Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 225, komentářů celkem: 429541, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 435 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116463220
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Mechanismy korupce v církevní politice
Vloženo Pondělí, 08. říjen 2007 @ 08:15:50 CEST Vložil: Stepan

Etika poslal Benjamin

Mechanismy korupce v církevní politice 


Obecně je korupce (z lat. corrumpere = kazit, oslabit, znetvořit, podplatit) zneužití postavení, funkce, k osobnímu prospěchu - v politice, veřejné správě, hospodářství. Je opakem integrity.

Korupce pak může být jak drobná tak obrovská, jak neorganizovaná tak organizovaná. Vyznačuje se podplácením, úplatky, vydíráním, zastrašováním. Dále privilegii, neoprávněnými příjmy a jejich vyžadováním, udělováním přízně, protežováním.


V církevním prostředí se setkáváme většinou s rozrostlou institucionální účelovou korupcí.


Institucionální korupce není pouze jakýsi nešvar, který v církvi, v denominaci či v církevních (nebo v kongregačních) strukturách nemá co pohledávat.

Není to pouze nepříjemný jev, který by sice neměl mezi křesťany existovat, ale když už se objeví, tak má být trpěn, jako nutné zlo, které je menší, než zlo osobní korupce do vlastní kapsy, často spojené s defraudací, podvody a jinými trestnými činy.

Politická účelová korupce v církevních strukturách je především plodem pokušení moci.

Zejména v demokratických církevních strukturách, kterých v čisté formě příliš mnoho není, je prosazování zájmů, cílů a vizí zájmových skupin nebo silných vůdců vždy spojeno s potřebou získání většinové podpory sborů nebo jejich delegátů.

Podmínky podporující korupci v církvích
  • koncentrace politické moci a rozhodování v církvích, opravdu nedemokratické režimy, ať jsou centralistické, totalitní nebo se vyznačují vládou mocenských klanů
  • apatická, nezajímající se, nebo „poddanská“, tomu či onomu „vůdci“ lehce podléhající církevní veřejnost, která se nezajímá o církevní politiku - veřejné věci - nebo na ni nemá dostatečný vliv
  • slabé církevní právo, řády a jejich vymahatelnost, nebo sloužící jen mocným a vlivným k prosazování jejich zájmů - nedostatečná „vláda práva“, anglicky rule of law
  • tajení informací, rozhodování, procesů a závislostí, nedostatek otevřenosti, transparentnosti pro církevní veřejnost, členy sborů a církví, jejich kontrolu, uzavřené mocenské a politické kliky
  • velké a nekontrolované částky financování ať církevních, nebo naddenominačních projektů
Výchozí situace pro korupční pokušení

Existuje několik situací, které pokušení politické korupce přinášejí:

1. Zájmová skupina v církvi nebo v kongregaci má proti sobě šedou zónu (politicky neprofilovanou masu), ve které potřebuje získat hlasy potřebné k získání rozhodovací většiny

2. Zájmová skupina v církvi nebo v kongregaci má proti sobě jednu nebo více frakcí a malou šedou zónu, ve které potřebuje získat hlasy potřebné k získání rozhodovací většiny

3. Zájmová skupina v církvi nebo v kongregaci má proti sobě jednu nebo více frakcí, ve které potřebuje získat hlasy potřebné k získání rozhodovací většiny

První situace je pro zkorumpování potřebných hlasů nejpříznivější, naopak v posledně jmenované situaci je zkorumpování nejobtížnější, neboť členové frakcí se korumpují obtížně a zkorumpování šedé zóny nemusí stačit k získání rozhodující většiny.

Účelová církevní korupce

Zájmová skupina, která drží rozhodovací funkce v církvi, mívá zároveň velké či menší pravomoci v nakládání s finančními toky v církvi.

Jedním z nejvýznamnějších nástrojů bývá stavební fond - finanční prostředky, shromážděné sbory církve na finanční výpomoc (půjčky) sborům, které mají stavební akce, na které zcela samy nestačí. Pokud do značné míry záleží na rozhodnutí zájmové skupiny, která finanční toky ovládá, kam budou finanční toky směřovat, pak je zkorumpování sborů velmi jednoduché.

Zájmová skupina si lehce spočítá rozložení sil v rozhodovacím orgánu (sněm, sjezd delegátů, rada apod.) a sílu vlastní pozice. Po zjištění počtu chybějících hlasů do rozhodující většiny může vytipovat sbory, které potřebují finanční pomoc na stavební akce a jejichž poměrné zastoupení v rozhodovacím orgánu vydá potřebný počet hlasů.

Poté stačí uvolnit mimořádné finanční prostředky pro jejich stavební akce. Dotované sbory se cítí za tuto pomoc velmi zavázány a svoji vděčnost poté projevují posílením loajálnosti k zájmové skupině, která jim finanční pomoc zajistila. A nejde jen o vděčnost za uskutečněnou pomoc, ale i třeba za nevyslovený příslib další štědré pomoci v budoucnu. A to za pakatel: za podporu při hlasování o projektu zájmové skupiny nebo za hlasy pro lídry zájmové skupiny při volbách do rozhodovacího orgánu.

Etický rozměr účelové korupce

Zkorumpované sbory a jejich vedení (či zástupci) si vlastní zkorumpovanost ani nemusí nijak bytostně nebo negativně uvědomovat. Naopak, mohou mít dobrý pocit férové oplátky za poskytnutou pomoc, upřímné vděčnosti a věci vlastní cti nezůstat dlužni.

Často si ani neuvědomují, že finanční prostředky stavebního fondu, kterým zájmová skupina vládne, nepatří zájmové skupině, ale celé církvi a na jejich vytváření se podílely podle svých možností různým způsobem všechny sbory v církvi nebo kongregaci. Vděčnost by tedy měla být směřována k těmto sborům a jednotlivým dárcům, nikoliv k funkcionářům, kteří finanční prostředky pouze přerozdělili. Podporou zájmů těchto funkcionářů mohou působit zkorumpované sbory naopak i proti zájmům dárců - sborů, které nemusí stát na straně zájmové skupiny.  A z druhé strany: zájmová skupina korumpuje sbory za cizí peníze, na cizí účet a proti vůli dárců.

Důsledky církevní korupce

  • oslabení správy církevních věcí, církevní politiky, vedoucí až k rozpadu církve (kongregace)
  • oslabení hospodářských výsledků církví, ekonomiky církví, vedoucí až k hospodářskému bankrotu
  • rostoucí příspěvky sborů do církevní pokladny a zároveň bobtnání výdajů církve (kongregace)
  • rostoucí nedůvěra v církevní politiku, ekonomiku, a k schopnostem církevních funkcionářů, rezignace na změny
  • odchod členů z církve (kongregace) - anglicky voting with one's feet, brain drain
Důsledky účelové církevní korupce jsou fatální. Proto je třeba systémově vytvářet v církvích a denominacích takové právní a etické povědomí, aby se podmínky pro bujení korupce zhoršovaly a postupně zcela vymizely. Je třeba případnou stávající účelovou korupci odhalovat, veřejně na ni upozorňovat a pranýřovat ji, aby korumpující funkcionáři ztráceli odvahu a sbory se nenechávali kupovat za pověstných "třicet stříbrných".

Pokud si zkorumpované sbory uvědomí, že korupce je neetická a nemorální, pak bude mít církev (kongregace) dostatek sil, zvrátit vývoj a korumpující funkcionáře z jejich funkcí odvolat.

Autor: Jiří Fiala
Zdroj:
Notabene

Podobná témata

Etika

"Mechanismy korupce v církevní politice" | Přihlásit/Vytvořit účet | 3 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Mechanismy korupce v církevní politice (Skóre: 1)
Vložil: Rony v Pondělí, 08. říjen 2007 @ 13:53:27 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
škoda, že je to tak suše napsaný :-(((((( chtělo by to šťavnatější styl, aby si to přečetli i korupčníci :-)))))) mám pocit, že na tohlecto čtení jakxi nemaj :-))))))))))



Re: Mechanismy korupce v církevní politice (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Pondělí, 08. říjen 2007 @ 17:46:14 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
pěknej článek Benjamíne,
ale:
1-korupci nikdy neni možný vymítit zcela
2-bude-li se odhalovat a pranýřovat takový jednání, taxe dycky oběvěj lidi, co budou obviňovat z pomluvy, nelásky, neempatie, a takovejch podobnejch nic neříkajících keců, proto každej člověk, kterej nato nemá žaludek bude skutačně radši hlasovat nohama , případně peněženkou
eleazar



Stránka vygenerována za: 0.15 sekundy