné gramatické a slovní hříčky. A jelikož si zdaleka nedokážu představit věnovat ještě mnohem více energie řečtině i hebrejštině než jsem věnoval angličtině, tak aby to skutečně k něčemu bylo, pak mě to od studia spíše odrazuje a nesdílím přesvědčení, že by mi to zásadně pomohlo lépe poznat Boha.

Rád si přečtu různá pojednání o originálních jazycích, abych měl jistou představu, z níž občas vyplynou dost podstatné závěry, ale rozhodně mě zatím žádný amatérský znalec těchto jazyků nepřesvědčil, že by Písmu porozuměl více než ti ostatní.

Tolik tedy můj postoj místo hlasu do ankety, kde jsem pro svůj postoj nenašel adekvátní kolonku:)

Buď v pokoji,

wollek



Re: Zajímavosti ze světa Bible (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Středa, 03. srpen 2005 @ 11:27:47 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pro mě je spíš to studium hebrejštiny je pro mne jenom takový koníček. A že někdy můžu posloužit? Třeba tento článek jsem poslal do Neviditelného psa Ondřeje Neffa. Důležitý je ten závěr, ten závěrečný odstavec, je to koncipováno pro nevěřící. Má to vyvolat zájem o Bibli. Zájem o duchovní otázky.

Otázky do ankety vždycky těžko vymýšlím a musím rychle, protože už to nemůžu teďka změnit.

Karels



Stránka vygenerována za: 0.20 sekundy