Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 240, komentářů celkem: 429556, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 540 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

Danny42
rosmano
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116480417
přístupů od 17. 10. 2001

Aktivity a kampaně: Jak je tomu s ratifikací Smlouvy mezi Českou republikou a Svatým stolcem
Vloženo Čtvrtek, 23. duben 2009 @ 09:35:40 CEST Vložil: Olda

Katolicismus poslal Nepřihlášený

Předseda parlamentní komise pro řešení majetkových otázek mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi Jan Kasal požádal velvyslance České republiky u Svatého stolce Dr. Vošalíka, aby komisi podal informaci ve věci stavu ratifikace Smlouvy mezi Českou republikou a Svatým stolcem o úpravě vzájemných vztahů.

Dr. Vošalík připomněl, že uvedená smlouva byla sjednána v průběhu let 2000 až 2002.  

Vládou byla schválena na její poslední schůzi před volbami v roce 2002 a následně byla předložena Poslanecké sněmovně žádost o vyslovení souhlasu s její ratifikací, což Poslanecká sněmovna odmítla. Od té doby nedošlo k žádným dalším krokům směřujícím k ratifikaci. To však neznamená, že by tato smlouva pro Českou republiku nebyla závazná. Smlouva je podepsána a v souladu se zásadami mezinárodního práva mají smluvní strany v takovém případě - pokud neučiní jasné prohlášení, že se necítí smlouvou býti vázány - povinnost zdržet se jakéhokoliv jednání, které by směřovalo proti smyslu a proti účelu smlouvy.


Za uplynulých sedm let od podpisu uzavřená smlouva nezpůsobila jediný problém. V průběhu diskusí nad vyjádřením souhlasu s ratifikací zaznívaly kritické ohlasy zejména na čl. 17 smlouvy, ve kterém se vláda České republiky zavazuje usilovat o co nejrychlejší dořešení  otázek týkajících se majetku katolické církve. A přesně to bylo smyslem předloženého vládního návrhu zákona i práce dočasné komise. V čl. 17 podepsané smlouvy je dále uvedeno, že v případě vypracování nového modelu financování bude zajištěno, aby proces jeho zavádění nebyl v přechodném období příčinou ekonomických problémů církví. I to přesně odpovídá smyslu předloženého návrhu zákona.

V tuto chvíli jsou čtyři možnosti, jak dále pokračovat v ratifikaci této uzavřené smlouvy:

1) po důkladné vnitrostátní diskusi se rozhodnout otevřít text smlouvy a začít vyjednávat text nové smlouvy. Toto je možné, otázkou však je, co by mělo být ve smlouvě měněno;
 
2) nepodnikat žádné další kroky v ratifikačním procesu - to poněkud snižuje důvěryhodnost České republiky jako smluvního partnera, a to zejména s ohledem na skutečnost, že tato smlouva je bilaterální. Není tedy možné hledat paralely u Římského statutu nebo u Lisabonské smlouvy; 

3) vyjádřit zřetelně vůli necítit se býti vázáni závazky obsaženými ve smlouvě. Devastující účinky takového kroku by ovšem byly enormní. Takový krok by byl považován za akt výslovně nepřátelský a v dosavadní historii české zahraniční politiky k ničemu podobnému nikdy nedošlo;

4) pokud by smlouva byla ratifikována před schválením vládního návrhu zákona, bylo by možné text smlouvy ponechat v podepsaném znění. V okamžiku, kdy Poslanecká sněmovna rozhodne - ať už kladně nebo záporně - o předloženém návrhu zákona, potom už uzavřená smlouva nemůže být předložena oběma komorám s žádostí o vyslovení souhlasu s ratifikací a je zapotřebí upravit její text v čl. 17.

K otázce předsedy Kasala, co by následovalo po případném opětovném odmítnutí ze strany Sněmovny, uvedl velvyslanec Vošalík, že po takovém případném odmítnutí by zřejmě nepřipadala do úvahy jiná možnost, než začít od samého začátku vyjednávat smlouvu novou.

Nicméně i s ohledem na předložený návrh zákona a s ohledem na dosavadní činnost dočasné komise se spíše jeví reálnější možnost nynější ratifikace smlouvy, jejíž sjednávání bylo zahájeno v roce 2000. Svatý stolec nepovažuje v tuto chvíli smlouvu za problematickou - byla podepsána, smluvní strany se jí cítí být vázány a za uplynulých sedm let nenastal jediný problém, který by šel proti obsahu smlouvy.

Proto ani očekávaná návštěva papeže by přímo smlouvou dotčena být neměla. Naproti tomu v průběhu plánované návštěvy prezidenta republiky ve Vatikánu lze očekávat, že toto téma může být otevřeno. 

Zdroj: Zápis ze 7. schůze Dočasné komise pro řešení majetkových otázek mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi


"Jak je tomu s ratifikací Smlouvy mezi Českou republikou a Svatým stolcem" | Přihlásit/Vytvořit účet | 32 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Jak je tomu s ratifikací Smlouvy mezi Českou republikou a Svatým stolcem (Skóre: 1)
Vložil: Pastýř v Čtvrtek, 23. duben 2009 @ 20:57:17 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Je zarážející, jak katolíci stále považují neratifikovaný dokument za platný. Dá se celkem snadno odhadnout, co bude následovat... Zdá se, že pokud bude neratifikován, že se stane asi nějaká hrozná katastrofa! Třeba Česko vyloučí z EU (což se žel nestane).



Re: Jak je tomu s ratifikací Smlouvy mezi Českou republikou a Svatým stolcem (Skóre: 1)
Vložil: Farel v Pátek, 24. duben 2009 @ 09:06:39 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Vyjádření pro pastýře.
Dr. Vošahlík (člen komise) připoměl, že uvedená smlouva byla sjednána v průběhu let 2000 až 2002. Vládou byla schválena na její poslední schůzi před volbami v roce 2002 a následně byla předložena Poslanecké sněmovně žádost o vyslovení souhlasu s  její ratifikací, což poslanecká sněmovna odmítla. Od té doby nedošlo k žádným dalším krokům směřujícím k ratifikaci. To však neznamená, že by tato smlouva pro Českou republiku nebyla závazná. Smlouva je podepsána a v souladu se zásadami mezinárodního práva mají smluvní strany v takovém případě, pokud neučiní jasné prohlášení, že se necítí být smlouvou vázáni, povinnost zdržet se jakéhokoliv jednání, které by směřovalo proti smyslu a proti účelu smlouvy. Tož tak.



Re: Jak je tomu s ratifikací Smlouvy mezi Českou republikou a Svatým stolcem (Skóre: 1)
Vložil: Pastýř v Pátek, 24. duben 2009 @ 09:42:14 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová podepsala mezinárodní smlouvu o stavbě amerického radaru v Česku. Za českou stranu dohodu podepsal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Smlouva neprošla ratifikací parlamentem. Co myslíte, je tato smlouva závazná pro ČR?



Re: Jak je tomu s ratifikací Smlouvy mezi Českou republikou a Svatým stolcem (Skóre: 1)
Vložil: oko v Pátek, 24. duben 2009 @ 18:49:16 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jsme jediným státem v Evropě, který nemá dořešeny vztahy s Vatikánem. Je to odrazem spektra voličů, kteří se hlásí procentuálně v nejvyšší míře k ateismu. Je to smutné a je to ostuda pro celou republiku.



Re: Jak je tomu s ratifikací Smlouvy mezi Českou republikou a Svatým stolcem (Skóre: 1)
Vložil: nula v Pondělí, 27. duben 2009 @ 13:17:26 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
 --Je to odrazem spektra voličů, kteří se hlásí procentuálně v nejvyšší míře k ateismu--

Příčin bude více.Faktem je,že abnormální míra ateismu u nás nemá dopad na duchovní úroveň viz. srovnání ČR a Polsko 



Stránka vygenerována za: 0.25 sekundy