Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 236, komentářů celkem: 429552, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 423 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116474190
přístupů od 17. 10. 2001

Tvorba: Bible – kni***** plná rozporů? První část
Vloženo Pondělí, 21. leden 2013 @ 22:13:23 CET Vložil: Olda

O Bibli poslal unshaken

Nechci zde rozšiřovat kritiku Bible. Kdo však biblické studium bere vážně, tak se brzy s rozpory v Písmu setká. Nebyl jsem výjimkou. Byla to docela perná cesta, než jsem byl obdarován poznáním, které mě nyní ochraňuje před jakýmikoliv výpady proti Písmu. Chcete-li, přečtěte si, jak jednoduše se lze stát neochvějným a neotřesitelným proti jakýmkoliv útokům na Písmo.


I. Cesty lidského poznání

Nesprávný pohled na Bibli přináší rozpory nejvíce v samotném Božím lidu, jak o tom svědčí odlišnosti mezi církvemi a jejich někdy až k nenávisti vystupňovaná vzájemná nevraživost. Ale ani vnějšímu světu nedokážeme vysvětlit, k čemu Bible vlastně je. Tak, aby tomu porozuměli. Ale bohužel je to i tak, že to nedokážeme vysvětlit ani sami sobě.

Především se necháváme zlákat představou, že Bible je historickou knihou. Najdeme v ní sice popisy historických událostí, a to obvykle přesně zaznamenané. Jejich datování a někdy i samotný obsah však bývá většinou v rozporu s archeologickými nálezy. Třeba podle takových vykopávek byly hradby Jericha zbořeny sto let před příchodem Jozueho. Ale i jinou historiografii vědci vyvrátili: Například Jeruzalém prý měl v době krále Šalamouna nejvýše tisíc obyvatel, takže nás hned může napadnout otázka, kde tento král měl oněch biblických tisíc žen, ženin a konkubín.

Nedávno jsem s velkou s nadějí poslouchal rozhovor s křesťanským archeologem bádajícím v Izraeli. Konečně těm neznabohům archeologům ukáže, jak se potvrzují biblické pravdy! Byl jsem však zklamán. Hovořil opatrně a vždy dodával, že Bible není příručkou historie nebo učebnicí dějepisu. Historicko-kritická teologie nás totiž přivede jen na scestí neustále se zvětšujícím počtem nesrovnalostí historických nálezů s Písmem. Archeologům to za vinu nepřičítejme. Věřím, že většina z nich by stejně tak jako my nadšeně získávala Bibli potvrzující nálezy. Ale kde je vzít?

Nemysleme si, že vědcům, kteří zkoumají obsah, autenticitu a věrohodnost biblických textů, můžeme nějak rozumově argumentovat proti jejich poznatkům. Nepodezírejme je, že všichni z nich přišli zničit fundament naší víry. Mnozí z nich, možná i většina, přistupuje k Písmu s čistým úmyslem prokázat pravdivost a věrohodnost Písma. Používají sofistikované (promyšlené) metody jak určit, kdy byl text napsán, zda byl upravován později či kolik autorů se na něm podílelo. Z dobových názvů, kontextu událostí, psychologie myšlení, z formulace vět a podobně. Například dokázali k našemu nadšení potvrdit, že Ježíšovu „malou apokalypsu“ nevymysleli až po událostech zničení Jeruzaléma evangelisté, jak tvrdili odpůrci prorockých vidění. Jenže prokázali to tím, že podle Ježíšovy předpovědi se vše přesně nenaplnilo. Což by jistě evangelisté nezaznamenávali. Nicméně, což věřícímu lidu zasadilo ještě větší ránu v chápání Ježíšovy vševědoucnosti.

Musíme si uvědomit, že vědecké práce mají svá pravidla. Napíšete svá tvrzení a doložíte je odkazy na díla, která byla k problematice probádána před vámi. Odkazy takto potvrzujete svá zjištění (a současně se nechlubíte cizím peřím). Technické práce, které jsou jedinečnou ukázkou vědeckých pojednání, jsou přesným vyjádřením vámi nově zjištěných skutečností, postavených na základech jiných vědců vytvořených před vámi. Jakýkoliv jiný vědec si může vaši práci vzít a tvrzení tam uvedená ověřit podle odkazů tam uvedených. Pokud něco, i jen malý detail nesedí, vaši práci zoponuje, což se zveřejňuje v odborných kruzích. Čímž vás vystaví buď ostudě, pokud váš omyl byl neznalostní, nebo pokud jde o vyšší stupeň poznání, tak vaše poznání zařadí mezi překonané a od této chvíle se stanete jen součástí oněch citovaných odkazů z minulosti. Vědecké obory jsou drsnou branží, kde není prostor pro demagogii nebo zbytečné řečnění.

Zkusíte-li však totéž udělat s Biblí, záhy přijdete na to, že to vůbec nejde. Vzájemné odkazy sice naleznete – některé Bible je dokonce obsahují – avšak o přesnosti si můžete nechat snít. Co si vyberete, Izajášovu dívku, nebo Matoušovu pannu? Jméno Ježíš nebo Immanuel? Eschatologii s věčným životem v Kristu nebo smrt v rozkvětu sil ve stu letech podle Izajáše? Ještě budete těmito argumenty nějakému vědci tvrdit, že veškeré Písmo je inspirováno dokonalým a neomylným Bohem? Věda pracuje jen s definicí pojmu (aby si všichni rozuměli), tvrzením a důkazem tvrzení. Nemůže přijmout biblickou mluvu, kde i pojmy lze různě vykládat. Velmi mě kdysi mrzelo, když jsem byl v internetové diskuzi se špičkovým vědcem nazván propagátorem tmářství, když jsem obhajoval Bibli. Ten člověk přitom v Boha věřil. Postupem času jsem si však uvědomil, že pokud Bibli vzal do ruky a četl ji sice upřímně, ale s naučeným vědeckým chápáním, že ji musel zavrhnout po několika prvních stránkách. A ty, co Bibli věří s těmi jejími nesrovnalostmi a rozpory nazvat podle svého niterného přesvědčení tmáři, kteří svým zarputilým zatvrzením jen zastírají cestu k tomu Bohu, jenž je dokonalým nade vše a který nemá žádné chyby, nevyjímaje chyby formulační, neřku-li technické, historické či logické.

Ale nejde jen o vědecký přístup k Písmu. Dokážeme snadno argumentovat, že Bible není vědeckou příručkou. Jsou tam však zapsány věci a události, kde jakoukoliv argumentaci (mimo víry) nedokážeme nalézt. Vzpomínám třeba na jednoho dominikána, jehož výklady Písma a vroucí víru jsem obdivoval, jak o vánočním příběhu s pastýři a mudrci hovořil jako o mýtu. Běžel jsem hned za starším bratrem ve víře postěžovat si, jak o tak jasném svědectví Písma si „hlídací pes víry“ dovoluje pochybovat.

Nejeden z nás na nesrovnalosti v Písmu musel narazit nebo jistě narazí. Jsme zvyklí uvažovat racionálně, aristotelovsky. Žijeme v době vědy, a ta je založena na přesnosti poznání a uvažování.


II. Co tedy dělat? Zavrhnout naši schopnost poznávat a touhu přesvědčovat se o pravdách?

Je to také jeden z omylů, kterým se často necháváme svést, když slyšíme nabádající hlas: Nerozumíš tomu, vidíš tam rozpory? Musíš tomu věřit, musíš, musíš, musíš!

Je to však správně? Vždyť to naše myšlení máme zaručeně od Boha, a ten řekl, že nám ho, jako ostatně vše, stvořil dobře. Jak tedy ten náš dar myšlení, sice dnes až přespříliš hypertrofovaný racionalitou, skloubit s Písmem?

Na to existuje jedna dobrá odpověď:

Tímto racionálním a přesnost milujícím myšlením.


Tento článek bude mít pokračování v druhé části. Bude mít právě opačné vyznění získané racionálním myšlením, na kterém je dnešní věda založená. Nenechte se proto odradit od víry.


"Bible – knihovna plná rozporů? První část" | Přihlásit/Vytvořit účet | 49 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Bible – kni***** plná rozporů? První část (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Úterý, 22. leden 2013 @ 05:56:44 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Každý se s takovými věcmi musí nějak vypořádat, pokud si nezachová svou dětinskou čistotu, lásku a prostotu bez které se nedá vejít do Božího království.  Za nejlepší považuji věřit vírou Panny Marie. Která se ptala jen jak se to stane. Neptala se proč ani nepochybovala. A ptát se jen tehdy když je toho třeba. Věřit Bohu a Církvi která Bibli pod vedením Ducha Svatého sepsala a dosvědčila svou vlastní vírou a krví.




Re: Bible – kni***** plná rozporů? První část (Skóre: 1)
Vložil: lewis v Úterý, 22. leden 2013 @ 06:00:19 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Hezký článek, těším se na pokračování.
Nevnímám ho jako kritiku Bible, ale kritiku našeho smýšlení/myšlení. 
I já jsem se na jedné diskuzi setkal s tvrdým odmítnutím bible "rozporuplná vnitřně nekonzistentní kniha".                                       



Re: Bible – kni***** plná rozporů? První část (Skóre: 1)
Vložil: hirali v Úterý, 22. leden 2013 @ 06:59:37 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Teměř rok jsem na internetu hledal dukazy abych mohl zpochybnit části Bible.Záleží na tom co člověk hledá a kde hledá. Pokud něco hledáme svým rozumem pohoříme. Hledal jsem odpovědi na mnohé otázky. Já to dělal tak že jsem si kleknul a modlil se aby mě vedl duch svatý.Porovnaval jsem ruzne výklady mnohych církví a udělal si svuj názor. Jáosobně mužu říct že to co je v bibli archeologie jenom potvrzuje.
Bibli mužu věřit. Já osobně začal studovat bibli po zhlédnutí jedné přednášky na které jeden archeolog srovnával vznik 40vrstev uhlí pomocí Dárvinovy teorie s velkou biblickou potopou. Muj selsky rozum jasně pochopil že Dárvin nemá šanci. Tento dokázal nevyvratitelným zpusobem že těch 40 vrstev uhlí vzniklo za dobu kratší než 90 dnu.Darvin říka 30milionu let.Na tom zakladě jsem já začal studovat Bibli.



Re: Bible – kni***** plná rozporů? První část (Skóre: 1)
Vložil: Gregorios777 v Úterý, 22. leden 2013 @ 07:22:08 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jenomže pánové, ke studiu Bible je především zapotřebí znát Boha a milovat Ho, potom Bůh způsobí, že Písmům víceméně rozumíme.

S vaším racionálním myšlením jste v tomto ohledu úplně vedle.... Protože to je pouze pomocným prostředkem, nikoli prvotním.



Re: Bible – kni***** plná rozporů? První část (Skóre: 1)
Vložil: hirali v Úterý, 22. leden 2013 @ 08:36:55 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Znát boha je duležité. Problém je to že tady na zemi není jen pravý Buh a jsou tady i falešní Bohové a mnoho lidí pokládá ty falešné za pravého Boha.Základní otázka zní: mám věřit všemu co je v Bibli nebo jen něčemu jinými slovy tomu co se mi hodí.Příklad:
vzkříšení Lazara. Ježíš říka: Lazar spí jdu ho vzbudit.  Učedníci nechápou tak to JEŽÍŠ ŘEKNE NATVRDO  LAZAR JE MRTEV. 
Boží syn který je roven bohu tady o mrtvém člověku říká že SPI!!! Otázka zní proč Ježíš neřekl jdu povolat NESMRTELNOU DUŠI LAZARA ZPĚT DO TĚLA.Dobrá otázka! Dnes ale téměř všichni křestané věří v nasmrtelnou duši. Takže pokud plně duvěřuji bibli tak vím že Buch řekl že člověk po smrti spí a v tom případě nemá nesmrtelnou duši. Textu potvrzujících to je v bibli mnohem více. Člověk který si z Bible vezme jen něco věří v nesmrtelnou duši. Takže první si musí člověk položit tu základní otázku ohledně Bible mužu jí plně duvěřovat nebo mám věřit jen něčemu?
Ana základě tohoto rozhodnutí se odvíjí moje víra. Když koukám na film a v některých duležitých pasážich odejdu a neuvidím je a pokud mi někdo nezdělí co se tam stalo když jsem se nedíval tak ani pořadně nebudu vědět o čem ten film je. Já si myslím že s Biblí je to to samý jako s tím filmem. A TŘEBA JESTLI MÁ ČLOVĚK NESMRTELNOU DUŠI NEBO NÉ JE JEDNA ZE ZÁKLADNÍCH BODU EVANGELIA!!! Těch bodu je více.
Pokud se budu v těchhle základních bodech jen v jednom mýlit tak je moje víra k ničemu protože mám falešné evangelium a tím pádem uctívám falešného boha. Buh dal člověku svobodu svědomí takže je na každém z nás čemu věříme a čemu né. Před božím soudem se budeme zodpovídat každý sám za sebe.



Re: Bible – kni***** plná rozporů? První část (Skóre: 1)
Vložil: oko v Úterý, 22. leden 2013 @ 09:31:27 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Moc užitečný článek na správné téma.

Těším se na pokračování.



Re: Bible – kni***** plná rozporů? První část (Skóre: 1)
Vložil: svata_tradicia (svatatradicia@jesuits.tv) v Úterý, 22. leden 2013 @ 11:26:55 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.jezuiti.sk/
Sláva Marií za tento článek. Bůh není schopen dát vůbec nějaké slovo a proto potřebuje nás, naši svatou tradici a naše koncily, abychom přinesli celé zemi naši jedinou pravou víru. Ti "bibličtí znovuzrození" by měli pochopit že v Bibli je mnoho omylů, které právě naše tradice vysvětluje a proto je tradice nad Bibli a proto když je v rozporu s Biblí, má vždy přednost. Bibli třeba přepsat, což i se šaškem děláme. Bible není a nemůže být zárukou pravdy. Záruka pravdy je naše neomylná církev, naší papežové, tradice a Bůh mění svá rozhodnutí podle toho, jak mu to naši církevní otcové určí. Sláva věčné Panně, děkuji za tento článek a těším se na první kapitoly.



Re: Bible – kni***** plná rozporů? První část (Skóre: 1)
Vložil: Jan21 v Úterý, 22. leden 2013 @ 16:52:19 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Unshakene,

Že tě to baví a jaké k tomu máš motivy? Už zase vytahuješ na světlo vyšší textový kriticismus bible liberálů, kteří hledají způsob, jak celou bibli zpochybnit. Nejsi náhodou kryptokatolík, agent  Vatikánu, potažmo i New Age? To je velmi nebezpečné. 

O co se má křesťan ve své víře opřít? Zpochybní-li bibli, zbývají mu jen jeho spekulace, "svatá tradicia" nebo papežské dekrety, což nemůže nést punc absolutní pravdy, je to něco, co se opět vyvíjí podle aktuálního většinového mínění lidí. A jestli nevěříš v absolutní pravdu, nevěříš ani v Boha (nebo jen v boha ignoranta nebo boha  impotenta), ani Bohu, ani tomu,  že bible je Božím slovem k člověku ani schopnosti Boha člověku tuto pravdu sdělit a ochránit. Kde chceš pak tu pravdu hledat?

Není podstatné a důležité bazírovat na nějakých nevýznamných, pro spásu člověka zanedbatelných maličkostech. Ale právě tyhle maličkosti využívá satan jako skulinu, aby zpochybnil celou bibli jako takovou. Celá bible, již od knihy Genesis zahrnuje boží spásný plán pro člověka, uskutečněný v Ježíši Kristu a v každé biblické knize, i té starozákonní lze Krista nalézt, i když samozřejmě ne explicitně. 

Archeologie  v mnoha případech naopak vyvrátila mnohý textový kriticismus bible liberálů nebo jejich odpůrců, což je skoro totéž. 

Slovo boží je jako poklad skrytý v poli. Je třeba kopat. Samozřejmě je tam i mnoho hlušiny, kterou se nemusíme vážně zabývat a dělat z toho problém. Člověk který nezažil znovuzrození z Božího ducha tento poklad nalézt nemůže, a hledá tam spíše rozpory v těch nepodstatných věcech. 

Nedivím se, že katolík Oko se na tvé zpochybňující výklady náramně těší. Katolíci neznají pojem znovuzrození, vysmívají se mu, nebo zaměňují za pokropení miminka. A taky nevěří celé bibli, nebo si vybírají jen to, co podporuje jejich otrocký náboženský systém poslušnosti Vatikánu. 




Re: Bible – kni***** plná rozporů? První část (Skóre: 1)
Vložil: VLADOS v Středa, 23. leden 2013 @ 20:54:42 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pokud chcete zkoumat Bibli z historicko kritického hlediska,srovnáváním referenčních(originálních) textů s tím co máme k dispozici nyní
tak
http://www.myty.info/search.php?rsvelikost=sab&rsrazeni=priorita&rstext=all-phpRS-all&rstema=23
P.S.Náš kněz tvrdí že v Bibli není změněna ani čárka........jen se tomu směju,uvidíte sami......
Prý už se v angličtině vydali Bible s přesnými překlady,jen to má háček,jsou spíš pro věčné hledače Pravdy skutečného Boha anebo pro gnostiky.Na jejich tisku se nepodílela žádná církev,ty se naopak budou držet svých tradičních dogmat,což je velmi politické
(psych-dogma=neschopnost přemýšlet samostatně,jen slepě přejímat názory jiných)



Stránka vygenerována za: 0.31 sekundy