Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 539 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116494600
přístupů od 17. 10. 2001

Život církví: Uzavření bratří
Vloženo Neděle, 29. červen 2008 @ 20:26:55 CEST Vložil: bolek

Z našich církví poslal Nepřihlášený

Kořeny uzavřených bratří je možno sledovat až k Johnu Nelsonu Darbymu (1800-1882), nejmladšímu synu v rodině, příslušející ke staré šlechtě žijící v Irsku. Jeho dědečkem byl admirál Nelson. Darby studoval práva v Dublinu a roku 1822 byl povolán do advokacie. Po svém „obrácení“ se stal knězem irské anglikánské církve a kaplanem ve vzdálené farnosti hrabství Wicklow. Během rekonvalescence roku 1827 se dostal do styku se skupinou nespokojených evangelikálů z vyšších vrstev společnosti, kteří v Dublinu experimentovali s neformálními bohoslužbami, při nichž byl také „lámán chléb“ (tj. byla slavena eucharistie neboli Večeře Páně). Mezi nimi byl Edward Cronin (+1882), zubař Anthony Norris Groves (1795-1853) a právník John Gifford Bellett (1794-1864). Darby se setkal s nimi a s dalšími a skupina se rozrostla do prvního bratrského společenství.

Darby se nevrátil do své farnosti, ale namísto toho se stal vůdčí osobností vybraného kroužku. Byl vášnivý cestovatel a brzy navštívil jak Cambridge, tak Oxford. Na mnoha místech včetně Londýna a Bristolu byla ustanovena shromáždění. V Plymouthu ale došlo roku 1847 k rozdělení, jehož výsledkem byl vznik společenství uzavřených bratří. V Plymouthu se totiž stal vedoucím nově utvořeného bratrského společenství bývalý duchovní anglikánské církve Benjamin Newton (1807-1899). Vyučoval to, co bratři později nazvali učením „poskvrněného Krista“. Tvrdil, že Ježíš se stejně jako jiní lidé narodil pod Božím prokletím a že v tomto stavu zůstal až do svého křtu v Jordánu. Většina z těch, kdo slyšeli Newtonovo učení, brzy rozpoznali omyl tohoto učení a omyl poznal i sám Newton. Darby ale trval na tom, že ti, kdo poslouchali Newtona, jsou „poskvrněni“.

Někteří z „poskvrněných“ odešli do společenství Bethesda v Bristolu, kde jim bylo dovoleno účastnit se „lámání chleba“. Darby navštívil vedoucí Bethesdy, aby je za to vyloučil, a to i přesto, že neexistoval důkaz, že by některý z nich Newtonovo učení přijal. Vedoucí Bethesdy vyloučení odmítli a v červnu 1848 napsali Dopis deseti, v němž Bethesdu zavázali původní bratrské zásadě nechat stůl Večeře Páně „otevřený“ všem, kdo sdílejí historickou biblickou křesťanskou víru. Jako odpověď později tohoto roku Darby sepsal známý Oběžník Bethesdy, v němž tvrdil, že být ve spojení se zlem znamená „otevření dveří infekci ohavného zla“. „Otevření“ a „uzavření“ bratři se oddělili.

Od roku 1849 se z uzavřených bratří stala samostatná skupina, která se rozšířila po Evropě, Spojených státech a Kanadě podle toho, jak Darby cestoval a kázal. Darby rozdělil biblickou historii do sedmi období (dispensací), mezi nimiž bylo i období druhého příchodu Krista před nastolením tisícileté říše. Toto časové schéma převzali mnozí američtí evangelisté poloviny 19. století a popularizovali ho na prorockých biblických konferencích, které se konaly od roku 1876. Tímto způsobem dispensacionalismus (jak je toto schéma nazýváno) pronikl do většiny protestantských denominací.

Po Darbyho smrti roku 1882 hnutí vedli další silní vůdci: James Butler Stoney (1837-1903), James Taylor st. (1870-1953) a James Taylor ml. (1896-1970). Každá z těchto osobností ještě rozšířila Darbyho učení o tom, že člověk se musí oddělit se od zla, aby se vyhnul nákaze. James Taylor st., který byl podle zpráv zbožný muž, zdůrazňoval nutnost „vyvarovat se zlého“ a prohlašoval, že „spasení je v církvi“, tedy v bratrském společenství. Byl to jeho syn, James Taylor ml. (zvaný Velký Jim), který na společenství uvedl hanbu extrémním učením a opovrženíhodným osobním chováním. Zavedl učení o „oddělených stolech“, které zakazovalo sedět u jednoho stolu s každým z rodiny, kdo je starší dvanácti let a kdo „neláme chleba“ ve společenství. Tento zákaz byl později rozšířen na jedení jídla, které připravil nevěřící. Ještě i další striktní opatření byla zavedena pod vedením Velkého Jima. Děti uzavřených bratři se například nemohly stýkat s jinými dětmi, účastnit se školní výuky náboženství ani mimoškolních aktivit. Od roku 1961 bylo všem členům zakázáno studovat vysoké školy a ti mladí lidé, kteří již studovali, byli nuceni školy opustit. Brzy poté bylo zakázáno stát se členem jakékoli veřejné organizace, jako např. odborů, a vykonávat zaměstnání, která vyžadovala odbornou kvalifikaci, jako například povolání lékárníka či lékaře.

Moc, kterou Velký Jim uplatňoval, ho nakonec přivedla k pádu. Zcela se oddal vydělávání peněz, stal se zajatcem alkoholu a byl posedlý ženami a sexem. Po shromáždění v Aberdeen v srpnu roku 1970 byl Taylor přistižen s posteli s jednou ze svých následovnic. Později se snažil tuto událost bagatelizovat jako zkoušku, která měla odhalit, kteří následovníci mu jsou skutečně věrně oddáni. Tento skandál se ale dostal do médií a v následujících dvou letech přivodil hnutí ztrátu asi 8 tis. členů. Od Taylorovy doby se utvořila řada oddělených skupin uzavřených bratří, které se většinou nazývají podle svých vůdců např. jménem Frost nebo Renton. Jedna ze skupin se nazývá podle Crohamova sálu v anglickém Croydonu, kde vznikla. Hlavní skupina je doposud někdy nazývána jménem Velkého Jima z úcty k Taylorovi.

Od 70. let minulého století pokračuje hnutí uzavřených bratří v téměř stejném duchu nejprve pod vedením Jamese Symingtona (1914-1987), farmáře v Severní Dakotě, a později Johna Halese (1922-2002), diplomovaného účetního z australského Sydney. Jeho syn Bruce David Hales ho vystřídal jako „universální vedoucí“ a „vyvolený nástroj“. V posledních letech se pravidla ještě zpřísnila a členům není dovoleno obývat dvojdomek nebo mít společnou stěnu s tím, kdo není též členem společenství. Nesmějí být chováni psi, kočky ani jiná domácí zvířata a zakázány jsou i televize a počítače. Tomu, kdo tato pravidla nenaplní, je „odňato společenství“, což znamená, že žádný z bratří a sester nebude s přestupníkem po stanovenou dobu jíst ani mluvit.

Bohoslužebná shromáždění mají ve svém středu jednoduché „lámání chleba“ zpravidla v 6 hodin ráno. Přijímání se účastní i děti. Při těchto příležitostech je čten oddíl z Bible a přítomní bratří o něm hovoří. Ženám není dovoleno v takové situaci mluvit. Kromě těchto shromáždění se konají i „přátelská setkání“, shromáždění ke studiu Bible a třídenní konference. Počet členů je těmi, kdo hnutí nedávno opustili, stanovován asi na 27 tis. na celém světě. Uzavření bratří jsou velmi těsně svázanou a velmi intenzivně
nábožensky žijící organizací, která silně ovlivňuje či řídí každý aspekt života svých členů.

www.sekty.cz


Podobná témata

Z našich církví

"Uzavření bratří" | Přihlásit/Vytvořit účet | 33 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Uzavření bratří (Skóre: 1)
Vložil: Gregorios777 v Neděle, 29. červen 2008 @ 22:16:05 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)


Je mi líto, že to musím říci, ale J.N. Darby byl nastrčeným nástrojem Zlého, který neměl Kristova Ducha.



Re: Uzavření bratří (Skóre: 1)
Vložil: nula v Pondělí, 30. červen 2008 @ 08:12:07 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
--Je mi líto, že to musím říci, ale J.N. Darby byl nastrčeným nástrojem Zlého, který neměl Kristova Ducha.--

Fascinující jak někdo umí rozhodovat kdo má nějakého ducha



Stránka vygenerována za: 0.30 sekundy