Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 237, komentářů celkem: 429553, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 430 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116477490
přístupů od 17. 10. 2001

Aktivity a kampaně: Modleme se růženec
Vloženo Čtvrtek, 20. září 2007 @ 21:28:48 CEST Vložil: Bolek

Katolicismus poslal modo

Modleme se růženec
 

Růženec (latinsky rosarium, „Zahrada růží“) je významný a tradiční symbol římsko-katolické církve. Jedná se o rozjímavou (meditativní) modlitbu, jako základ meditací slouží systém jednoduchých (ve smyslu krátkých a dobře zapamatovatelných) modliteb. Po úvodu složeném z Apoštolského vyznání víry a třech modliteb Zdrávas Maria , do kterých se přidávají za jméno Ježíš postupně tři vedlejší věty, které ukazují na tři božské ctnosti, zakončeném krátkou modlitbou Sláva Otci. následuje pět desátků a celý růženec je pak zakončen modlitbou Zdrávas Královno.


Desátek růžence se skládá z Otčenáše, pak následuje desetkrát Zdrávas Maria , do které se za jméno Ježíš obvykle vkládá jedno "tajemství", čili některý důležitý moment z Ježíšova života (pozemského i nebeského). Toto tajemství může být zmíněno i jen v prvním Zdrávasu, popřípadě před vlastním desátkem. Celý desátek je zakončen oslavnou modlitbou Nejsvětější Trojice (Sláva Otci ...).

Růženců existovaly donedávna tři typy - radostný, bolestný a slavný. V radostném růženci se medituje nad Ježíšovým životem od početí po nalezení v chrámě (12 let), v bolestném nad jeho umučením a ve slavném nad zmrtvýchvstáním, sesláním Ducha svatého a nanebevzetím Panny Marie. V roce 2002 zavedl papež Jan Pavel II. čtvrtý typ - růženec světla.

Recitovaná společná modlitba růžence zabere obvykle asi dvacet minut. K římsko-katolické tradici patří tato modlitba před začátkem mše svaté. Před liturgickou reformou II. vatikánského koncilu nebyli věřící příliš zapojeni do mše svaté, proto se doporučovalo během mše se modlit růženec.

Tři růžence obsahují celkem 150x Zdrávas Maria, tedy stejně jako je žalmů v Bibli. Růženec se tak stal alternativou rozjímavých modliteb mnichů, kteří rozjímali nad žalmy; tato alternativa byla o mnoho jednodušší a tím přístupnější pro široký okruh křesťanů.


Obvyklé schema výběru růžence dle dne v týdnu 

 
Zahrnující Tajemství růžence světla:

  • Tajemství radostného růžence jsou recitována v pondělí a sobotu.
  • Tajemství růžence světla jsou recitována ve čtvrtek.
  • Bolestná tajemství v úterý a pátek.
  • Slavná tajemství ve středu a neděli.
Bez Tajemství růžence světla:

  • Radostná tajemství v pondělí a čtvrtek, od adventu do půstu i v neděli.
  • Bolestná tajemství v úterý a pátek, v neděli během půstu.
  • Slavná tajemství ve středu, sobotu a neděli od velikonoc do adventu.

Růženec jako předmět
 
Růženec

Aby věřící nemusel soustředit svou pozornost na počítání, existují technické pomůcky nazývané stejně jako modlitba - růžence. Růženec má podobu smyčky ze šňůrky nebo řetízku, na které je navlečeno pět skupin po deseti korálcích oddělených vždy větším korálkem s větší mezerou na obou stranách. Namísto jednoho většího koráku je odbočka se skupinou tří malých korálků ohraničená dvěma velkými a zakončená křížem. Při modlitbě se člověk snadno orientuje hmatem a mysl může plně soustředit na modlitbu.

Jednodušší provedení v podobě prstenu obsahuje jen jeden desátek - deset malých a jeden větší výstupek, obvykle v podobě křížku.

Korálky růžence jsou vytvářeny z široké palety materiálů - ze dřeva, kostí, skla, drcených květin, polodrahokamů (achát, jantar, gagát nebo jaspis) nebo z vzácných materiálů jako je korál, křišťál, pozlacené stříbro a zlato. V 19.století a raném 20.století se někdy náhrdelník vyráběl ze semen „růžencového hrášku“ nebo „korálkového stromu“. Moderní růžence jsou často ze skla, plastu nebo dřeva. Dřívější růžence byly tvořeny z provazu, často hedvábného, ale dnešní jsou daleko častěji ze sériově vyráběných korálků držících na řetízku.

Podobná témata

Katolicismus

"Modleme se růženec" | Přihlásit/Vytvořit účet | 46 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Odkaz na článek varující před "modlitbou" růžence: (Skóre: 1)
Vložil: reformovany v Čtvrtek, 20. září 2007 @ 22:10:37 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)

 Odkaz na článek varující pře "modlitbou" růžence:

 Duchovní onanie, mantra, amulet nebo modla? Co z toho je růženec?


r



Re: Modleme se růženec (Skóre: 1)
Vložil: Rony v Čtvrtek, 20. září 2007 @ 22:31:37 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Desátek růžence se skládá z Otčenáše, pak následuje desetkrát Zdrávas Maria

Tři růžence obsahují celkem 150x Zdrávas Maria


není to nějak málo????????????????!!!!!!!!!!!!:-)))))))))))))))))))



Re: Pomodli se růženec a bude z tebe mravenec ! (Skóre: 1)
Vložil: reformovany v Čtvrtek, 20. září 2007 @ 23:36:52 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)


Pomodli se růženec
a bude z tebe mravenec !

Mravenec bezmyšlenkovitě baštící vše co mu předloží centrum mraveniště - Vatikán.


Související články:





Může mít růženec svou královnou a kdo za ním stojí? (Skóre: 1)
Vložil: Standa v Pátek, 21. září 2007 @ 10:43:38 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Písmo svaté

Jan 14, 6:  Ježíš mu odpověděl: "Já jsem cesta, pravda i život. Nikdo nepřichází k Otci než skrze mne.



A jak se stavěl k Písmu svatému papež Jan Pavel II ?

Vyhlašuji rok růžence


Česká sekce RV


1. Během své poslední cesty do Polska jsem se obrátil na Pannu Marii těmito slovy: „Nejsvětější Matko,... vypros také mě sílu těla a ducha, abych mohl až do konce naplnit poslání, které mi uložil Vzkříšený. Tobě předávám veškeré plody svého života a své služby; Tobě svěřuji osudy církve... v Tebe důvěřuji a Tobě znovu vyznávám: Totus Tuus, Maria! Totus Tuus. Amen (Kalwaria Zebrzydowska, 19. 8. 2002).“ Tato slova dnes znovu opakuji, když děkuji Bohu za 24 let mé služby církvi na Petrově stolci. V tento zvláštní den znovu svěřuji do rukou Matky Boží život církve i zkoušené lidstvo. Jí svěřuji také moji budoucnost. Všechno vkládám do jejích rukou, aby to s mateřskou láskou představila svému Synu, „ke chvále jeho slávy“ (Ef 1, 12).


2. Středem naší víry je Kristus, Vykupitel člověka. Maria ho nezastiňuje, ani jeho dílo spásy. Panna, nanebevzatá s tělem i duší, jako první zakoušela ovoce utrpení a vzkříšení vlastního Syna, poslední cíl našeho jednání a celé naší existence. Proto jsem v listu Novo millennio ineunte, se kterým jsem se obrátil na celou církev s Kristovou výzvou „Zajeď na hlubinu“, přidal, aby nás na této cestě provázela Nejsvětější Panna, jíž jsem spolu s biskupy svěřil třetí tisíciletí (č. 58). A když jsem pozval i věřící, aby neustále kontemplovali Kristovu tvář, přál jsem si velmi, aby učitelkou této kontemplace byla pro všechny jeho matka Maria.


3. Dnes chci vyjádřit toto přání ještě zřetelněji skrze dvě symbolická gesta. Za chvíli podepíšu apoštolský list Rosarium Virginis Mariae. Spolu s tímto dokumentem, věnovaným modlitbě růžence, vyhlásím rok od října 2002 do října 2003 „Rokem růžence“. Dělám to nejen proto, že tento rok je 25. rokem mého pontifikátu, ale také proto, že si připomínáme 120. výročí encykliky Supremi apostolatus officio, která byla vydaná 1. září 1883 a kterou dal můj ctihodný předchůdce Lev XIII. impuls k vydání řady dokumentů věnovaných právě růženci. Pak je tu ještě další důvod: v dějinách velkých jubilejních let bylo dobrým zvykem, že po jubilejním roku zasvěcenému Kristu a dílu vykoupení následoval další ke cti Panny Marie jako prosba o pomoc, aby přijaté milosti byly dobře využity.


4. Je snad nějaký lepší prostředek k naplnění náročného a mimořádného úkolu kontemplovat spolu s Marií Kristovu tvář, než je modlitba růžence? Je ovšem třeba znovu nalézt mystickou hloubku skrytou v jednoduchosti této modlitby, milé lidové tradici. Tato mariánská modlitba je ve své podstatě především meditací tajemství Kristova života a díla. Když opakujeme invokaci „Zdrávas Maria“, máme možnost prohloubit ty hlavní události poslání Syna Božího na zemi, které nám byly předány v evangeliu a skrze tradici. Aby taková syntéza evangelia byla úplnější a poskytovala více inspirace, navrhl jsem v apoštolském listě Rosarium Virginis Mariae připojit k tajemstvím, které se kontemplují v růženci, dalších pět a nazval jsem je „tajemství světla“. Zahrnují Ježíšův veřejný život, od křtu v Jordánu po začátek pašijí. Cílem tohoto návrhu je rozšířit horizont růžence, aby ten, kdo jej recituje s úctou, a nikoliv mechanicky, mohl pronikat ještě hlouběji k podstatě obsahu Radostné zvěsti a stále více připodobňovat svůj život životu Kristovu.


5. Děkuji vám, zde přítomným, i všem, kdo jsou se mnou v duchovním spojení v tento zvláštní den. Děkuji za vaši náklonnost a zvláště za ujištění o vaší neustálé podpoře v modlitbách. Svěřuji tento dokument o svatém růženci věřícím celého světa. Rok svatého růžence, který teď budeme společně prožívat, jistě přinese v srdcích všech dobré plody, obnoví a znásobí působení milosti Velkého jubilea roku 2000 a stane se zdrojem pokoje pro svět.

Kéž Maria, Královna posvátného růžence, kterou vidíme na zde vystaveném krásném obraze uctívaném v Pompejích, provází syny a dcery církve k plnému spojení s Kristem v jeho slávě!

zdroj:    z d e








Re: Modleme se růženec (Skóre: 1)
Vložil: Farel v Pátek, 21. září 2007 @ 11:14:41 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Stando !!! Kam jsi se to dostal ? Vždyť tady tobě i Maruš jde každej po krku.



Re: Modleme se růženec (Skóre: 1)
Vložil: Olin v Pátek, 21. září 2007 @ 13:44:51 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Když kliknu na poslal jirikrupa, objeví se mi tam Jiří Krupa. Když kliknu na poslal modo, objeví se mi tam Olin.

Já jsem to ale neposlal.
Obávám, se, že některý z computerových kouzelníků si to sem poslal sám, aby měl další důvod někoho urážet.
Metody zběsilých antikatolíků jsou opravdu nechutné a již kvůli tomu, co tady po celá léta  podobná sebranka vyvádí, je mi jasné, že s nimi nemohu mít žádné společenství. Žádnou účast na jejich skutcích. Ne s katolíky, ale s těmito lidmi žádný kompromis. 

Oni mi zato budou nadávat do katolíků, ale to je jedno. Mohou mě mít třeba za muslima, hlavně když mi dají najevo, že nejsem z jejich těsta.

Olin 



Re: Modleme se růženec (Skóre: 1)
Vložil: joker v Pátek, 21. září 2007 @ 15:55:42 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ámen bratře! Jedině skrze růženec můžeme dosáhnout duchovního splynutí s naší Bohyní, Přesvatou a Přelíbeznou Boží Matkou Marií a neším převelemilovaným Svatým Otcem Benediktem XI!




Re: Modleme se růženec a pochopení obsahu (Skóre: 1)
Vložil: mk (miliko(a)atlas.cz) v Sobota, 22. září 2007 @ 10:39:32 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Kdo pozná, ví, kdo nepozná, jen se kouká dokola.
Tatáž věc může různě působit. Záleží na osobní zkušenisti, jestli to nebo ono na mne působí, nebo mi něco poskytne nebo ne.
Kdo ale předem přistupuje k nějaké věci s tím, že to odsuzuje (´to přece nejde´ ,  atd.), ten z toho nedostane příspěvek k radosti.
Vracet se k myšlence tím, že něco opakuji nemusí být závadné.
Jako příklad – vzdálený sice – uvádím slova písně od Neckáře. Zpívá, že pro ni vysadí lékořici – rostlo by napravo, rostlo by nalevo, všude to sladké dřevo, lékořice, samá lékořice.
Zamilovaný člověk snadno upadne do setrvání u téhož předmětu mysli.
A růženec je nejen u katolické církve, také je u anglikánské (kterou jistě nekatolíci uznávají za nekatolickou církev a tudíž jako vhodného partnera pro ně, vždyť se včas odtrhli do Říma).



Stránka vygenerována za: 0.34 sekundy