Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 236, komentářů celkem: 429552, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 448 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116470331
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Arcibiskup Dominik Duka k výsledkům sčítání obyvatel
Vloženo Neděle, 08. leden 2012 @ 21:57:38 CET Vložil: Olda

Žhavá témata poslal Nepřihlášený

Češi se o své víře ostýchají mluvit

S detailními výsledky sčítání lidu, domů a bytů se seznámíme až v průběhu tohoto roku. Již nyní na základě předběžných výsledků, které byly koncem roku uveřejněny, můžeme konstatovat určitou ztrátu národní a konfesní identity.

Lze se také domnívat, že při vyplňování dobrovolné otázky směřující k národnosti a „náboženské víře“ působila jistá neochota k zapojení se do úředního provozu. Bude úkolem sociologů zjistit, proč se lidé těmto otázkám vyhýbají. Jistou roli zřejmě hraje to, že víra je od dob osvícenství považována za něco zcela niterného, co se obvykle nesděluje každému. Názor, že stát nemá žádné právo zjišťovat zbožnost svých občanů, nebyl ani podle mých osobních zkušeností nijak ojedinělý.


Stále méně lidí svou vlastní identitu odvozuje od identifikace s nějakou skupinou a více jich klade důraz na autenticitu a osobitost vlastní existence. Otázku, že takové zaměření pouze na vlastní niternost potom může vést k jisté nezakotvenosti ve „vyšší odpovědnosti“, jak by řekl nedávno zemřelý Václav Havel, musíme nyní nechat stranou.

SPÍŠ průzkum než sčítání

Skutečnost, že na dobrovolnou otázku po „náboženské víře“ téměř polovina obyvatel neodpověděla, v nás vzbuzuje otázku, nakolik je výsledný údaj relevantní. Můžeme dokonce říci, že v této věci nejde ani tak o sčítání, jako spíše o průzkum na velmi reprezentativním vzorku obyvatelstva. Zatímco v roce 2001 se zdráhalo odpovědět 900 tisíc lidí, letos jich bylo 4, 8 milionu. V takové situaci ovšem, jak se domnívám, oněch 5,8 milionu, kteří na otázku odpověděli, můžeme považovat za celek (100 %), s nímž lze dále pracovat.

Mohlo by se zdát, že se na jedné straně zmenšil počet praktikujících věřících a těch, kteří se považují za ateisty, a na druhé straně vzrostl počet těch, kdo si tyto věci buď nechávají pro sebe, anebo se považují za věřící „bez církevní příslušnosti“. Srovnávat to s rokem 2001 je ovšem nemožné, protože v té době tato kolonka neexistovala. Přesto: otázku při sčítání vyplnilo jen 5,8 milionu obyvatel (55 %). Vezmeme-li v úvahu, že křesťanů celkem se přihlásilo o něco více než katolíků (1,1 milionů) a že za lidi „bez náboženské víry“ se označilo 3,6 milionu obyvatel, potom se zdá, že část (vlažně) věřících se oproti roku 2001 letos přesunula do nově vzniklé kolonky „věřících nehlásících se k církvi“. Těch se přihlásilo 700 tisíc.

CÍRKEV NENÍ JEN INSTITUCE


Je ovšem třeba vzít v úvahu, že otázka ohledně „náboženské víry“, s níž sčítání lidu pracovalo, nezkoumá faktickou příslušnost k církvi. Sami statistikové o těchto otázkách hovoří jako o „pocitové záležitosti“. Po konzultacích s představiteli Ekumenické rady církví se zdá, že statistickým úřadem zjištěné počty věřících vypovídají o praktikujících věřících pevně svázaných s církvemi a náboženskými společnostmi. Představují tedy jakési jádro církví, ale nikoli všechny věřící. Vzhledem k tomu, že církev není pouze instituce, ale spíše jakýsi živoucí organismus, považuje se ve světě za rozhodující kritérium křest, a nikoli dobrovolné se přihlášení k „víře“, jako je tomu u nás.

Kvůli poklesu způsobenému demografickou křivkou lze hovořit o poklesu pokřtěných asi o čtvrt milionu. Dostáváme se tak k necelým 4 milionům pokřtěných křesťanů z celkového počtu obyvatel, z nichž cca 10 % jsou křesťané, kteří nejsou členy římskokatolické církve, ale ostatních křesťanských církví a společností.

RELIGIOZITA V PRAZE ROSTE

Jistým zvláštním fenoménem, alespoň podle sčítání, se stává Praha, kde můžeme hovořit o výrazném nárůstu religiozity. Nelze také nechat bez povšimnutí skutečnost, že religiozita vzrůstá mezi občany s vyšším vzděláním (to bylo věřícím za minulého režimu upíráno) a že mezi tradičními věřícími starší generace se více a více objevují mladé rodiny. To opět platí spíše pro větší města, a nikoli pro venkovské oblasti, jejichž obyvatelé se stále ještě vylidňují odchodem do městských aglomerací.

Pro církev v České republice je sčítání lidu, domů a bytů jeden z důležitých údajů, který kromě dalších využije k lepšímu vyhodnocení religiozity v naší zemi, ale také k posouzení své činnosti. Rozpracované údaje, které budou zveřejněny v průběhu roku 2012, bude katolická církev pečlivě analyzovat. S předsedou Ekumenické rady církví Joelem Rumlem bylo také dohodnuto, že příslušné analýzy se stanou podkladem pro odbornou konferenci.

Zdroj: Katolický týdeník 2012/1

"Arcibiskup Dominik Duka k výsledkům sčítání obyvatel" | Přihlásit/Vytvořit účet | 10 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Arcibiskup Dominik Duka k výsledkům sčítání obyvatel (Skóre: 1)
Vložil: brusle7 (brusle7@seznam.cz) v Pondělí, 09. leden 2012 @ 12:41:35 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)

Podstatný závěr:

1. Počet katolíků (v ŘKC) klesl za 10 let z 2,7 mil. jen  na 1 milion věřících.

2. Naopak počet  věřících nehlásících se k žádné církvi vzrostl na 0,7 milion lidí.


Zajímavý trend ( i já jsme přešla v tomto desetiletí ze skupiny č.  1 do č. 2)



Re: Arcibiskup Dominik Duka k výsledkům sčítání obyvatel (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Pondělí, 09. leden 2012 @ 15:58:16 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Rozebírat výsledky sčítání lidu můžeme téměř donekonečna, pokud to někoho baví a užitečné je porovnávat je s realitou. Ve společenství s Ježíšem Kristem a s Boží pomocí. Chodit do kostela na mši nebo do modlitebního shromáždění nejenom ve svátek ale i ve všedno, zúčastnit se náboženského života své farnosti ale příležitostně navštěvovat i jiné, řeholní společenství a poutní místa. Modlit se za Církev i za Ekumenu, obracet sami sebe k Bohu a zároveň s láskou prosit a modlit se za druhé. Upřímně se radovat z toho když přijdou třeba jen příležitostně, například na půlnoční mši o Vánocích a děkovat za to Bohu. Pomáhat jim nést jejich životní břemena a nesnažit se na ně přesunout ta svá.
Lidé kteří by chtěli církve oslabit a zničit mají v tomhle ohledu jasno. Máme opustit církve a škodit jim, nebo předtírat že jsme zůstali a škodit zevnitř. Zároveň tím však ale také jasně ukazují cestu nám. Ukazují nám na čem opravdu záleží a co je důležité. U Boha i pro nás. Podpořit svoji církev všemi prostředky, duchovními i světskými, bez ohledu na to jestli je nějaká statistika pravda nebo lež, jak jí kdo vykládá, bez ohledu na to jestli nás opravdu ubývá nebo naopak přibývá, jak ani kde. Chovejme se v rámci Ekumeny jeden k druhému tak aby v nás svět poznával křesťany podle lásky a aby měl chuť se obrátit k Bohu. Malé a slabé stádce stávalo proti přesile, nenávisti, násilí a zlobě od počátku světa. Statistika nebyla příznivá za dnů Noemových, Abrahamových ani Mojžíšových. Za Samsona ani za Gideona. O Novém zákoně nemluvě. Od útěku do Egypta a vraždění dětí z Betléma a okolí až po hrůzy pronásledování za Diokleciana. Naši předkové byli nepatrným ostrůvkem v moři nepřátel po celý středověk a mnozí jsou jím i dneska. Momentálně prožíváme tady a teď jedno z nejklidnějších období v dějinách. Využijme ho do poslední kapky a nečekejme až naplníme pohár hořkosti a bídy svou vlastní pýchou, bezcitností a vlažností. Můžeme zabránit mnoha zlým věcem, třeba i takovým jako jsou války a katastrofy všeho druhu, nebo jen zdánlivě nepatrným ale neméně důležitým.




Stránka vygenerována za: 0.39 sekundy