Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 502 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

oko

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116495220
přístupů od 17. 10. 2001

Nebezpečná učení: Kdo opustí církev, je v Polsku vyvrhelem
Vloženo Neděle, 16. prosinec 2007 @ 20:02:10 CET Vložil: gojim

Katolicismus poslal Standa

Konečně mi farář podepsal žádost. Nechtělo se mu, ale nakonec musel podepsat. Trvalo to pět měsíců, ale teď už se těším, že Vánoce strávím jako svobodný člověk, píše na serveru Apostazja.pl Anna Nowaková.
Tradičně katolické Polsko čelí novému trendu - úbytku křesťanů. Církevní úředníci kvůli tomu již dokonce obdrželi manuál, jak s lidmi, kteří chtějí odejít z církve, nakládat a jak celý proces "odpadnutí od víry" vlastně probíhá. Příručka zatím jenom radí, jak naložit s těmi, kdo nechtějí platit církevní daň, biskupská kongregace už ale přiznává, že bude muset vydat i informace, jak jednat v případě, kdy lidé chtějí církev opustit nadobro.

Pohádka, kterou nemám rád

Je to přibližně rok, kdy církev opouštěl také třiatřicetiletý Polák Jaroslaw Milewczyk. Založil tehdy webovou stránku Apostazja.pl, na které popsal svůj příběh a začal radit dalším, kteří si přáli udělat to, co on.
"Hlavní důvod, proč jsem vystoupil z církve, byl, že jsem chtěl žít ve shodě s vlastním svědomím. Nechtěl jsem mít s církví nic společného, protože v ni jednoduše nevěřím," uvedl pro polský deník Gazeta Wyborcza.
V katolickém týdeníku Powszechny pak víru v Boha přirovnává k víře v pohádky bratří Grimmů nebo v draka z krakovského hradu Wawel. "Víra v Boha prostě není pohádka, kterou bych chtěl poslouchat," říká.

Odejít nemusí být lehké

K samotnému aktu apostaze je potřeba vyplnit několik dokumentů, na faru přinést křestní list a svědectví dvou dalších lidí, kteří byli u podepsání apostaze přítomni. Poté, co člověk vystoupí z církve, nemůže se už účastnit křtu, nemůže jít na svatbu v kostele jako svědek a nesmí být pochován na křesťanském hřbitově.
"Teprve teď mám ale jistotu, že se na mém pohřbu neobjeví žádný kněz. Tak jsem si to přál," říká Milewczyk.
Ten na svých stránkách navíc dodává, že kdo odejde od církve, toho může společnost zejména v menších městech a na vesnicích vyloučit ze společenského života. Může také ztratit práci. Někdy mu odchod může znepříjemňovat i kněz.
"Musela jsem ty dokumenty donést osobně tam, kde jsem byla pokřtěná. Faráři se to nezdálo a chtěl po mně podpisy rodičů. Je mi 28 let," popisuje svou zkušenost Maria Jakubiková. "Podpisy jsem donesla a on to celé zakončil slovy: 'Když je někdo satanista, tak to ho v církvi násilím držet nebudeme.'"

Čísla jsou tajemství

V zemi, kde se 95 % obyvatel hlásí ke katolické církvi, se počet žádostí o vystoupení z církve stažených ze stránek, které Milewczyk provozuje, zvýšil od srpna do listopadu o dva tisíce. Teď už jich je více než tři a půl tisíce.
Ovšem jeho stránky nejsou jediné. Ateisté a ti, co z církve vystoupili, popisují své příběhy na desítkách dalších internetových diskuzních fór. O tom, kolik přesně lidí z církve za poslední dva roky odešlo, nechtěl nikdo z biskupské kongregace mluvit. "Je to jen pár lidí, nic masového," řekl mluvčí Kongregace polských biskupů Józef Kloch.
Odchodem od církve však pro mnohé vzájemné potyčky nekončí. "Jsem nevěřící, křesťanství nepraktikuji, nelíbí se mi, co káže, zajídá se mi ta kultura utrpení," říká jednatřicetiletá Magda, matka osmiletého Janka.

Povinné náboženství, zlý sen ateistických rodičů

Janek není pokřtěný, nešlo to, protože svatbu měla Magda civilní. Už od školky však její syn chodí na povinné hodiny náboženství. Žáci si sice mohou vybrat alternativu - etiku, ta se však vyučuje jen na minimu škol.
"Přál by si být pokřtěný, prý chce být blíž Bohu. Říkala mu to sestra na náboženství. Pověděla jsem mu, ať s tím počká, až bude větší, ale on začal plakat. Cítila jsem se hrozně," vyprávěla Magda novinářům Gazety Wyborcze.
Se synem nakonec šla ke knězi, aby ho nechala pokřtít. Čekalo ji ale překvapení. Kněz jí oznámil, že syna pokřtít nemůže vzhledem k tomu, že ona sama věřící není. "Nemám nic proti tomu, když ho pokřtí, ale já už s církví nic společného mít nechci," říká.

Józef Kloch tvrdí, že svévolné jednání kněze je výjimka.

Poté, co na jaře dnes už bývalý ministr školství Roman Giertych podepsal zákon, podle něhož se náboženství počítá do oficiálního průměru známek, přehlásili se studenti tam, kde to šlo, na etiku. "Na náboženství chodily celé třídy, teď jen několik dětí," řekl Zbigniew Byszewski, ředitel základní školy v Sosnovci deníku Metro.


autor:  Vendula Křížová

zdroj:   z d e



Podobná témata

Ekumenismus

"Kdo opustí církev, je v Polsku vyvrhelem" | Přihlásit/Vytvořit účet | 27 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Kdo opustí církev, je v Polsku vyvrhelem (Skóre: 1)
Vložil: Gojim (gojim@zoznam.sk) v Neděle, 16. prosinec 2007 @ 20:13:03 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
By som sa chcel hlavne Slovakov opytat, ake s tym tiez maju skusenosti? Podarilo sa niekomu "papierovo" a "uradne" katolicizmus maozaj opustit? Ste si isty, ze vas neviestka neeviduje proti vasej voli ako katolika ??? 

To je zavazna otazka, od toho sa vymeriavaju nielen dotacie ...Keby sa k tejto otazke pristupovalo naozaj vazne, bublina ze Slovensko je "katolicky" stat by rychlo praskla ....

Původ kultu uctívání Marie





Re: Kdo opustí církev, je v Polsku vyvrhelem (Skóre: 1)
Vložil: whynot (Falešný@e-mail) v Pondělí, 17. prosinec 2007 @ 09:54:20 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
nj v tomhle je situace v polsku dost zoufala



Re: Kdo opustí církev, je v Polsku vyvrhelem (Skóre: 1)
Vložil: Marobud v Pondělí, 17. prosinec 2007 @ 12:46:32 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
No vy kdybyste žili v Polsku, tak byste určitě byli militantní katolíci, co nenáviděj vše nekatolické...



Re: Kdo opustí církev, je v Polsku vyvrhelem (Skóre: 1)
Vložil: Irena v Úterý, 18. prosinec 2007 @ 10:40:49 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)

Já jsem měla to štěstí, že po podání žádosti na farnost, kde jsem byla pokřtěna, jsem do měsíce obdržela potvrzení o výmazu z ŘKC. Pravda, odnesla to mamka, které se farář ptal, jestli opravdu jsem na tom tak špatně duchovně, že chci opustit církev. Jinak nedělal problémy. Jsem ale jediná z našeho sboru, komu se to podařilo. Ostatní si taky podávali písemné žádosti a do dneška se nic neděje ( téměř všichni naši členové jsou bývalí katolíci ).

Asi by se nic nestalo, kdybych tam papírově zůstala i nadále, ale měla jsem pocit, že musím ven se vším všudy, že celá ta mašinerie je jako ohromná deka nade mnou a duchovně mě pořád dusí. Že zkrátka spadám chtě nechtě pod její duchovní autoritu a že se z toho musím vymanit. Kamarádka odcházela od husitů a ta to měla horší, docela na ni útočili. Jim šlo hlavně o peníze. Je to sbor, kde je asi 800 členů papírově, ale do kostela chodí tak 20 - 30 starých lidí. Sem tam někdo mladší, ale nezůstane, jde jim o každou dušičku.  Je to tak nějak zkostnatělé, byla jsem na jejich mši několikrát a ten zastaralý jazyk mě tedy drtil. To už jsou i katolíci na tom líp, pokud se týká liturgického jazyka.

Ale jinak jsem ráda, že bydlím tady a ne v Polsku.

Irena



Stránka vygenerována za: 0.28 sekundy