Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 236, komentářů celkem: 429552, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 421 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116471522
přístupů od 17. 10. 2001

Nebezpečná učení: Nový článek KAM o učednictví
Vloženo Čtvrtek, 01. březen 2007 @ 06:36:32 CET Vložil: Bolek

Misie poslal Nepřihlášený

Činění učedníků nestojí v protikladu s evangelizací, naopak ji zahrnuje, jelikož proces učednictví začíná „vyjitím“ ke ztraceným a pokračuje jejich „křtem“ do osoby a díla Kristova, neboli konverzí. Poté tento proces pokračuje „vyučováním k poslušnosti tomu, čemu jsem vás naučil“, což vede ke zralosti. Velké poslání se začne uskutečňovat v momentě, kdy já vyjdu ke ztraceným lidem a natáhnu sítě evangelia.

Další stádium nastane tehdy, když někdo uvěří v Ježíše Krista. Poté, co zjistím, že se znovuzrodil, ho nemohu ponechat svému osudu. Musím se mu stát pastýřem, přivádět jej k potravě a starat se o růst Kristovy ovečky. Celý článek: http://www.kam.cz/akademie/index.php?mid=42&cid=47


"Nový článek KAM o učednictví" | Přihlásit/Vytvořit účet | 37 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Nový článek KAM o učednictví (Skóre: 5, Informative)
Vložil: Libby v Čtvrtek, 01. březen 2007 @ 07:31:05 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Necetla jsem ten clanek cely, ale tady ta cervene oznacena cast, s tim nesouhlasim. Zadny clovek neni odpovedny za toho druheho. To je vec Boha a jeho Svateho Ducha. V mem pripade nebyl jediny clovek, ktery by se o mne stale staral, ale Buh mne vedl do zivotnich situaci a rozhodovani, kde zalezelo co udelam, jak se zachovam. Pozdeji, kdy jsem se stala vedome krestankou, studovanim Pisma, , slysenim ruznych kazatelu, mne Buh utvarel a utvari. Jiste, brala jsem si priklad z ruznych lidi at zijicich ci davno odeslych, ale nebyl to jediny clovek, ktery by mel za me odpovednost. Vidim sveho pastyre v Panu Jezisovi, ktery pusobi svym SD v lidech, s kterymi prichazim do styku, kteri me uci, kazou podle Pisma a ktere vidim, ze jednaji jak by jednal On.



Re: Nový článek KAM o učednictví (Skóre: 4, Insighful)
Vložil: jakobin (jakobin@zelo.cz) v Čtvrtek, 01. březen 2007 @ 07:42:53 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.zelo.cz
No vidíš Libby a mě zas od mého prvního křesťanského nadechnutí někdo vedl a nejsem za to vděčná, protože se cítím tím vedením deformovaná. Máš pravdu.




Re: Nový článek KAM o učednictví (Skóre: 1, Interesting)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Čtvrtek, 01. březen 2007 @ 08:20:09 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Já s tím, co tady Libbi a Jakobin píšete nesouhlasím. Nějaké vedení alespoň zpočátku potřebujete... --- kdo vám řekne jak se modlit, jak dělat tady to, nebo ono....

Potom by se vyprázdnil úřad učitele.. Je fakt, že takového postavení učitel může zneužívat --- a že vám bude diktovat i to, jakou barvu kartáčku si máte koupit, což mu nepřísluší...

karels



Re: Nový článek KAM o učednictví (Skóre: 0, Redundant)
Vložil: Eleazar v Čtvrtek, 01. březen 2007 @ 17:34:23 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ty skupinky nejsou zas tak špatney vynález, když se sejde správná parta, tak to dá člověku mnohem víc než spousta shromek.
Úplně nejlepší je, když skupinku tvořey lidi, co si rozuměy a "sdíley*" se spolu, protože chtěy, a ne protože to dostali befelem wod príčra.
V ideálním případě se skupinka řídí sama wod sebe, místo toho, aby si někdo hrál na šajbu. Pak se můžou bratří sami rozhodnout, co je zajímá, a tak si můžou vzájemně pomáhat v růstu.

Tahání rozumů z bratřích se dá zabránit dvěma způsobama:
1)PTEJTE SE MĚ NA CO CHCETE, JÁ NA CO CHCI ODPOVIM - to je základ, jinak neberu
2)VŠICHNI DORŽUJOU PŘIBLIŽNĚ STEJNOU OTEVŘENOST, KTERÁ OBECNĚ VYHOVUJE - aby nikdo nemoh někoho jinýho držet v šachu

Za lakmusovey papírek zkaženost atmosfery na skupince považuju vztah k minoritnim jevum. Když můžu říct, že si myslim nebo dělám něco diametrálně jinak než wostatní bez toho, abych za to byl nějak persekuován nebo mi bylo "přátelsky doporučeno" se zgleichschaltovat se skupinkou, tak je to prima a má to podle mě cenu.

Tak se hezky sdílejmež*
אלעזר




*to je wodporný slovo, kdo ho vymyslel



Re: Nový článek KAM o učednictví (Skóre: 1)
Vložil: arrow v Čtvrtek, 01. březen 2007 @ 18:54:42 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jenže taková "skupinka" je tady právě proto, aby se zglajchšaltovali všichni účastníci pomocí viditelné nebo neviditelné prodloužené ruky vůdce.

Jé, zažil jsem tolik skupinek, asi stovky. Třeba si pamatuji, jak na jedné se dogmaticky vyučovaly priority 1. Bůh, 2. Služba, 3. Rodina. Pokud měl někdo námitky, musel držet hubu a pokud se projevil, taxi to schytal.

Jenže po dvou třech letech se to přešaltovalo na 1. Bůh, 2. Rodina, 3. Služba. (Jestli si myslíte, co je to za kraviny, taxi to nemyslete, protože úředně stanovené pořadí č. 1 ruinovalo několik rodinek.) Jenže největší sranda bylo, že pokud někdo ulpěl na původním žebříčku, tak byl zase za deblila! Hahaha ...

Já jsem tedy zásadně proti hierarchizovaným nalejvárnám a pasákům, co stejně pasou jenom sebe.



Re: Nový článek KAM o učednictví (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Čtvrtek, 01. březen 2007 @ 21:41:11 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Takže žádný skupinky? Já do žádné skupinky nechodím. Do církve docházím jako poslední a odcházím jako první.... v církvi neznají někteří ani moje jméno... --- jenom vědí, že tam někdo dochází už řadu roků...

karels



Re: Nový článek KAM o učednictví (Skóre: 2, Interesting)
Vložil: Pastýř v Čtvrtek, 01. březen 2007 @ 22:04:19 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Zkusím si test, jak bude ohodnocen můj „kontroverzní“ komentář k této věci.

Obecně shledávám, že se zde často střetávají dvě pojetí: pojetí „personalistické“, které odmítá autoritu nad svojí osobou apriori s tím, že každý je zodpovědný sám za sebe, a pojetí „učednické“, kde je požadována vykazatelnost života konkrétní osobě, která se stává „osobním pastýřem“. Přiznávám, že nejsem zastánce ani jedné z nich. Bible totiž jednoznačně zná úřady pastýřů resp. autorit (Ef 4 a 1 K 12), ale nezná žádné „osobní“ pastýře. Jediným „osobním“ Pastýřem je Hospodin. Ostatní pastýři pak mají jen určitý rámec odpovědnosti, která je specificky vymezena. Je zde třeba rozlišovat jednoho pastýře jako úřad „primus inter pares“, který nese konečnou odpovědnost a jemu jsou pak osobně adresována napomenutí za duchovní stav sboru (viz listy ze Zjevení) a jeho spolupastýře, kteří jsou spoluslužebníci (episkopos resp. presbyteros). Všichni tito se musí vykazovat danému společenství, musí být odvolatelní a sami káznitelní. Napomínaní mají být veřejně! Musí být proto voleni podle obecně srozumitelných měřítek, zejména dle osobní zralosti a osvědčenosti (požadavky Pavla v listech Timoteovi a Titovi).

Učednický model se tomuto zcela a nebezpečně vymyká. Osobní pastýř je například ten, kdo přivede ke Kristu, a to je chybné. I Ef 4 a Ef 12 rozlišuje evangelistu a pastýře. To, že někoho přivedu ke Kristu mi v žádném případě nedává právo stát se jeho pastýřem, notabene osobním. Od toho jsou tu starší a kazatel (primus inter pares a spolustarší). Ti jsou dáni k formování, jsou za to zodpovědní a vykazatelní. Osobní pastýř není volen, není odvolatelný, ale je mi jednoduše přidělen. Jeho autorita není rozdělena mezi více úřadů a nemám žádnou možnost jej odvolat. Princip multiplikace navíc vede k tomu, že tento jediný a osobní pastýř, mnohdy sám nezkušený, pouze „zmanualizovaný“ potřebnými brožurkami, pak vytváří nesvéprávného jedince, který se tak stává kopií dotyčného.

Další příklad zneužití je delagace osobních pastýřů, mnohdy vedoucích skupinek, do jiných církví z paracírkevních organizací. Ti poté infiltrují dané církve něčím, co často odporuje jejich věrouce, praxi a tradici. Navíc tato infiltrace probíhá „face to face“, bez veřejné kontroly, mnohdy bez možnosti odvolání se, protože autority dané autority jsou mimo struktury dotyčné církve. Proto pozor i na to, když kazatel tvrdí, že jeho autoritou je člověk mimo jeho církve. Může samozřejmě mít své "přirozené" autority kdekoliv, ale mimo jakékoliv církevní pravomoci! Proto žádní naddenominační apoštolové a koučové. Ti se nemusí dané denominaci nijak vykazovat. Často jsou navíc začleneni do parastruktur, kde jsou vázáni různými smlouvami, které nemají s danou církví nic společného.

Výše uvedených technik využívají paracírkevní organizace a tuto praxi nelze nazvat jinak, než cílenou infiltrací. Je proto potřeba se úřadům nevolených osobních pastýřů a naddenominačních apoštolů a koučů - (osobní pastýři zde tvoří jejich prodloužené ruce) - vzepřít a tuto strukturu odmítnout. Může jí být někdy užito například krátkobobě v krizových centrech nebo v psychoterapeutických režimech. Ale zde ji vykonávají odborníci, kteří podléhají obecné, odborné kontrole a výcviku.

Mohu mít samozřejmě přátele nebo teologické autority mimo svoji církev, ale osobní trénink spojený s osobním vedením a službou, to je věc dané denominace a sboru.

Pastýř



Re: Nový článek KAM o učednictví (Skóre: 1)
Vložil: Pastýř v Čtvrtek, 01. březen 2007 @ 23:26:34 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Nic, hoši, končím, je moc hodin. Zkuste si tohle přečíst, pokud to neznáte:

http://www.apologet.cz/?q=articles/category/3-ucednicka-hnuti/id/24-skupinkovy-megasbor.

Tam najdete i mé odpovědi.



Stránka vygenerována za: 0.32 sekundy