Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 225, komentářů celkem: 429541, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 167 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116461469
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Vyjádření předsedy Ekumenické rady církví v ČR k vatikánskému dokumentu
Vloženo Čtvrtek, 12. červenec 2007 @ 15:44:14 CEST Vložil: Olda

Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Vyjádření Dr. Pavla Černého - předsedy Ekumenické rady církví v ČR k vatikánskému dokumentu označujícímu katolickou církev za jedinou Kristovu církev.

Nový dokument označující katolickou církev za „jedinou skutečnou Kristovu církev“ přišel ve velmi nevhodnou dobu. V České republice v lednu 2007 řada církví podepsala s katolickou církví Chartu Oecumenicu. V této chartě se hovoří o spolupráci církví a společném závazku budování jednoty. Je těžké vést s někým ekumenický dialog a budovat jednotu, pokud zpochybňujeme jeho církevní identitu. Obávám se, že nový vatikánský dokument nešťastným způsobem zasahuje do ekumenického procesu, působí bolest a prohlubuje rozdělení a to těsně před 3. evropským setkáním zástupců církví v rumunském Sibiu, v září 2007.

Na druhé straně toto eklesiologické vyjádření není nic nového. Katolická církev podle svého učení bere ostatní církve jako křesťany druhého řádu. Leckde to brzdí ekumenismus, ale snažíme se to překonávat a v současné době můžeme vidět mnoho nadějných znamení, která signalizují, že necitlivé a netaktní vyjádření Vatikánu nezabrzdí ekumenické hnutí.

Podle našeho pohledu je církev tam, kde se zvěstuje Boží slovo a kde jsou řádně vysluhovány Kristem ustanovené svátosti. Apoštolskou posloupnost chápeme v duchovním slova smyslu, jako věrnost učení apoštolů vyjádřeném v Písmu svatém. Tak jak to již vyjádřili např. teologové husitského hnutí při jednání se zástupci basilejského koncilu v tzv. „soudci chebském“ (1432). Nejvyšším hodnotícím měřítkem pro ně nebyl názor představitelů instituce, ale „za nejspravedlivějšího a nezaujatého soudce bude považován zákon Boží, životní sloh Kristův, apoštolů a prvotní církve s těmi koncily a učiteli, kteří se na něm pravdivě zakládají.“

Domníváme se, že ani hierarchické pojetí církve samo o sobě nezaručuje skutečnou kontinuitu s Kristem a jeho apoštoly. Je vážnou otázkou jestli monopol na „jedinou skutečnou církev“ a na „disponování plností prostředků požehnání“ právě církev spíše neochromuje a nevhání do falešné sebespokojenosti a za hradby izolace.

Pevně doufám, že nedávný příklon k tridentské latinské liturgii (7.7.07) a nové vymezení vůči ostatním křesťanským církvím (10.7.07) nesignalizují pokus o návrat ke katolicismu před reformní II. vatikánský koncil. Věřím, že v katolické církvi je mnoho křesťanů, kteří vedou dialog a spolupracují na základě vzájemného respektu, úcty a lásky.

Pavel Černý

Zdroj: Ekumenická rada církví


"Vyjádření předsedy Ekumenické rady církví v ČR k vatikánskému dokumentu" | Přihlásit/Vytvořit účet | 10 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Vyjádření předsedy Ekumenické rady církví v ČR k vatikánskému dokumentu (Skóre: 1)
Vložil: Olin v Čtvrtek, 12. červenec 2007 @ 16:06:33 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pavel Černý naprosto  nemístně přehání. Místo tohoto lamentování na dokument, který vydali katolíci, by se měl soustředit na dokumenty vlastní církve. Jejím je totiž předsedou.

Není mi známo, že by Církev bratrská někdy autoritativně prohlásila, že považuje římskokatolickou církev za církev v plném slova smyslu, anebo za církev v tom smyslu, v jakém považuje sebe sama za církev, anebo za církev v tom smyslu, který slovu "církev" sama dává a jak jejímu porozumění učí.

Zato je mi známo, že členové i kazatelé CB římskokatolickou církev za skutečnou ("biblickou") církev nepovažují, byť někteří připouštějí, že i v katolickém prostředí je dost rozptýlených křesťanů.

Proto mohu tento Černého veřejný počin považovat za snahu přikrýt vlastní nedostatky poukazováním na jiné.

Olin



Re: Vyjádření předsedy Ekumenické rady církví v ČR k vatikánskému dokumentu (Skóre: 1)
Vložil: Liner v Sobota, 14. červenec 2007 @ 10:08:49 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jb 42,6 Proto odvolávám a lituji všeho v prachu a popelu.




Z vyjádření Pavla Černého pro ČTK (Skóre: 1)
Vložil: Olda v Pondělí, 16. červenec 2007 @ 07:18:59 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
"Obávám se, že nový vatikánský dokument nešťastným způsobem zasahuje do ekumenického procesu, působí bolest a prohlubuje rozdělení," uvedl ve vyjádření předseda české Ekumenické rady církví (ERC) Pavel Černý, který je rovněž předsedou Rady Církve bratrské.

"Podle našeho pohledu je církev tam, kde se zvěstuje Boží slovo a kde jsou řádně vysluhovány Kristem ustanovené svátosti. Apoštolskou posloupnost chápeme v duchovním slova smyslu, jako věrnost učení apoštolů vyjádřeném v Písmu svatém, " konstatoval Černý. Katolická církev podle Černého pokládá ostatní církve za "křesťany druhého řádu", což spolupráci mezi církvemi komplikuje. "Je těžké vést s někým ekumenický dialog a budovat jednotu, pokud zpochybňujeme jeho církevní identitu," míní Černý. "Domníváme se, že ani hierarchické pojetí církve samo o sobě nezaručuje skutečnou kontinuitu s Kristem a jeho apoštoly," konstatoval Černý. "Je vážnou otázkou, jestli monopol na 'jedinou skutečnou církev' a 'disponování plností prostředků požehnání' právě církev spíše neochromuje a nevhání do falešné sebespokojenosti a za hradby izolace," uvedl.

Není zcela jasné, zda Černý uvedl toto své stanovisko jako představitel protestantské Církve bratrské, nebo zda vystoupil z titulu svého předsednictví v ERC. Členy ERC ČR jsou totiž nejméně dvě církve, které považují biskupské předávání služby za závazné (pravoslavní a strarokatolíci).



Stránka vygenerována za: 0.23 sekundy