Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 249, komentářů celkem: 429584, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 449 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

Mikim
oko
rosmano
ivanp

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116497776
přístupů od 17. 10. 2001

Kontrasty: Zemřel Rudolf Dušek, vězeň dvou totalit
Vloženo Úterý, 06. březen 2012 @ 22:45:16 CET Vložil: Stepan

Svědectví poslal poutnick

29. února tohoto roku v pozdních nočních hodinách navždy odešel k Pánu P. Rudolf Dušek SJ.

Člověk, který byl vězněn oběma totalitními režimy a díky „včasnému“ konci války přežil i koncentrační tábor v Terezíně, mluvil vždy o své životní cestě s velkou prostotou a bez jediné známky zahořklosti.


Narodil se 20. listopadu 1917 v Praze-Nuslích v katolické rodině. Jeho otec byl činný v Katolické akci a byl předsedou Rady katolíků v Nuslích. Díky tomu, že jeho strýček byl knězem, měl Rudolf podle svých slov „už od dětství blízko k oltáři“. Studoval na pražském osmiletém Arcibiskupském gymnáziu, které bylo svěřeno jezuitům. Po maturitě v roce 1936 vstoupil spolu se svým spolužákem Janem Formánkem do Tovaryšstva Ježíšova. „Měl jsem takovou touhu být profesorem na gymnáziu a také dávat duchovní cvičení,“ vysvětluje Otec Rudolf, co ho vedlo ke vstupu právě k jezuitům.

Po dvouletém noviciátu v Benešově zůstal, protože tam začalo v té době fungovat i studium filosofie na jezuitském Filosofickém institutu. „Studium filosofie mě celkem bavilo a zvláště mě bavila psychologie, kterou nám přednášel P. Šilhan,“ popisuje P. Dušek své akademické začátky. Po třech letech filosofie odešel v r. 1941 na velehradské gymnázium, kde se stal prefektem nejmenších chlapců a zároveň je vyučoval latinu. „Neměl jsem kvalifikaci středoškolského profesora, ale mé vědomosti na primány a se*****ány docela stačily,“ směje se P. Rudolf.

V letech 1942–44 studoval teologii v Praze. Univerzita byla tehdy už zrušena a jezuitský dům obsazen.

Mladí jezuité, kteří studovali teologii, se odstěhovali na Strahov k premonstrátům, kde jim ochotně poskytl ubytování pan opat Jarolímek. P. Lepka a několik dalších jezuitů se ujalo funkce profesorů dogmatiky a morálky. Na jiné předměty se docházelo na diecézní učiliště u Panny Marie Sněžné. Mezi přednášejícími byli známí profesoři Merell, Konůpek a Bogner.

Zatčen gestapemPo dvouletém studiu teologie byl Otec Dušek 22. července 1944 spolu s několika dalšími spolubratry na Strahově zatčen gestapem. „Obviněni jsme byli z toho, že jsme poslouchali zahraniční rozhlas a ty zprávy rozšiřovali, a tím pobuřovali lid,“ říká P. Dušek. Byl nejprve vyslýchán a uvězněn v Praze na Pankráci a pak v koncentračním táboře v Terezíně. „Soud proběhl ve Strakově akademii a tři z nás jsme byli osvobozeni pro nedostatek důkazů. Byli jsme proto vráceni do koncentračního tábora. Takže paradox byl v tom, že ti, co byli odsouzeni, na tom byli lépe, protože se ocitli ve věznicích nebo káznicích, kde aspoň byl určitý řád, kdežto v Terezíně vládla úplná zvůle dozorců,“ vysvětluje Otec Rudolf. „Později jsem se dozvěděl, že jsme v soudních spisech měli zápis RU (Rückkehr unerwünscht – návrat nežádoucí). Takže jsme byli určeni k likvidaci.“
Naštěstí již po roce věznění v Terezíně skončila válka, a to Otci Duškovi zachránilo život: vážil tehdy už jen něco přes 40 kg. Po návratu z Terezína se nejprve léčil na skvrnitý tyfus a pak na revmatismus. „Zároveň jsem dělal takový rychlokurz angličtiny, a tím vyzbrojen jsem v prosinci 1945 odjel do Anglie,“ usmívá se P. Dušek. Studoval na Heythrop College u Oxfordu a tam byl také 12. září 1946 vysvěcen na kněze.

Vlastizrada a špionážDo Čech se vrátil až rok po vysvěcení. V letech 1947–50 studoval na Karlově univerzitě latinu a dějepis. Zároveň se staral o Mariánskou družinu studentů a také s P. Kajprem chodil do kroužku vysokoškolských studentů klasické filologie. V r. 1950 byl znovu zatčen a komunistickým režimem odsouzen za vlastizradu a špionáž ve prospěch Vatikánu na 12 let.  Při jedné amnestii mu byl sice trest milostivě snížen na 11 a půl roku, ale propuštěn byl až z Mírova, kde prožil osm let svého věznění, na velkou amnestii začátkem května 1960. „Na Mírově nás tehdy bylo asi 200 kněží a z toho pouze 40 jich tam zůstalo, a to ti, kteří tam přišli nově a nebo měli tak velké tresty, že je komunisté ještě nechtěli propustit,“ říká Otec Dušek.
„Byly takové chvíle v době komunistického věznění, kdy jsme v relativním klidu mohli denně sloužit mši svatou. Hostie a víno jsme uchovávali před proměněním pod podlahou, nebo jsme je různě skrývali. Také jsme mohli pořádat různé přednášky; já jsem třeba přednášel filosofii, kterou jsem měl ještě trochu v hlavě,“ vzpomíná s úsměvem na tváři P. Dušek na komunistické vězení, kde se setkal s velkými osobnostmi tehdejší církve, jako například s františkánem Janem Evangelistou Urbanem, s řeckokatolickým biskupem Vasilem Hopkem, který byl později blahořečen, s teologem Otou Mádrem nebo dominikánem Reginaldem Dacíkem.

Znovu na svoboděV letech 1960–68 byl zaměstnán v družstvu Drutěva. Postupně se stal dokonce vedoucím v chráněné dílně pro invalidní mládež. Více se tehdy věnoval defektologii a absolvoval studium, které zřídil Magistrát hl. města Prahy. Dvouleté studium poskytovalo vzdělání pro práci v sociální oblasti. V roce 1968, po Pražském jaru, dostal „státní souhlas“ k vykonávání duchovní služby a několik měsíců působil v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí a potom krátce v Košířích.
Ještě v témže roce přešel do Ústavu sociální péče v Horním Maxově, kde působily jako ošetřovatelky Anglické panny, a pak do Leontýna u Křivoklátu, kde byly sestry boromejky. V roce 1971 působil na mariánském poutním místě v Dolním Ročově u sester voršilek, které pracovaly jako zdravotní sestry v dětské psychiatrické léčebně. „V léčebně sestry tajně vedly děti k náboženství, ale já jsem tam mohl náboženství vyučovat až teprve po sametové revoluci,“ dodává P. Dušek.

V Ročově působil v duchovní správě v místě, v okolních farnostech a v Lounech. R. 1990 se stal administrátorem lounského děkanství. Potom v r. 1992 přešel do Bohosudova, kde se otevíralo biskupské gymnázium, aby tam zasedal v komisi při přijímacích zkouškách. V září 1993 odešel do Kolína a v prosinci pak do Prahy ke sv. Ignáci. Pracoval na provincialátě a v duchovní správě. Od r. 1994 se věnoval dvěma Mariánským družinám a inicioval založení Společenství křesťanského života (SKŽ). Od roku 1995 do 1999 byl sociem Otce provinciála. V posledních letech byl v domácím léčení a dokud mohl, denně sloužil mši svatou.


Zdroj: bulletin Jezuité


Podobná témata

Svědectví

"Zemřel Rudolf Dušek, vězeň dvou totalit" | Přihlásit/Vytvořit účet | 3 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Zemřel Rudolf Dušek, vězeň dvou totalit (Skóre: 1)
Vložil: Vaszti v Středa, 07. březen 2012 @ 16:41:07 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jan 11, 34  - 36
  • 34řekl: „Kam jste ho položili?“ Řekli mu: „Pane, pojď se podívat!“
  • 35Ježíšovi vstoupily do očí slzy.
  • 36Židé říkali: „Hle, jak jej miloval!“

Odpočívej v POKOJI otče Rudolfe.





Re: Zemřel Rudolf Dušek, vězeň dvou totalit (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Čtvrtek, 08. březen 2012 @ 13:34:06 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Odpočinutí věčné dej mu, Pane, a světlo věčné ať mu svítí. Ať odpočívá ve svatém pokoji.
Tohle je jen část toho co v životě dělal, bylo toho víc. Také například ve stáří sloužil pro zájemce latinské mše v mimořádném tridentském ritu.
Byl drobný, hubený, tichý a neuvěřitelně hodný a vlídný.



Stránka vygenerována za: 0.14 sekundy