Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Vojtěch.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 226, komentářů celkem: 429673, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 266 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116533710
přístupů od 17. 10. 2001

Povzbuzení: Křesťan a peníze: desátky
Vloženo Středa, 25. červen 2008 @ 10:51:56 CEST Vložil: Olda

Charismatici poslal Nepřihlášený

Milí sourozenci, dávání desátků je pro někoho naprostou samozřejmostí, ale pro druhé je sporným místem, se kterým bojují, či ho jednoduše nepřijímají nebo ignorují. V naší církvi a také v našem sboru považujeme desátky za nezbytnou součást života křesťana.

V Nové smlouvě se sice o desátcích mnoho nepíše, přesto je zde o nich důležitá zmínka. Když Pán Ježíš vytýkal farizeům jejich pokrytectví, kdy dávají desátky i z věcí, z kterých Bůh neurčil, aby ukázali svoji zbožnost, tak jim v Matoušovi 23,23 říká, že důležitější je právo, milosrdenství a víra, ale to ostatní (myšleno desátky) se nemá zanedbávat.

Věřím, že dalším místem, které ukazuje na skutečnost, že Bohu stále máme dávat desátky, je místo u Matouše 22, 21, kde chtěli farizeové nachytat Ježíše ohledně placení daní císaři a on jim odpovídá „Odevzdejte tedy, co je císařovo, císaři, co je Boží, dejte Bohu.” Vzhledem k tomu, že to je místo, kde se mluví o penězích, tak mě nenapadá nic jiného, než že měl Pán Ježíš na mysli desátky, případně další finanční oběti. Z uvedeného vyplývá, že Pán Ježíš neruší desátky, ale ukazuje, že se nemá jednat pouze o povrchní náboženský úkon. Další skutečností je fakt, že dnes již nežijeme pod zákonem, ale milostí, a dávání desátků by mělo být vyjádřením naší lásky a oddanosti k Hospodinu.


Někteří odpůrci desátků tvrdí, že je to záležitost doby Zákona, která byla obětí Pána Ježíše překonána. Je pravda, že dávání desátků stanovil Bůh Izraeli jako zákonné nařízení, ve kterém byly stanoveny pravidla ohledně desátků. Je třeba si však uvědomit, že v Bibli jsou zmínky o dávání desátků již před stanovením Zákona Izraeli.

První místo v Písmu, které se zmiňuje o desátcích, je v Gn 14,18-20. Abram po úspěšném boji odevzdává desátek knězi Boha nejvyššího Malkísedekovi, který je v souladu se 7. kapitolou listu Židům předobrazem Pána Ježíše. Prvním významem desátků byl projev úcty. Další místo o desátcích je v Gn 28,22, kde se Jákob rozhoduje dávat Bohu poctivě desátek ze všeho, co mu On dá. Jákob si uvědomuje, že desátek Bohu náleží. Oboje se odehrálo několik set let před ustanovením desátků v Zákoně. Z toho, co jsem uvedl, můžeme vyvodit, že dávání desátků přesahuje dobu Zákona a je platné jak v době před ním, tak po něm.

V Lv 27,30-33 jsou desátky nařízeny Bohem jako součást zákona, je zde ustanoven řád dávání desátků. Hlavní skutečností vyplývající z této části je, že všechny desátky náleží Hospodinu. A Bůh v Nu 18,21 dává všechny desátky Lévijcům za dědictví. Rod Levi jako jediný nedostal za dědictví vlastní zemi, ale desátky, které byly součástí zabezpečení jejich obživy. Sami Levité byli povinni dávat z těchto desátků desátek knězi Áronovi.

Jedním z důležitých míst, kde se píše o desátcích, je Malachiáš 3, 8-12. Zde Bůh spojuje dávání plných desátků se svým velikým požehnáním - materiálním, ale i duchovním. Na druhou stranu nedávání desátků Bůh označuje za krádež, důsledkem je nepožehnání a dokonce kletba, kterou byl postižen Izrael.

Z uvedených, ale i dalších částí Písma vyplývají určité principy ohledně desátků:

  • Je určeno kolik, komu či na co a kam dávat.
  • Při dávání desátků bychom si měli uvědomit, že je dáváme Hospodinu, kterému náleží. Věřím, že je to vyjádření úcty, lásky, vděčnosti, ale také poslušnosti Bohu.
  • Tak jak byly desátky dávány do chrámu pověřeným osobám, měli bychom desátky dávat do sboru pověřené osobě.
  • O použití desátků nerozhoduje sám dávající, ale rozhodnutí je na Bohu, který si k tomu používá staršovstvo. Dávat desátky tou formou, že je používám jako almužnu, či si sám rozhoduji o jejich použití, nepovažuji za správné.
  • Používají se na zabezpečení Božích služebníků (pastor, misionář, církevní pracovník) a částečně na provoz chrámu (sboru).
  • Desátky může dávat každý křesťan, který má příjem (plat, kapesné od rodičů, stipendium, sociální dávku, dar, porodné, úroky, důchod). Jákob je nám v tom příkladem, když se rozhodl dávat Bohu desátky ze všeho, co mu dá. Z toho vyplývá malá rada: pokud byste si nebyli jistí, zda máte dát i z toho vašeho příjmu, tak s radostným srdcem dejte. :)
  • Dávat desátky nemusíme z povinnosti, protože nežijeme pod zákonem, ale z milosti vyplývající z našeho vztahu s Bohem.
  • Protože máme dávat, co je Boží Bohu a císařovo císaři (představuje stát), tak já osobně dávám desátky z hrubého platu. Nejdřív chci dát Bohu a na druhém místě státu.
  • Hospodin těm, kteří dávají desátky, zaslibuje požehnání, ale naopak důsledkem nedávání desátků může být nepožehnání a špatný duchovní stav křesťana, a pokud by nedávala desátky většina sboru, tak dokonce celého sboru.
Kéž dá Bůh milost, abychom všichni měli správný postoj k dávání desátků a mohli zakoušet naplňování Božího zaslíbení o jeho požehnání. Příště se podíváme ještě podrobněji na spojitost dávání desátků a duchovního stavu Izraele.

Viktor Baláž,
pastor AC Vyškov


"Křesťan a peníze: desátky" | Přihlásit/Vytvořit účet | 7 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Komu to prospiva? (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Středa, 25. červen 2008 @ 16:19:36 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Podivejte se na autora clanku (pastor AC) a zapremejslejte, kdo bejva prijemcem destaku. Levitsti knezi asi ne.



Re: Křesťan a peníze: desátky (Skóre: 1)
Vložil: Gregorios777 v Středa, 25. červen 2008 @ 20:07:20 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)


Tady na Granu je výborná kniha o desátcích. V NZ není ani jedno místo, které by mluvilo o "křesťanských desátcích". Desátky jsou židovské starozákonní ustanovení. V době milosti mají věřící každou neděli odložit stranou, každý podle svých možností. Toť vše (1Kor 16,2).

Všechny ty vývody ze Starého zákona o Melchisedechovi slouží pouze k ostříhání oveček z jejich peněz ve prospěch lidí (všemožné "pastory" a "reverendy"), kteří vůbec Bohu neslouží, ale svému břichu.

Eleazar má pravdu - pastor AC dělá reklamu desátkům, protože je to v jeho zájmu. Je to trapné....





Re: Křesťan a peníze: desátky (Skóre: 1)
Vložil: xvejvodam (xvejvodam@seznam.cz) v Středa, 25. červen 2008 @ 17:34:52 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://mocneevangelium.webzdarma.cz
Ono jde spíš o to, že to všichni opisujou jeden od druhýho, a vůbec neřešej, jestli to co sliněj má skutečně oporu v Písmu.
Mě osobně nevadí, že pastor AC vybízí věřící AC, aby dávali desátky, ale vadí mě demagogie jakou při tom (věřím, že nevědomě) používá.



Re: Křesťan a peníze: desátky (Skóre: 1)
Vložil: luteran v Pátek, 27. červen 2008 @ 21:55:28 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ono je užitečné, a to nejen co se týče desátků, rozlišovat v Písmu, co je předpis něčeho a co je popis něčeho.

Samotný úryvek o tom, že někdo někde v Bibli dal desetinu něčeho (nebo obecně něco udělal) může sice popisovat onu událost, ale to automaticky neznamená, že stejnou praxi předepisuje ostatním. Jidáš třeba zradil Ježíše - popis, ale jistě ne předpis!

A pokud má být předpis závazný lidskému svědomí, musí být jako předpis dán Bohem a popř. vymezen, komu je určen ...

luterán
www.luterani.cz



Stránka vygenerována za: 0.19 sekundy