Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 238, komentářů celkem: 429554, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 442 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116478285
přístupů od 17. 10. 2001

Povzbuzení: Tajemství velikonoc
Vloženo Neděle, 15. březen 2009 @ 22:33:04 CET Vložil: Olda

Svědectví poslal frantisek100

Rád bych trochu zapůsobil na své žáky. Nenásilnou formou. A tak to udělám.

Tajemství velikonoc

Nikdy jsem dříve nechápal, proč slavíme velikonoce. Měl jsem však radost z toho, že si můžeme vykoledovat pár vajíček a i nějakou tu korunku. Bylo mi asi 12 roků, když jsme jako velká skupina kluků s řehtačkami postupovali dům od domu a koledovali. Jenže my nejmladší jsme byli bez šance něco získat. Starší kluci si všechno rozebrali. A tak jsem kamarádovi Tondovi řekl: „Víš co, Tondo, vykašleme se na ně a půjdeme koledovat sami.“ A skutečně jsme sebrali tu odvahu a vydali se na opačný konec města. Řehtačku jsem neměli, tak jsme každý vzali dva kameny a za doprovodu tlukotu kamenů jsme po zazvonění a otevření dveří začali naši koledu. Moc jsme to neuměli a naštěstí jsme ji někdy nemuseli ani dokončit. Paní domu se na nás vždycky usmála, pak zmizela ve dveřích a za chvíli přinesla i několik vařených, bílých nebo malovaných vajíček. Od někoho jsme dostali i vajíčka syrová, která nám pak praskla v kapsách. A tak jsme asi dvě syrová vejce vypili. Největší radost nám však dělaly drobné mince. Někdy jsme dostali i celou korunu. S jídlem roste chuť, jak se říká, tak jsme pokračovali dál dům od domu opojeni naším ziskem. Už jsem měl po kapsách v drobných skoro deset korun.


Pak jsme uviděli takovou malou chudou chaloupku, která těsně sousedila s nově opraveným domkem. Vešli jsem napřed do té chudé chaloupky. Dveře byly otevřené a ve dveřích do světnice se objevila malinká shrbená stařenka. Začali jsme s koledou a ani jsme ji nedokončili, když stařenka začala naříkat, abychom se nezlobili, že nemá žádné vajíčko… Pochopili jsme, že jsme udělali chybu, zastyděli se, Tonda položil před babičku asi dvě vajíčka a rychle jsme vypadli.

Pak jsem si řekli, že to zkusíme v té nově opravené chalupě, která stále těsně vedle. Zazvonili jsme. Když se objevil ve dveřích zamračený pán, vytušili jsme, že zde asi také nebudeme na správném místě. V zápětí se nad námi snášel plamenný řev člověka, který by nám nejraději rozbil pusu. „ Co si to dovolujete? To jste pionýři!! Půjdu si na vás stěžovat do školy…“ „Tondo, je zle“, zašeptal jsem a už jsme rychle prchali pryč.

Zastavili jsme se až v další ulici, prohlédli si naše získané bohatství a nakonec se pochválili, že přece jen to mělo cenu. Později jsme se dozvěděli, že ta chudá babička, je jeho maminkou a ten domeček vedle byl něco jako její výměnek. Domů jsem přinesl asi sedm vajec a deset korun. O večeři tak bylo dnes postaráno a největší radost jsem měl z těch korunek. Za ně si koupím pistolku na kapsle a možná vyjde i na malý nožík zvaný rybička. Ta tehdy stála pouhou jednu korunu a sedmdesát haléřů.

V dalších letech už jsem se víc styděl a o velikonocích už nikdy nekoledoval. Vždy jsem si velikonoce spojoval s přicházejícím jarem. A na jaro jsem se moc těšil. Je v něm tolik krásy a naděje, že bude ještě líp. Rozkvetly třešně, pak ostatní stromy, tráva se zazelenala a všechno bylo jako by to někdo natřel novou barvou. Prostě nádhera. První motýli, ptáci a čápi na věži. Je snad něco krásnějšího?! A pro nás kluky to znamenalo, že můžeme být venku až dlouho do večera a celý tenhle svět zkoumat a obdivovat. Myslel jsem si tak, že velikonoce jsou svátky jara.

A pak přišel rok 1969. Ve městě, kde jsem chodil na vysokou školu, jsem byl právě na velikonoce pozván do kostela, vlastně do křesťanského sboru. Chtěl jsem tak splnit přání mých přátel. Moc se mi tam nechtělo, ale tentokrát vědomí povinnosti překonalo můj ostych a obavy. Byl jsem však velice milé přijat. Každý mi podával ruku, dostal jsem i malé občerstvení a vnímal jsem tu takovou zvláštní atmosféru. Snad se mi to jen zdá. Jako bych se octnul v jiném světě. Všichni se usmívali a připadali mi rozhodně spokojenější a šťastnější, než jsem tehdy na tom byl po psychické stránce já sám. Pak jsem se posadil na židli a společně s ostatními poslouchal kázání.

Pan kazatel tehdy moc pěkně hovořil. Poprvé jsem uslyšel slova, která mi zpočátku nic neříkala. Nevěděl jsem dosud, co znamená Golgota, nevěděl jsem, že kříž je popravčí nástroj Římanů, že nějaký Ježíš byl na něm krutě mučen a popraven. Nechápal jsem, proč někteří se při projevu pana kazatele rozplakali, když podrobně líčil ukřižování. Po skončení kázání se někteří veřejně modlili a v modlitbě vyjadřovali Ježíši dík za to, že se nechal i za ně ukřižovat a podstoupil svoji smrt.

Vrtalo mi hlavou, co je to vlastně ten hřích a v čem jsem já asi hříšný. Jakou logiku má to, aby někdo, kdo je na jedné straně Božím Synem a má moc stejnou jako Bůh, se nechal takhle ponížit a zničit? Fůra otázek zaplnila můj mozek. Když jsem odcházel a loučil jsem se s ostatními, tiše jsem jim záviděl. Oni byli takoví vyrovnaní, spokojení, připadali mi šťastní, zatímco já jsem byl na tom hůře, než když jsem tam vešel. Vrátil jsem se zamyšlený a evidentně smutný na kolej. Kluci si mě dobírali a smáli. Já je moc nevnímal. Vrtalo mi mnoho věcí hlavou. Musím na to přijít!!! Zde existuje nějaké tajemství.

Dnes po moha letech, hledání a zkušenostech vím, že velikonoce jsou mnohem víc než vánoce. O vánocích se díváme na jesličky, v nichž leží malý Ježíšek, dáváme si vzájemně dárky, navzájem si přejeme vše nejlepší a sami se snažíme aspoň o těch vánocích chovat se k sobě lépe. Zdůrazňuje se láska a hovoří se o lásce. Ale mnohem důležitější je uvědomit si, co tenhle malý Ježíšek v dospělosti dokázal.

A svůj největší čin z lásky vykonal právě o velikonocích. Je to čin, který byl vykonán dokonce pro každého z nás. Je to jeho dar každému z nás. Jaro v našich podmínkách, kdy slavíme velikonoce, symbolizuje radostné probuzení přírody k novému životu. Velikonoce však připomínají mnohem větší událost a radost. Poznávejme toto tajemství! Nebojme se!


"Tajemství velikonoc" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.14 sekundy