Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Vojtěch.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 226, komentářů celkem: 429673, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 273 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116535224
přístupů od 17. 10. 2001

Partnerství: Ježíš přinesl ženám důstojnost
Vloženo Neděle, 27. srpen 2006 @ 21:29:18 CEST Vložil: Bolek

Zamyšlení poslal Nepřihlášený

  Po shlédnutí televizní diskuze, která vypovídala o postoji muže k ženě ve světe islámu, jsem si mohla znovu uvědomit, jak diametrálně se liší pohled na ženu ve světě křesťanství a ve světě islámu. (viz odkaz: Žena se má podřizovat ve všem kromě hříchu….Re: BITÍ ŽEN V KATARSKÉ TELEVIZI (Skóre: 1)Od Miloslav v Sobota, 26. srpen 2006 v 21:52:02 CEST)
Ježíš přinesl znovu ženám důstojnost.Ježíšovo jednání s ženami bylo v naprostém protikladu ke zvyklostem té doby.

Pán Ježíš přiznal ženám důstojnost, která jim byla po staletí upírána, díky hříšnému zneužívání Božího plánu pro ženy.
Evangelista Lukáš říká, že s Ježíšem a jeho učedníky chodilo i několik žen (Lukáš 8.1-3), což bylo mezi rabíny té doby velmi neobvyklé. Ti totiž nikdy nepřijímali mezi své učedníky ženy, protože nejsou s to chápat rabínské učení a nejsou ho ani hodny.
Pán Ježíš překvapil učedníky rozhovorem se samařskou ženou, protože muži obyčejně nejednali s ženami jako sobě rovnými.
(Jan 4:27 Vtom přišli jeho učedníci a divili se, že rozmlouvá s ženou. Nikdo však neřekl `nač se ptáš´ nebo `proč s ní mluvíš?). Pán Ježíš dal samařské "ženě" i to privilegium, že mohla svědčit a mnoho v Něho uvěřilo. (Jan 4:39 Mnoho Samařanů z onoho města v něho uvěřilo pro slovo té ženy, která svědčila).

V této souvislosti je velmi významná zmínka evangelisty Jana o tom, jak po vyslechnutí Ježíšova učení měli samařští muži velkou potřebu říci ženě, jak jejich víra už není dále závislá na jejím svědectví. (Jan 4:42 Oné ženě pak říkali: "Teď už věříme ne proto, cos nám o něm řekla; sami jsme ho slyšeli a víme, že toto je opravdu Spasitel světa.").
Ženy měly k Ježíši svobodný přístup, cítily se v jeho přítomnosti dobře. Mezi jeho následníky patřil, jak ženy svobodné, tak i vdané, jak se zmiňuje evangelista Lukáš 10,38-42. Oproti zvyklostem rovněž nejednal se svobodnými ženami (Marie, Marta) jako by byly horší než vdané.
Není proto nijak překvapivé, že ap. Pavel později napsal:
Galatským 3:28 Není už rozdíl mezi židem a pohanem, otrokem a svobodným, mužem a ženou. 29 Vy všichni jste jedno v Kristu Ježíši. Jste-li Kristovi, jste potomstvo Abrahamovo a dědicové toho, co Bůh zaslíbil.

Tento Pavlův postoj k ženám, kdy ženy jsou představovány jako rovnocenné osoby, které mají před Bohem stejnou hodnotu, můžeme přenést i do novozákonních listů, kde nacházíme směrnice pro život Kristovy církve. Např. když se píše o „jedinečnosti každého“ a jednotě v těle – církvi, platí to i o ženách: Efezským 4.4 Jedno tělo a jeden Duch, k jedné naději jste byli povoláni, 5 jeden je Pán, jedna víra, jeden křest,6 jeden Bůh a Otec všech, který je nade všemi, skrze všechny působí a je ve všech.7 Každému z nás byla dána milost podle míry Kristova obdarování.

I pro ženy platí, že jsou údy“jednoho těla“ – církve(1K 12,12-31)

V 16 kapitole listu k Římanům Pavel rovněž významně hovoří o ženách. Mezi 26 osobami, jež apoštol Pavel nechává pozdravovat, je osm žen. Pavel jedná s ženami přátelsky a přizval je k práci na Božím díle podobně jako muže. Také je pravda, že Bůh do lidské rovnosti zakomponoval rozdílnost. Rozdíly mezi mužem a ženou ovšem netkví v hodnotě, ale ve funkcích. Rozdílnost postavení neznamená ještě různou kvalitu. Odlišnost funkcí nemusí nutně označovat méněcennost. Ale je to prostor pro vzájemné doplňování. Odlišnou úlohou je např.v manželství funkce ženy, která tkví v podřízenosti. Ženatým mužům zase svěřil Bůh obrovskou zodpovědnost a náročný úkol, aby byli hlavou ženy. Rozdílnost funkcí a úkolů pro muže a ženy vnímáme i ve službě, v církvi (rozdílnost úloh mužů a žen je i v rámci tradice jednotlivých církví, denominací). Není to však o kvalitě člověka, ale o rozdílnosti muže a ženy, která nám byla Bohem darována k vzájemnému prospěchu – doplňování se. rive


"Ježíš přinesl ženám důstojnost" | Přihlásit/Vytvořit účet | 2 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Ježíš přinesl ženám důstojnost (Skóre: 1)
Vložil: jarda2005 (jvag@centrum.cz) v Úterý, 29. srpen 2006 @ 10:16:19 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Milá sestra rive!

Rád bych s Tebou souhlasil, ale nevím jestli lze z 2-tisícileté historie křesťanství dosvědčit, že vztah k ženám byl vždy rovnopráný a důstojný.

Nevím zda je možné srovnávat současnou muslimskou společnost s křesťanskou ze středověku, ale myslím, že bych našel mnoho styčných bodů - např. rodový majetek, šlechta (klany), domlouvané sňatky - v případě cizoložství vždy trestány hlavně ženy.

Současná křesťanská západní společnost stojí na jiných základech - hlavně na demokracii (omezená volba vládců - ne dědičnost nebo příbuznost), volném pohybu osob (není již nutné něco vlastnit tj. nerozhoduje rod-klan o tom kam půjdu). To že se nám v této společnosti dobře vzpomíná na to, že již Ježíš chodil a mluvil se ženami (svobodnými) a Pavel je pozdravoval je ... snadné. Na druhé straně je naše společnost morálně i co se týče víry v Boha zcela zaostalá vzhledem k muslimským zemím ... v hodnocení České republiky bych skoro sáhnul pro charakteristiku, že jsme zase na počátku evangelizace. I římská říše měla své zákony a zaručená práva - přesto o Kristu potřebovala slyšet.

Nemohu si prostě udělat závěr, že o to jak lépe se ženy u nás nyní mají (nežli v muslimských zemích) je zásluhou křesťanství. Kéž by tomu tak ale bylo ...

jarda





Stránka vygenerována za: 0.13 sekundy