Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 525 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116492769
přístupů od 17. 10. 2001

Nebezpečná učení: Co je růženec ?
Vloženo Pátek, 03. září 2010 @ 06:33:18 CEST Vložil: Olda

Katolicismus poslal rudinec

Co z toho je růženec?

Duchovní masturbace, mantra, amulet nebo modla?

Autor článku nabáda k jeho šíreniu. Jeho zverejnením činím jeho vôľu.

Nedávno jsme zde byli velmi intenzivně seznamováni s růžencem i jeho historií a byli jsme rovněž vyzýváni k praktikování této podivné „modlitby“. Modlitba růžence však není jen nějakou neškodnou náboženskou úchylkou, jak by se snad někomu mohlo zdát.

Praktikování této „modlitby“ nás může odvést daleko od Boha.

Na úvod připomeňme, že Pán Ježíš nás vyzývá, abychom nemluvili v modlitbě naprázdno a nebyli tak jako pohané, kteří si myslí, že budou vyslyšeni pro množství svých slov. Modlitba má také vycházet ze srdce, jinak bychom mohli ctít Boha svými rty, ale naše srdce by mu mohlo zůstávat vzdálené. „Modlitba“ růžence je ovšem pravým opakem těchto principů a navíc to není jen Bůh kdo je zde oslovován. Růženec se může stát vším, co bylo jmenováno v nadpisu.

Růženec je duchovní masturbací, protože představuje sebeukájení jistých „náboženských“ potřeb. Je zřejmě možné se jej „modlit,“ což přináší určité pocity sebeuspokojení, bez toho, že by bylo třeba vstoupit do vztahu s Bohem. To by však bylo ještě tím nejmenším.

Dlouhé, často mnohahodinové, bezmyšlenkovité drmolení slov způsobuje, že se růženec stává mantrou, která postupně vymývá mozek „modlitebníka.“ Růženec rovněž silně připomíná modlitební budhistické mlýnky. Vznik růžencového modlitebního mlýnku však nelze očekávat, protože točení mlýnkem by mělo na vymývání mozku oběti mnohem menší efekt než dlouhé drmolení. Také „příjemné pocity“ by byly pravděpodobně méně intenzivní.

Růženec se může stát i amuletem. Růženec je totiž i předmět, složený z korálků různé velikosti navlečených na šňůrce, který slouží jako pomůcka k namixování správného poměru různých „modliteb.“ K těmto „korálkům na šňůrce“ se často vytváří silný citový vztah, který přerůstá až ve víru, že takovýto růžencový amulet má nadpřirozenou moc svého uživatele ochránit. V době konfliktu Srbska s Chorvatskem, jsem viděl v jednom časopise fotografii, která byla výmluvnou ilustrací použití růžence jako amuletu. Na té fotografii byl běžící chorvatský voják s růžencem a samopalem. Pravděpodobně, věříce v nadpřirozenou ochranu svého růžencového amuletu, běžel do boje s „pravoslavnými psy.“

Nejzávežnější ze všeho však je, když se růženec stane modlou a „nahradí“ vztah k Bohu. Naši římsko-katoličtí přátelé se jistě budou zapřísahat, že se to nemůže stát a kdyby snad, tak jen jako nějaký extrémní „úlet“ lidové zbožnosti. O opaku však může svědčit následující úryvek:

„Závěr encykliky: Po výzvě ke všem stavům v církvi k modlitbě růžence cituje papež modlitbu bl. Batolo Longa: O blahoslavený růženci Mariin, sladký řetěze, který nás spojuje s Bohem. Pouto lásky, které nás sjednocuje s anděly. Věži záchrany před útoky pekla. Bezpečný přístave v mořské katastrofě! Nikdy tě neodhodíme. Budeš nám útěchou v hodině smrti. Tobě patří poslední polibek hasnoucího života. A posledním výdechem našich rtů bude Tvoje sladké jméno, .......“

V tomto úryvku jasně vidíme i ze slov samotného papeže, že růženci je připisována moc, která může patřit jedině Bohu. Věřím, že každý, kdo není slepý je schopen vidět, že růženec má potenciál stát se modlou a jako takový je extrémně nebezpečný.

Závěrem lze tedy konstatovat, že růženec může být duchovní masturbací, mantrou amuletem a dokonce i modlou. Pokud se Vaši přátelé modlí růženec, varujte je prosím! Můžete jim rovněž tento článek vytisknout, nebo poslat link. Modlete se za ně, aby jim Bůh dal prohlédnout a praktikování růžencové mantry opustit.


"Co je růženec ?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 310 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Co je růženec ? (Skóre: 1)
Vložil: JMK v Pátek, 03. září 2010 @ 07:27:01 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Nevím, jestli se mám smát nebo plakat. Článku chybí už jen to, že růženec nám zavlekli mimozemšťané, aby si podmanili lidskou rasu.



Re: Co je růženec ? (Skóre: 1)
Vložil: Krispus (ryba@iol.cz) v Pátek, 03. září 2010 @ 07:40:48 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
V podstatě s pohledem na modlitbu růžence souhlasím




Re: Co je růženec ? (Skóre: 1)
Vložil: JMK v Pátek, 03. září 2010 @ 08:17:57 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pokládám si otázku, zda je třeba na neseriozní ataky tohoto typu vůbec reagovat.

Růženec je duchovní masturbací, protože představuje sebeukájení jistých „náboženských“ potřeb.

Postaveno takto je možné za duchovní masturbaci označit úplně cokoli. Každá modlitba, pokud přistoupíme na tyto úmyslně negativně zabarvená slova, která se nám autor snaží podsunout, je mimo jiné "sebeukájení jistých náboženských potřeb" - především potřeby rozhovoru s Bohem a prožívání vztahu s ním.

Růženec se stává amuletem v autech nevěřících řidičů, kteří si ho věší na zrcátko.

Nejzávežnější ze všeho však je, když se růženec stane modlou a „nahradí“ vztah k Bohu. Naši římsko-katoličtí přátelé se jistě budou zapřísahat, že se to nemůže stát a kdyby snad, tak jen jako nějaký extrémní „úlet“ lidové zbožnosti.


Já jako tvůj římskokatolický přítel se tě ptám, zda mi dokážeš ukázat jednoho jediného člověka, který kvůli růženci zapomněl na Boha a růženec mu jeho víru nahradil.

Na úvod připomeňme, že Pán Ježíš nás vyzývá, abychom nemluvili v modlitbě naprázdno a nebyli tak jako pohané, kteří si myslí, že budou vyslyšeni pro množství svých slov.

Nevím, jaké máš zkušenosti s pohany, ale nenapadlo tě nikdy, že pohané se snažili svá božstva ukecat, naklonit si je hezkými slovy, prostě mazat jim med kolem huby? A že právě toto tu je kritizováno? Pokud ne, kolika slovy je podle tebe dovoleno se modlit? Když řeknu "Bože všemohoucí", jsou to prázdná slova? Copak on neví, že je všemohoucí? Tak proč mu to ještě říkat? Modlitba růžence nemá množství slov, právě naopak...těch slov je tam pár a stále se opakují...abychom se nemuseli soustředit na to, co říká jazyk, ale aby jsme se mohli zaměřit na své srdce. Jádro těžiště v růženci neleží v krásném a květnatém vyjadřování, ale právě v prostotě a kontemplaci. A tím se lišíme od pohanů. Je to jako s tím, když říkáte své ženě miluju tě. Můžete to okecávat horem dolem, skládat rozněžnělé sonety, ale od srdce upřímně znějící miluji tě se neoposlouchá za celý život.

Dlouhé, často mnohahodinové, bezmyšlenkovité drmolení slov způsobuje, že se růženec stává mantrou, která postupně vymývá mozek „modlitebníka.“

I když se pomodlíš celý velký růženec (20 desátků), nezabere ti to víc jak hodinu. Nevím, kde ty mnohahodinové a bezmyšlenkovité drmolení bere. Růženec je právě o tom, že se má přemýšlet a na pozadí jeho slov rozjímat.

Ani jeden ze závěrů článku není podložen a jedná se pouze o očerňování, naprostou ignoranci a vydávání křivého svědectví proti svým bratrům a sestrám v katolické církvi. Různé formy "růžence" mají jak katolíci, tak pravoslaví (čotky), tak muslimové (od kterých jsme se nechali inspirovat), tak hinduisté a buddhisté (od kterých se zase inspirovali muslimové). To jen pár protestantů opět hledá berličku na své křížové výpravě proti zbytku satanského a zkaženého světa a šíří paniku.



Re: Co je růženec doopravdy? (Skóre: 1)
Vložil: oko v Pátek, 03. září 2010 @ 08:28:03 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Myslím, že k tomuto tématu by se měl spíš vyjadřovat ten, kdo růženec zná, kdo se ho modlí, než ten, kdo o něm neví nic.


Růženec je modlitba mariánská, přesto je kristocentrický. Skrze Marii ke Kristu.

Růženec je modlitba rozjímavá.
Každý desátek růžence má své tajemství, nad kterými rozjímáme. U bolestného růžence je to např. rozjímání o umučení a smrti našeho Pána Ježíše Krista.
Je modlitbou náročnou, pro ty "pokročilejší" ve zbožnosti, modlitbou kontemplativní.
Není to bezduché odříkávání zdrávasů!

Určitě alespoň někteří tušíte, že v katolické víře máme tři roviny vztahů: Je to vztah k Bohu (nestvořenému), vztah ke svým žijícím bližním a vztah ke svatým zemřelým a andělům v nebi (vztah ke stvořenému duchovnímu světu).
Z toho posledního pak plyne i úcta ke svatým (Zj 20,4; Zj 2,26-28), mezi nimiž zaujímá mimořádné místo Ježíšova matka.
Milujeme ji pro její čistotu, pro její ochotu pomáhat (ověřenou životní skušeností generací křesťanů). Je naší duchovní matkou, je matkou církve.
Každým zdrávasem jí pomyslně podáváme růži (budou mě blahoslavit všechna pokolení). Každým desátkem tedy dáváme Marii kytici růží, která je vyjádřením našeho vztahu. Znáte matku, která by dostala z lásky růže a ty další už by odmítala? Že už stačí?

Chápete tedy, co je růženec?

Žádná mantra, ale vyjádření lásky matce.
To je však jen jeden rozměr růžence.
Ten druhý je následování Krista, ztotožnění se s Kristem. Rozjímáme nad životem Krista, nad jeho utrpením i slavným vzkříšením, prožíváme všechno s Kristem.
Nežiji už já, ale žije ve mě Kristus.

A teď trochu historie.
V r.  1571 se schylovalo k velké námořní bitvě. Křesťanská Evropa, už po několik století decimovaná muslimskými armádami, se vzepjala k poslednímu boji o svou záchranu. Spojená katolická liga se vydala do nerovného boje. Je třeba si uvědomit, že tehdy už o více než sto let dříve byla osmanskými turky utopena v krvi Konstantinopol, srdce východního křesťanství. Turecké loďstvo bylo obrovské, ovládlo Středozemí a mělo pověst neporazitelnosti. Už více než 200 let je nikdo neporazil. Prováděli pravidelné loupeživé nájezdy na pobřeží Evropy, zajímali otroky.

V té době byl papežem Pius V, dominikánský mnich
, který dříve učil filozofii a teologii. Vynikal v pokoře a askezi. Vyzval všechny křesťany k modlitbám za záchranu Evropy před islámem a svěřil loďstvo pod ochranu Panny Marie. Vyzval k modlitbě růžence a sám se ho neustále modlil. V den rozhodující bitvy byl přítomen v římské bazilice Santa Maria Maggiore a podle svědectví přítomných najednou povstal a hlasitě děkoval Bohu za vítězství katolíků. Přitom ještě nikdo nemohl znát výsledek, ten byl potvrzen až mnohem později, když dorazil posel. Pak se rozezvučely zvony k Boží oslavě.

Tato bitva se odehrála 7.října 1571. Od té doby slaví 7. října celá katolická Evropa svátek Panny Marie Růžencové až dodnes.



Re: Co je růženec ? (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Pátek, 03. září 2010 @ 08:46:43 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Můžu napsat svojí zkušenost.

  Když byl můj život v pekle a žil jsem v té hrůze uprostřed nemoci, hledal jsem jakýkoliv způsob, jak si trochu pomoci. Dělal jsem tedy všechno, co se "má správně dělat", mezi tím jsem se modlil i růženec. Byl jsem v takové situaci, že jsem si nemohl vybírat - neznal jsem Boha, neznal jsem cestu k němu, byli jsme učeni že existují různé cesty k Bohu, každý si vybere tu svojí a na ní se snaží k Bohu dostat. Růženec byl jeden z prostředků jak se k Bohu dostat.

  Při růženci jsem opravdu prožíval určité "duchovní" zážitky, dnes vím, že na nich většinou až tak moc duchovního nebylo, že to byly docela obyčejné duševní projevy, přesto, že jednomu z těch nečistých duchů, co za růžencem stojí, patřil můj život.


  Dnes zpětně je mi moje situace celkem jasnější: Když jsem neznal tu Boží moc ke spasení každému, kdo věří, hledal jsem jakoukoliv jinou moc a vzal zavděk kde-čím, tak jako jiní lidé. Poslouchal rady vážených lidí, hledal jak z toho ven, "jak se dostat do nebe". Dnes to vidím jako odpovědnost křesťanů: Nesou dále tuhle moc, nebo mají jen slova, prázdné řeči? Přijímají moc sloužit druhým lidem a v té moci slouží, nebo jen z vlastní síly a říkají nějaká slova?

  Když se ke mne dostala tahle moc, byla to opravdová moc: V jediném okamžiku byl ten démon, který držel můj život, vyhnán a mohl jsem svobodně slyšet tu slavnou radostnou zvěst o mém spasení, protože moje mysl už nebyla svázaná tím duchem. Sice mi nějakou dobu trvalo, než jsem Krostovo evangelium přijal, ale už to bylo rozhodování v jakés-takés svobodě a ne v područí nějaké potvory obléknuté za anděla světla.



Re: Co je růženec ? (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pátek, 03. září 2010 @ 10:35:34 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Růženec se skládá z apoštolského vyznání víry. Proti tomu předpokládám nic nemáte, jestliže se hlásíte ke Kristu a k jeho apoštolům. Dále je v něm obsažena modlitba Otče náš, kterou nám dal sám Pán Ježíš. Modlitba Sláva Otci, i Synu i Duchu svatému jako byla na počátku i nyní i vždycky a na věky věků. V Modlitbě Zdrávas opakujeme to co řekl naší svaté Matce Panně Marii archanděl Gabriel při svém zvěstování, to co jí řekla svatá Alžběta když se radostí pohnulo dítě v jejím lůně a k tomu přidáváme soukromou prosbu svatá Maria, Matko Boží, pros za nás hříšné nyní i v hodinu smrti naší. Při každém desátku rozjímáme o tom co kvůli nám a naším hříchům prožíval Pán Ježíš.

A co je popsáno v Bibli. Kterého jsi z Ducha Svatého počala, se kterým jsi Alžbětu navštívila, kterého jsi v Betlémě porodila, kterého jsi v Chrámě obětovala a kterého jsi v Chrámě nalezla. Který byl pokřtěn v Jordánu, který prvně zjevil v Káně svou Božskou moc, který hlásal Boží království a vyzýval k pokání, který na hoře Proměnění zjevil svou slávu a který ustanovil Eucharistii. Který se pro nás krví potil, který byl pro nás bičován, který byl pro nás trním korunován, který pro nás těžký kříž nesl a který byl pro nás ukřižován. Který vstal z mrtvých, který vstoupil na nebesa, který Ducha Svatého seslal, který tě Panno do Nebe vzal a který tě v Nebi korunoval. Panna Maria nás ve Fatimě naučila abychom se modlili za každým desátkem ještě tuhle modlitbu : Ó náš Ježíši, odpusť nám naše hříchy, uchraň nás pekelného ohně, přiveď do Nebe všechny duše, zvláště ty které tvého milosrdenství nejvíce potřebují. Všechny duše. Byla to aktuální reakce na situaci současného světa která postupně směřuje až k vidění svatého Jana Evangelisty o Ženě oděné sluncem, s měsícem a pokořenou zlobou pod nohama a s korunou z dvanácti hvězd. Tyhlety modlitby a rozjímání můžeme doplňovat i svými vlastními starostmi  a prosbami a promítat do nich strasti i radosti současné doby.  Modlitba je živý dialog s živoucím Bohem a Pannou Marií. Duch Svatý žije a bude žít pořád. Neopustil nás s poslední stránkou biblické zvěsti.

Modlitbu Růžence dala Panna Maria svatému Dominikovi na jeho misi proti katarům. Lidem kteří hlásali a konali věci které tady nebudu popisovat aby se někdo nenechal inspirovat. Do té doby byli zcela zatvrzelí ale potom se značná část z nich obrátila a zachránila sebe i zemi ve které žili. Pannu Marii  nenávidí všichni ďáblové a zlí lidé tohoto světa snad ještě víc než Ježíše. Jedna věc je být poražen a rozdrcen všemohoucím Bohem a druhá lidskou Pannou jejíž víra neselhala a která jim v jejich pýše a pošetilosti připadala  slabá a bezbranná.

Růženec je jeden z nejlepších darů jaké od Boha máme a možnost jak naplnit svůj život a odvést počet ze svých svěřených hřiven. Společně s Korunkou Kristova Milosrdenství. Každé slovo z těch modliteb rozhoduje o osudu spásy a světa a každá kapka je dobrá k tomu aby pomohla naplnit studnice vody živé. Práce na vinici je třeba vykonat spoustu a dělníků je málo. Pozván je každý člověk dobré vůle který Bohu věří. Pojďme všichni do díla.
Jakýkoliv předmět posvěcený dotýkaným knězem ve spojení s živou vírou v Boha upevňuje víru a chrání před zlými duchy a pomáhá v pokušení. Modla je to čím se někdo snaží Boha nahradit, ne to co od něho dostal darem pro radost a potřebu. To že nosíme u sebe obrázek svých biologických rodičů, používáme věci a nástroje které nám dali nebo máme doma na čestném místě hodiny po milované babičce neznamená že jsme se jich zřekli a nahradili je něčím jiným.



Re: Co je růženec ? (Skóre: 1)
Vložil: martino v Pátek, 03. září 2010 @ 12:18:53 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Někteří odpadlíci mne často napadají a urážejí za údajně “zlý“ slovník, jako blázinec, tabletka apd. Ale copak je možné se vůbec domnívat, že tento blábol co zde vypotil rudinec a nazval to duchovní masturbací je v souladu se zdravým rozumem? Každý musí uznat, že se nejedná o duchovní názor, ale že si rudinec s fanatickou nenávistí poblil vlastní vestu.  
Obdivuji katolické spolubratry, že nerespektují Písmo sv. a s naivní trpělivostí házejí perly …., jen aby fanatikům vysvětlili, jak to s tím růžencem je, jakoby z osobní zkušenosti neznali, že bludaře, který je mixován fanatismem se pravda nechytá.
Martino



Charismatický růženec (Skóre: 1)
Vložil: informator v Pátek, 03. září 2010 @ 13:11:01 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Řetězové modlitby = charismatický růženec



Re: Co je růženec ? (Skóre: 1)
Vložil: oko v Pátek, 03. září 2010 @ 14:00:49 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ještě bych rád zdůraznil jeden rozměr růžence - a to že růženec (i když se dá modlit individuálně) má většinou charakter společné modlitby.
Oč je taková modlitba účinnější zase někdy příště.



Re: Co je růženec ? (Skóre: 1)
Vložil: noname v Pátek, 03. září 2010 @ 21:18:12 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Růženec je podle mého názoru především meditativní modlitba. Tím pádem ne každému , vyhovuje a bude se ji modlit. Pokud někdo bezmyšlenkovitě jen odříkává naučená slova není to to nejlepší.  Jsou lidi, kterým tento způsob nevyhovuje ale modlitba - pokud je opravdová - nabízí spoustu jiných možností a každý by si může vybrat podle toho co považuje za dobré. Přiznávám se, že k růženci jsem si cestu také moc nenašel ale dám přednost breviáři, či prosté modlitbě.
Kritizovat modlitbu druhého, jak zde nejen v případě růžence zaznívá, jen proto, že mi to nic neříká, mi připadá hloupé a s dovolením i trochu omezené. Každý má svůj projev modlitby, kde se cítí dobře a měl by se toho držet, protože to je chvíle setkávání s Pánem. Na vnějších projevech bych tak nestavěl, ať už se někdo modlí růženec či v jazycích a nebo po svém způsobu.
H.



Re: Co je růženec ? (Skóre: 1)
Vložil: Kojard v Sobota, 04. září 2010 @ 13:32:36 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Modlitba Růžence je modlitba rozjímavá a opravdu důležitá jsou na něm ta tajemství Kristova života. Bůh je Duch a v duchu ho máme uctívat. Když jsem byl katolík, měl jsem s Růžencem problém právě k vůli Mariocentrismu. Mnozí katolíci se tuto modlitbu modlí tak, že nahlas říkají ty zdrávasy a o tajemstvích Kristova života rozjímají v duchu. takže to navenek vypadá, že se modlí k Marii. Pak jsem si ale pod vlivem četby a zkušenosti přátel uvědomil, že jde právě o ta tajemství - události z Kristova života. 
A tak jsem mohl při modlitbě Bolestného růžence (zabývá se utpením Ježíše), být v duchu jedním z lidí stojících podél cesty, po které Ježíš nesl kříž. Mohl jsem tímto způsobem v duchu prožívat události, o nichž jsem četl v Evangeliu. Byl to jeden ze způsobů jak být s Ježíšem a zpětně jsem zase víc rozuměl tomu, co jsem četl v Písmu. opravdu bych Růženec nezavrhoval. 
Jen by měl být přísně Kristocentrický - každý, kdo se ho modlí by si měl být vědom toho, že jde právě o Krista, ne o Marii. Maria byla po celý svůj život služebnice Pána a tak by to mělo být i s těmi zdrávasy v Růženci. Měly by sloužit předevím jako most k tajemstvím Kristova života. Nic víc.
Modlitba Růžence vznikla ve 13.stol. (František z Assisi, Dominik), ale její kořeny jsou starší. Souvisí to s nedostupností knihy ve středověku. Lidé žijící v klášterech měli za úkol přečíst 50 žalmů za den (někde píší 150), tak aby během několika dní přečetl, potažmo pomodlil všechny žalmy. Pokud žil jako poustevník na odlehlém místě a něměl knihu u sebe, mohl žalmy nahrazovat modlitbou Otče náš, při zachování stejného počtu jako je žalmů. Aby nemusel počítat a mohl se soustředit na modlitbu, používal kamínky, které postupně odhazoval, později měl korále na šňůře Nebo mušle. Asi je to opravdu odkoukáno od muslimů. Výhodou šak bylo, že se nenechával vyrušovat počítáním jednotlivých modliteb. 
Četl jsem kdysi svědectví z Číny, jak právě modlitba Růžence pomohla zachovat víru v malé vysokohorské katolické enklávě, kde se křesťanství předávolo po dobu několik set let pouze ústně, protože přišli o Bibli.
Ač už dnes nejsem katolík a Růženec se nemodlím, nesouhlasím s autorem článku, protože mi připomíná filmového kritika, jenž má napsat kritiku na film, který nikdy neviděl a tudíž nemá o obsahu filmu páru. Kritika je pak úplně mimo mísu.
Kojard



Re: Co je růženec ? (Skóre: 1)
Vložil: ivanp v Středa, 08. září 2010 @ 08:42:03 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
ahojte rímsky katolíci

vymysleli ste pojem ,,apoštolská tradícia,, je to vyrtuálny pojem, ktorý nemá podporu Písma...písmo nepozná pojem ,,tradícia,,
písmo je svedectvom očitých svedkov, to jest tých ktorý majú info z prvej ruky...tradícia sa vyvynula až po tom, keď zomrel posledný očitý svedok... 

,,Veď sme nesledovali vymyslené báje, keď sme vás oboznamovali s mocou a príchodom nášho Pána Ježiša Krista, ale boli sme očitými svedkami Jeho velebnosti, 2.Petra1,6

Lukáš 1:2  ako nám ich podali tí, čo od počiatku boli očitými svedkami a stali sa služobníkmi slova -

katolíci potrebujú ,,svatú tradíciu,, aby mohli šíriť svoje bludy a pridávať k písmu svoje podanie..


P:S:
ja osobne som bol svedkom udalostí v roku 1989...som očitým svedkom...nepodávam o tom svoju tradíciu ale osobné svedectvo....

o katolíckej ,,svatet tradícii,, platí slovo:
Matúš 23:15  Beda vám, zákonníci a farizeji-pokrytci, že obchádzate more i zem, aby ste získali jedného novoverca, a keď sa ním stal, urobíte z neho syna pekla, dvakrát horšieho, ako ste sami.




ivanp




Re: Co je růženec ? (Skóre: 1)
Vložil: ivanp v Čtvrtek, 09. září 2010 @ 16:44:03 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
hele pánové...nejako sme odbehli od témy...

...akže existuje tá svätá trdícia ktorá sa zázračne premieňa na Slovo Božie, pýtam sa už po tretí krát, môže mňa hriešnika vyslobodiť svätý škapuliar, alebo nemôže??? neviete taký škapuliar niekde zohnať??? bolo by to fajn byť vyslobodený z očisca v prvú sobotu...
no tak prosím odpovedzte....

o tom škapulári hovoria tí, ktorí sú odvodení od sv. Petra, a majú apošt. postupnosť, teda automaticky pravdu....čo nakoniec dokazujú tým, že vedia premeniť aj takúto svätú tradíciu na písmo

 -Ten, kto nosí sv.škapuliar, si ako ctiteľ Matky Božej zabezpečuje jej ochranu pre dušu i telo v tomto živote a mimoriadnu pomoc v hodine smrti

  • Každý, kto nábožne nosí sv. škapuliar a zachováva čistotu podľa svojho stavu bude vyslobodený z očistca v prvú sobotu po svojej smrti.
  • Tí ktorí patria do Bratstva sv. škapuliara, sú duchovne spojení s karmelitánskym rádom a majú účasť na jeho duchovných dobrách v živote i po smrti, ako sú sväté omše , sv. príjimania , sebazapierania, modlidby, pôsty, atď.


    ivanp




  • Re: Co je růženec ? (Skóre: 1)
    Vložil: rosmano v Pátek, 10. září 2010 @ 19:43:01 CEST
    (O uživateli | Poslat zprávu)
    Pro mě je růženec něco, co nemá s křesťanstvím nic společného.

    Je to pomůcka pro lidi, kteří neznají Boha, nemají s žívým Bohem vztah, kteří jsou duchovně mrtví. Je tak akorát dobrá pro mrtvé náboženství, jakým římský katolicismus je. Ten musí absenci skutečného duchovního života nahrazovat takovými věcmi.

    Neumím si představit, že by člověk s milovanou osobou, potažmo s milujícím, vnímavým a citlivým Bohem, rozmlouval takovým způsobem, že bude drmolit pořád dokola naučené fráze. To ani mentálně postižené děti ve vztahu s rodiči nedělají.



    To je růženec! (Skóre: 1)
    Vložil: JanMiloslav v Pondělí, 20. září 2010 @ 19:50:30 CEST
    (O uživateli | Poslat zprávu)
    Toto je rozjímavá forma růžence: http://cs.gloria.tv/?media=99367



    Re: Co je růženec ? (Skóre: 1)
    Vložil: JMK v Úterý, 21. září 2010 @ 14:58:30 CEST
    (O uživateli | Poslat zprávu)
    Zkuste se někdy zastavit a zamyslet se:

    1. rozdělujete Pannu Marii na dvě: jednu, tu biblickou, o té raději nemluvíte, aby z vás nebyli modláři. A pak nějakou druhou Pannu Marii, kterou označujete za démona, za ďábla, modlitbu a prosbu za její přímluvu označujete slovy jako duchovní masturbace a dalšími nevybíravými výrazy.

    2. Panna Maria je pro vás vždy dobrým důvodem, proč se distancovat od katolíků a nesdílet s nimi společenství.

    3. Mariánské tituly, ač jsou christologické a tak nám tedy přinášejí především zajímavé informace o Kristu, haníte, co to dá...protože vám jde přece o Krista. Nějakou pozici k dialogu naprosto odmítáte...a přitom byste se ve většině vašich výhrad s katolíky shodli - že Marii nesmí být projevována bohopocta, že mariánská úcta musí být v jádru christologická, případně eklesiologická.

    4. Magnifikat je třeba zřejmě podle vás důsledně ignorovat. Rozhodně je nepatřičné, aby Marii blahoslavila všechna pokolení, protože ji Bůh učinil veliké věci. To se zřejmě dostalo do bible nějakým omylem, že?

    Ovocem vaší nenávisti k Marii a úctě k ní je rozdělení křesťanů, předsudky a očerňování katolických a pravoslavných bratří a sester v Kristu. A tak se prosím probuďte.

    Udělat Marii sochu nebo obraz není nic hříšného, stejně jako není hřích udělat bustu Komenskému nebo T. G. Masarykovi.

    Brát si ze života Marie a jejího odevzdání se Bohu není nic hříšného.

    Říkat o Marii, že porodila Ježíš - pravý člověk a pravý Bůh - prošel jejími rodidly, není hříšné. Je to pro lidstvo a pro Marii velikou ctí a vyjádřením lásky, že se k lidstvu Bůh sklonil tak moc, že On, nekonečný a všemocný, přišel na svět jako maličké děťátko.

    Lhát o tom, že Maria chce odvádět lidstvo od Boha a od svého Syna, to je hřích.

    Myslet si, že se za Marii vydává vždy a všude nějaký démon, je paranoia, pověrčivost, duchařina, modlářství - modlou je pak tento démon schovaný v soše nebo obrazu - jen se jedná o negativní modlu, které se neklaníme, ale před kterou utíkáme, vyhýbáme se jí a schováváme se před ní.



    Re: Co je růženec ? (Skóre: 1)
    Vložil: dimaxawe v Neděle, 21. listopad 2010 @ 19:55:39 CET
    (O uživateli | Poslat zprávu)
    Smát se či plakat nad tímhle článkem? Plakat, určitě plakat. V dnešní době takový článek, který by se hodil spíše o několik století zpět, je určitě důvodem k pláči.

    Několik argumentů proti tomuto naprosto nesmyslnému článku:

    - Co takhle uvést seznam prostudované a použité literatury + poznámkový aparát, aby člověk viděl, které opravdu RELEVANTNÍ vědecké studie autor použil, aby došel k takovému závěru? Řekla bych, že žádnou...
       Takže když tuto důležitou otázku autor zanedbal, uvedu aspoň já ze pár kvalitních titulů na prostudování k tomuto tématu:
    Modlitba růžence / Koudelka Vladimír
    ...


    - "Naši římsko-katoličtí PŘÁTELÉ"   -  tak tento termín, v kontextu celého článku evidentně velmi ironický, je to co mě nejvíc nejvíce uráží. Jestliže považuji někoho za svého přítele, tak ho také přijímám, nebo se o to aspoň snažím, se všemi jeho zvláštnostmi i s těmi, které mi jakýmkoliv způsobem jsou nesympatické nebo jim prostě nerozumím a NEMĚLA bych mít v úmyslu se ho snažit přetvářet "podle obrazu svého" a podle svého "nejlepšího" mínění. V minulosti se to často dělo, ale teď jsem už, doprčic, v 21.století a poučeni událostmi minulého století bychom konečně mohli dostat rozum a podobných snah se vyvarovat!!! Jsme křesťané - věříme v jednoho Boha ve třech podobách a způsobů jakými tohoto Boha poznáváme, milujeme, rozmlouváme s ním ... je  asi přesně tolik, kolik je na světě křesťanů, tak se nechtějme (proboha!!) neustále asimilovat to jednoho uniformního proudu, vždyť i Bůh nás přece stvořil jako JEDINEČNÉ A ORIGINÁLNÍ bytosti a ne jako na vlas stejné klony.

    -  autor je asi neustále duchovně "na výši", schopen neustálého nepřetržitého dialogu s Bohem, ale většina smrtelníků, sebe nevyjímaje, má čas od času krizi nebo rovnou duchovní poušť, ve které není schopná ani monologu k Bohu natož tak dialogu, ani naslouchání ani soustředění se na písmo svaté či na jakoukoliv liturgii  a tehdy právě modlitba růžence, monotónní opakování Mariina magnifikátu, případně četba litanií nebo jiný způsob, ve kterém zmíněný jedinec vyjádří aspoň malinkou touhu po Bohu ( a Bůh vidí i ten ždibec touhy a námahy) může být to jediné co je na kratší či delší dobu jediným mostem mezi ním a Bohem.


     A teď nárážka na závěr autora článku: Modleme se radši více za svoji spásu, než za to, co by měli dělat druzí, aby byli spaseni.
    (Lk 6,42 : Jak můžeš říci svému bratru: "Bratře, dovol, ať ti vyjmu třísku, kterou máš v oku" a sám ve svém oku trám nevidíš? Pokrytče, nejprve vyjmi trám ze svého oka, a pak teprve prohlédneš, abys mohl vyjmout třísku z oka svého bratra.)
      




    Stránka vygenerována za: 1.38 sekundy