Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Jiří.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16654, komentáře < 7 dní: 181, komentářů celkem: 429682, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 273 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

Willy
rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116555692
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Napříč dějinami
Vloženo Pátek, 28. listopad 2008 @ 18:05:30 CET Vložil: Olda

Historie poslal oko


Plačící ikony


Až po dlouhém váhání jsem se rozhodl otevřít téma plačících obrazů a soch. Nejsem zastáncem, ani vyhledavatelem mimořádných jevů, ani jejich propagátorem. Dokonce zde ani nechci vyjadřovat svůj osobní názor na tyto věci, abych jiné neovlivnil v jejich vlastním úsudku. Tyto případy nejsou článkem víry, nicméně se stává, že někomu zasáhnou do života a pak je nucen zaujmout postoj.  Nehodlám vyjmenovávat místa, kde k takovým jevům došlo, stejně by seznam nebyl úplný a každý má možnost si je najít ve vyhledávači sám.

Soustředím se dnes pouze na jedno místo, na Karpatskou kotlinu se sídelním městem Trnavou. Složení obyvatelstva je značně různorodé. Po r. 1620, po vyhnání nekatolíků z Čech, se mnoho protestantských rodin přestěhovalo i do oblasti Malých Karpat. Proto až dodnes se tam v hojné míře vyskytují „ryze slovenská“ jména, jako Koukal, Čermák apod. Také poměr protestantů vůči jiným vyznáním není nijak zanedbatelný. To snad v tomto případě ani nehraje nijak podstatnou roli. Ale protože dnešek má své kořeny v dávné historii, začnu nejdříve tam.

Študent bohoslovia František Forgáč (neskorší ostrihomský arcibiskup) sa v roku 1585 vrátil zo štúdií do Trnavy. V Ríme dal na drevo odmaľovať starobylý obraz (ikonu), uctievaný po stáročia v kláštore sv. Alexeja a Bonifáca, ktorý podľa tradície namaľoval evanjelista sv. Lukáš.
Obraz Trnavskej Panny Márie je umiestnený a uctievaný v kaplnke dómu od roku 1585. Začiatkom roku 1663 pripravovali Turci pod vedením pašu Ahmeda Koproluzada rozhodujúci úder cisárskej armáde s cieľom dobyť a pokoriť kresťanskú Európu. Dňa 6. júla 1663 bola takmer polmiliónová armáda moslimov s vozmi na našom území. Turci drancovali v bezprostrednej blízkosti Trnavy, ale Trnavu obišli. Ako to bolo možné?
 Ludia verili, že sa tak stalo na príhovor Nebeskej Matky. V roku 1663 sa na milostivom obraze Panny Márie vo farskom kostole v Trnave objavil krvavý pot.


Dňa 5. júla 1708 (počas kuruckej vojny) pred šiestou hodinou rannou, keď sa kňazi za prítomnosti veriacich domodlievali žalmy, začal obraz slziť.
Mnohí, ktorí toto slzenie videli, ho aj miestoprísažne potvrdili. Slzenie sa niekoľkokrát zopakovalo (napr. 10. a 11. augusta; 11. augusta bol kostol preplnený veriacimi).

 
Kardinál Kristián August zostavil 14-člennú komisiu, ktorá prípad skúmala. Zápisnica - podpísal ju prepošt Juraj Mártonffy, notár František Keller a je potvrdená arcibiskupskou pečaťou - je uložená v archíve v Trnave a potvrdzuje pravdivosť udalostí.

V r. 1709 vypukol v Karpatskej kotline mor. Dňa 19. júla 1710 vypukol mor aj v Trnave. Zo 7844 obyvateľov Trenčína zostalo len 1071!
Magistrát mesta zapísal zo svojho zasadnutia 20. novembra 1710 vážne rozhodnutia: "Chcejúc v takejto pohrome prosiť a dosiahnuť milosrdenstvo Najvyššieho, obrátili sme sa k Jeho najslávnejšej Rodičke, aby Ona, ktorá nám predtým opäť na svojom obraze, tu v Trnave, vo farskom kostole, potom a slzami túto pohromu zázračne naznačila, ráčila k nám obrátiť aj svoju potešujúcu tvár, vyprosiť od Pána neba a zeme odvrátenie zmierneného moru v tomto meste Trnave..."

Mor vtedy vchádzal do príbytkov bohatých aj chudobných. Neboli zriedkavé prípady, keď vyhynuli celé domy (len v Trnave bylo 6773 mrtvých!) Na druhý deň po prosebnej sv. omši sa pohla procesia, na ktorej sa zúčastnilo celé mesto. Procesia išla z farského chrámu ulicami na Trojičné námestie. V sprievode kráčali s modlitbou na perách mestskí páni, duchovenstvo i obyvatelia bez rozdielu vyznania. Milostivý obraz niesli na nosidlách a prosili o milosrdenstvo. Rozozvučali sa všetky zvony trnavských kostolov.

A Matka Božia? Pomohla - zázračne. Po návrate do chrámu bolo slávnostné Tedeum ("Teba, Boha, chválime..."). A mor prestal 21. novembra 1710, na sviatok Obetovania Panny Márie. Od toho dňa sa nevyskytol ani jeden prípad úmrtia na mor! Uctievanie Trnavskej Panny Márie neutícha ani dnes. V časoch komunistického režimu boli najmä celonočné adorácie tŕňom v oku jeho predstaviteľov. Snažili sa ich zakázať, lebo na adoráciách sa stretávali predovšetkým mladí ľudia.

Teď zabrousím trochu do „podzemí“ katolické církve, do sfér, o kterých se na veřejnosti nemluví. Hodlám zde vzpomenout věci jako ušité pro bulvár. Ale mám je z natolik solidních zdrojů, že těžko pochybovat.
V současné době v trnavské arcidiecézi působí řeholní sestry, z nichž některé bydlí v menší komunitě i s kaplí. V té se nachází ikona Matky Boží (Vladimírská), která asi před dvěma lety začala ronit slzy a krev.
Sestry to samozřejmě nahlásily svým představeným a na zásah trnavského arcibiskupa Sokola začala toto vyšetřovat i policie. Z pochopitelných důvodů nad celým případem visí tiché informační embargo. O senzace nikdo nestojí. Vědí o tom však všichni kněží trnavské diecéze. Jedná – li se o podvod, nikdo nestojí o zástupy zfanatizovaných pobožných věřících. Faktem také zůstává, že trnavský arcibiskup Sokol vůbec ani neprojevil zájem si osobně přijít ikonu prohlédnout.  Zaschlé stopy po slzách ikonu značně poškodily. Vyšetřováním se potvrdilo, že se skutečně jedná o lidskou krev a slzy. Pod dojmem amerických krimiseriálů by si člověk myslel, jak jednoduché a rychlé bude určit pomocí DNA původce krve a odhalit tak podvod, přesto dodnes není vyšetřování uzavřeno.
Asi před třemi týdny v poledne byl z kaple slyšet hlasitý pláč. Když se tam sestry seběhly, nebyl tam nikdo (což v dnešní přetechnizované době samozřejmě také podvod nevylučuje).
Já bych tomu byl i docela rád, kdyby se prokázal. Druhá varianta by totiž znamenala stav daleko vážnější - výstrahu před ohrožením této části Slovenska.

Uvedu ještě jednu zprávu z „podzemí,“ která spadá do oblasti trnavské arcidiecéze a časově se kryje s výše uvedenými událostmi.
Většině z vás není neznámým příběh „krvavé hraběnky“ Alžběty Bathory, který podstatným způsobem historicky překroutil režisér Jakubisko. Méně už je známo, že její bratr byl prokazatelně satanista a že její oběti byly mučeny také podle satanských rituálů. Ať už byla skutečnost jakákoli, dnešní satanisté se hrdě hlásí k jejímu odkazu. Před dvěma lety uspořádali v rozvalinách jejího hradu v Čachticích mezinárodní satanský sjezd, na kterém podle satanských rituálů zasvětili celé Slovensko, ale zvláště jeho část v okolí Čachtic satanu (Místní obyvatelé si pamatují nedávnou náhlou smrt kameramana, který zemřel náhle bez zjevné příčiny přímo na hradu). Letos se na výročí sjeli znovu v ještě hojnějším počtu, ale byli očekáváni a jednotkami policie „rozpuštěni,“ pro nepovolené shromažďování.

Co si myslíte, mohou tyto dvě události spolu nějak souviset?


"Napříč dějinami" | Přihlásit/Vytvořit účet | 6 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Napříč dějinami (Skóre: 1)
Vložil: Elo v Sobota, 29. listopad 2008 @ 01:13:30 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Oko. podpisujem sa... Tento kraj a aj deviatnik k P.Márie Trnavskej je mi veľmi blízky. je to snáď najväčšia náboženská akcia, čo do času na Slovensku. Pretože 9 dni sú bohoslužby od rána do večera, slávnostní kazatelia tej najvyššej triedy. Hlavne za socializmu noci zo soboty do nedele celonočné úžasné mládežnícke programy...



Re: Napříč dějinami (Skóre: 1)
Vložil: isim v Sobota, 29. listopad 2008 @ 04:07:06 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Zde Ti to asi vyloží každý po svém. Pokud se někdo skutečně obrátí k Pánu, pak bycom to mohli pokládat i za zázrak.

Společnost je na mnohých místech prohnilá, počínaje náboženskými vůdci a politickými konče. Kde nepůsobí B. milost a Duch Svatý a kde je úpadek veřejný, duchovní a morální, tam budou působit i okultisti.

isim



Stránka vygenerována za: 0.15 sekundy