Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 249, komentářů celkem: 429584, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 450 návštěvník(ů)
a 4 uživatel(ů) online:

Mikim
oko
rosmano
ivanp

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116497658
přístupů od 17. 10. 2001

Tvorba: Pán Ježíš je s námi a my o tom ani nevíme
Vloženo Úterý, 05. listopad 2013 @ 16:08:31 CET Vložil: Olda

Kázání poslal Frantisek100

Věřím, že když člověk přistupuje k Bibli s úctou a s touhou se, co nejvíc dozvědět, tak Bůh je tak hodný, že nám umožní pochopit to, co jsme dříve ani nevnímali. Ale nejen pochopit, ale i prožívat zvláštní radost. Je to takové světlo.


A jednou na mne také takové světýlko přišlo, a přitom jsem četl kapitolu, která zdánlivě popisovala událost pro mne cizí a dokonce bych řekl i bezvýznamnou.     
 



Ta kapitola popisovaná událost  je velice známá. Je podrobně popsanou v evangeliu a je v ní je zakódováno tolik úžasných věcí, moudrosti, že když jsem o  nich přemýšlel, žasnul jsem a naplnilo mne to radostí. A objevil jsem něco, co jsem nevěděl.

Ta událost je svatba v Káni Galijeské.
 
Svatba v Káni Galijeské v Janově Evangeliu 2 kapitola 1 až 12 verš.

Citace.

Víte, Jaká  mohla být taková židovská svatba ?

Z biblického hlediska to byla slavnost, která trvala až 7 dní čili tak zvaný svatební týden. Odehrávala se v kruhu většího počtu hostů v družné a hlučné zábavě. Jedlo se, pilo, tančilo a luštili hádanky. Samozřejmě , že tomu předcházel svatební průvod v první den svatby, kdy si ženich přiváděl nevěstu zahalenou závojem z domu jejích rodičů do svého domu, kde byla připravena hostina a svatební komnata.

Za průběh svatby zodpovídali ženich s nevěstou a jejich rodiče. Muselo se připravit mnoho jídla i pití. A jak je vidět, pověřili tím nějakého správce svatby.

Ohledně vína musím zmínit ještě o jedné věci, která mne překvapila. Víno, které se tehdy pilo, a bez ohledu na to, zda bylo kvašené či nekvašené, se zásadně ředilo vodou. A to v poměru 1 ku 20, 1 ku 10 a nejkoncentrovanější bylo 1 ku 8. A židovští rabínové tvrdili, že kvašené víno byt bylo naředěno v poměru 1 ku 3, tak by poskvrňovalo pijícího. Proto mohli se bavit svatebčané i tím, že si dávali hádanky a radovali se a bavili mnohem důstojněji, než mnohdy lidé na dnešních svatbách.

Takže, abychom si udělali konečný obrázek, ta svatba byla velice důstojná a krásná slavnost.

Možná i proto přijal pozvání  Pán Ježíš a přišel na svatbu  se svými přáteli i s maminkou Marii. Mezi nějakou opilou společnost by nešel.

A vraťme se k tomu nejdůležitějšímu.
Pán Ježíš je na svatbě. Ještě není nějakou známou osobností, takže je jako každý jiný host. Ani   učedníci neví, že jejich Pán dokáže nějaké zázraky. Dosud žádný  asi nevykonal.

Svatba probíhá, lidé se baví, a je  už třetí den svatby, hostů hodně, střídají se, jistě přicházejí a zase odcházejí, slavnostní událost pro široké okolí. Pán Ježíš se také se všemi přirozeně baví, čili je dobrý společník. Nečteme zde, že by kázal, káral, napomínal, poučoval. Prostě tam nenápadně  zapadl. Je tam Bůh a nikdo to neví a  ani nevnímá. Vlastně ani učedníci ještě nevnímali Pána Ježíše jako Syna Božího.

Úplně zapadl mezi ostatní. A přitom tam je. Je velice taktní a skromní a i tichý.

A není to tak i v našem životě ? Není často s námi Pán Ježíš a my to vůbec nepostřehneme ?

Kdyby tak ta nevěsta a ženich věděli, jak významnou osobu mají na své svatbě? On je s nimi, a oni ho nevidí a  neví o něm.

Tak je to i s námi. I když ho nevidíme a nevnímáme, je  Bůh s námi. A tak ženich, nevěsta a všichni se baví, radují a Pán je s nimi. Zábava je v plném proudu. A najednou se něco stane. Taková sice maličkost, ale může poškodit tuhle událost. A to je teprve třetí den svatby a právě Marie si toho všimne. A protože je matka a žena, tak to citlivě vnímá. Uvědomuje si, že to může poškodit pověst té rodiny, narušit průběh svatby., vžívá se do role rodičů i nevěsty.  Je to nepříjemné. Jak z toho? Musíme jim pomoci. Má starost a touží pomoc.

 A tak tu starost sdělí Pánu Ježíši prostými slovy. Pouze konstatuje skutečnost. „ Už nemají víno. „

Víte, i my v našem životě, když máme nějakou starost o sebe nebo své blízké či známe, o ty, na kterých nám záleží, nechováme se podobně?  Jako Marie se neobracíme k Pánu Ježíši? Někdy to jsou i maličkosti, na kterých nespočívá základ života, ale pro nás to maličkost není. I my jako Marie sdělujeme svoje starosti pánu Ježíši a Pánu Bohu. Pane, nemám práci, pane bolí mne to či o no, pane bojím se o naše dítě, Pane nemám dost peněz, Pane, chápu plno věcí, ale pane…
A co se stane?
 
Jak reagoval Pán Ježíš v tomto případě?  
 
Ještě nepřišla má hodina. My si ten výrok můžeme dát do mnoha souvislostí.Ale můžeme také chápat jednu obecnou souvislost, takové poučení pro nás. Víte, když se s něčím obrátíme na Pána Ježíše,  tak počítejme s tím, že řešení a pomoc nepřijde hned. Někdy se načekáme málo a někdy hodně. Proč?   Protože Bůh ví, která doba je pro nás nejvhodnější a co je pro nás nejlepší On to přesně ví, my to nevíme a možná si přejeme i něco, co pro nás vůbec není dobré.

My bychom byli tak rádi, aby Bůh vyslyšel naše modlitby hned a když se tak neděje, malomyslníme., pomalu mu vyčítáme, že mu na nás nezáleží anebo, že neexistuje. A tady vidíme, že nechal Marii chvilku čekat.
 
Cítíte v tom poučení i pro  náš život ?
 
A zase něco je tu zajímavého. Ta Marie prosí za druhé lidi. A oni o tom vůbec neví. Oni tu Marii  vůbec třeba neznají. Ale ona za ně prosí.
 
Tak je to i s námi. Šťastně se vrátíme z cesty autem, šťastně uděláme nějakou zkoušku, najdeme práci, šťastně se oženíme a dokonce máme báječný život. To je takové časté slovo. Ale za báječným životem, za tím štěstím, úspěchem apod. jsou často prosby a modlitby našich blízkých anebo i zdánlivě cizí lidí.
 
Tady musím vzpomenout na jednu babičku. Já ji říkám kouzelná babička a já se za jejího života jsem se jí  odměnil tím, že jsem ji namalovat na obrovitánskou čtvrtku kostelíček a řekl ji, že, když nebude moci v zimě jít do kostela, že ať se pomodlí u obrázku. Ta babička údajně měla být asi sestřenice J.Š, Baara. To byl katolický kněz a spisovatel  a ona byla velice obětavá katolička. Byla svobodná a říkali ji  pospěšně slečna Márinka. To je pravda, co říkám. Dodnes ji vidím. Slaboučkou, drobnou stařenku, které se třásla brada, chodila pomalu a nikdy nezapomněla a každý den šlapala do kopce do svého kostelíčku. Lidé se vysmívali její pobožnosti  a pomlouvali ji. Jednou se u nás zastavila a prosila, zda by jí tatínek nesklidil uhlí. A tak jsem šli a sklízeli jí uhlí. Podruhé sekali dříví na zimu. Mne bylo asi deset roků a s babičkou jsem sedával venku v zahrádce, koukal na šumavské vrchy a ona vyprávěla. O Baarovi, o sobě a pak se ptala, jak se učím. A já se tehdy přiznal, že mám moc špatné známky a že ne to ve škole vůbec nebaví. Byl jsem na tom opravdu špatně, měl jsem 3 čtyřky. Ještě s jedním klukem nejhorší prospěch ve třídě. A ta babička pronesla že se bude za mne modlit, aby se mi ve škole zalíbilo. A vůbec nevím, kolik a jak a často se pak modlívala doma. Asi po dvou či třech letech babička skončila někde v domově důchodců, protože už nebyla schopna chodit. Ale se mnou se také něco stalo. Zázrak, který jsem si uvědomil až o mnoho let později. Když se stal, tak jsem si to vůbec neuvědomoval. Ten zázrak se stal brzy. Za dva roky na konci šesté třídy držím vysvědčení a je tam jen jedna jediná trojka a v následujících letech už nebyla ani ta trojka.

 Ale až o mnoho roků později, když jsem rozebíral různé události v životě, jsem si vzpomněl na tuhle babičku a na to, že slíbila, že se bude za mne modlit.   Vždyť za mne se asi nikdo jiný nemodlil. Ona se sice modlila k Panence Marii, k Josefovi a všem možným svatým, jistě i k Pánu Ježíši. Modlila se tak, jak byla ve víře vychována. Pán Bůh je tak hodný, že si  naše modlitby přebere. On totiž vidí do srdce a nedívá se na formu. A tak tu babičku vyslyšel,ale já jsem si tehdy vůbec neuvědomoval.

Možná  ti svatebčané si to také uvědomili až o mnoho let později.  Stal zázrak, který zabránil ostudě, odstranil tak problém na svatbě, o kterém ani nevěděli, o svatba. která se vydařila a oni ani neví, čí zásluhou.

 
Ale vraťme se dál na svatbu.
Pán Ježíš ví, že došlo víno. A on by mohl udělat zázrak, a tak, že by to všichni viděli a chválili Pána Ježíše.  Stal by se středem pozornosti.  On by byl ta hvězda, střed pozornosti  a oslavován. Stačilo by mu říci stan se a stalo by se. Ale to pán Ježíš nechce. Jakoby chtěl říci, chcete pomoci svatebčanům, tak se na tom také se mnou spoludílejte. A tak dojde ke zdánlivě nepochopitelným pokynům. Naplnit šest nádob na omývání vodou   A k tomu bylo třeba 18 věder. 18 věder velkých vody. Víte, ta voda tu neteče z kohoutku. Pro tu se musí jít ke studni.   A ta asi nebyla u každého domu, to byl kus či kousek cesty a dá to práci.  A k té práci je třeba lidí. A asi to byli nějací dobrovolníci. Nosiči vody. A bylo jich  jistě několik. Jeden člověk by to dělal i několik hodin. Všimněte si, že nikdo nereptá. V nouzi každá rada dobrá. Důvěřují Pánu.
 
A ještě je zvláštní to, že Pán Ježíš využije tak obyčejnou věc, jako jsou nádoby na očištění. Obyčejné nádoby. Pán Ježíš si jich všimnul a použil. Stejně tak i v našem životě se existují různá místa, věci  a situace, které může Pán Ježíš použít pro naše dobro.
 
Tak jako zde nikdo nereptá a neprotestuje, tak je to také důležité i v našem životě, nereptat a důvěřovat. A uvědomit si, že, když o něco prosíme,  a jsme schopní, tak musíme také něco pro to udělat. Ať už se to týká nás nebo někoho jiného, komu chceme pomoc. Nic nespadne samo do klína. Ani ten zázrak. Vlastně ten zázrak nakonec učiní Bůh, ale Pán Bůh chce, abychom nějakým způsobem spolupracovali. 
Tady se vyplatila poslušnost a určitá práce.

Když to vezmu na sebe, tak mne pomohlo, že jsem objevil místní knihovnu, začal tam chodit a číst a číst. Takovým nosičem, kterého mi poslal Pán Bůh,  poslal do cesty, byla hodná paní, která měla na starosti obecnou knihovnu.

Ta mi umožnila , abych si půjčovat vše zdarma. A já jsem toho bohatě využil. Začal jsem číst a toužit se co nejvíce dozvědět. Změnil se vztah ke škole. Ten zázrak byl i díky, že jsem se na tom nějak spoludílel a potkal hodné lidi. Sám od sebe jsem se nezměnil, ale Bůh vytvořil podmínky. Kdyby nečetl, těžko bych se změnil. Ale hlavní podíl na tom  měl Bůh.

 Tady v tomto našem případu si všimněte, že se tu zapojilo dokonce několik lidí  a udělali to, co žádal Pán Ježíš. A museli být dost obětaví, že upustili zábavu a jdou nosit vodu. A pak nastal teprve zázrak. Voda není vodou, je vínem a to vínem velice dobrým.
 
A ještě si všimněme jedné věci, aby v budoucnu, to nemohl nikdo zpochybnit., Nádoby jsou naplněné až po okraj. Kdyby tak nebylo, mohlo by to vypadat tak, že tam pak někdo nalil do nich neředěné víno.Ale tady až po okraj vodu.. Aby bylo vidět, že se stal zázrak. Dokonalý zázrak, ne podfuk.

 A ten zázrak není nějak okázalý, dokonce o něm ví jen pár lidí, kteří byli použiti jako nástroj.

 I my jsme někdy v situaci takových nosičů vody. I my můžeme se spoludílet na Božích zázracích. Stačí přemoci vlastní pohodlnost a jít pomoci. A když je nás více, tím lépe. Práci si rozdělíme a budeme dříve hotovi.

A tady ta služba velice pomohla a vůbec nevadí, že možná nikdo ty nosiče neocenil. Svědomím je Pán Ježíš v nás a buďme mu poslušni. A tak jako ten Samaritám nečekal na odměnu, když pomohl, tak máme jednat i my.

A ještě  jedna věc. Správce to víno pochválil. To je správné. I my chvalme to, co pro nás Bůh dělá. Vyslovil však pochvalu ženichovi, který se na tom vůbec nepodílel. Nesklidil ji Pán Ježíš, Marie ani nosiči vody.

Co nám to vyjadřuje?

Nestane se něco podobného i nám. Modlili jsme a třeba i přímo pomohli a pochvala nikde a  ani poděkování. Má nás to odradit, máme   být zklamání?

Čteme, že by se Marie či Pán Ježíš či nosiči nějak urazili ?

Kolikrát zažil Pán Ježíš, že mu jen málokdo poděkoval. Jedem z deseti, to je taková statistický koeficient vděčnosti.
 
Často to poděkování přijde až později. Až si to uvědomíme. Jako u mne s tou babičkou a kdo ví s kým ještě. Vždyť my to ani často nevíme.

Ale, když si to uvědomíme, nezapomeňme Bohu poděkovat. Je to sice málo, ale Pán Bůh to má rád.
 
Ale vraťme se ještě k té svatbě.

Řekl někdo, že to víno proměnil Pán Ježíš a my jsme mu pomáhali a my jsme se modlili či ho prosili ?
 
Mlčí všichni. A to je také důležitý odkaz toho příběhu.
 
My také takovou vrozenou snahu být hned někým uznáváni, pochváleni, touhu jakoby se přihlásit, že my máme na tom zázraku podíl…

Ale vzorem je nám jednání na svatbě. Nikdo se k zázraku nepřihlásil.
 
A tak svatebčané pak po svatbě mohli říci: ta svatba se nám vydařila. Oni ovšem nevěděli, že to je zásluhou Pána Ježíše, Marie a těch nosičů. Možná, kdyby to věděli, tak by poděkovali. A někdy se prostě poděkování nedočkáme.

Důležité je, aby lidé poděkovali Bohu. Vždyť my jsem jako ta Marie nebo jen ti nosiči. Bohu patří  největší dík.
 
Dnes v Tv slyšíme vyjádření různých lidí, kteří překonali nemoc, dosáhli nějakého úspěchu a málokdy slyšíme, aby poděkovali Bohu. Aspoň kdyby řekli díky Bohu. Proč? Asi si to vůbec neuvědomují. Nejsou vedeni ke vděčnosti. A tato výchova má být už od dětství. Když lidé  nejsou vedeni ke vděčnosti, často pak ani mnoho z Božího Slova nepochopí.  

 Vidíte ten rozdíl mezi myšlením  tehdy a nyní?
 
  Dnes lidé mají tendenci se chlubit tím, co dokázali. A přitom za jejich či naším  úspěchem stojí Pán Ježíš a lidé, kteří se za ně či  nás modlili a ti, které Pán Ježíš použil, aby nám pomáhali. Přiznejme si, že bez nich bychom třeba nedostudovali, havarovali  v autě, rozpadlo se nám manželství, byli nemocní a kdo ví, co všechno. Kroťme svoji pýchu a buďme vděčni za všechny dary, které jsme dostali, protože to není výsledek naší domnělé dokonalosti. Je to dar Boží milosti.

 
A tak ten příběh nás upozornil na několik věci:

·        Překládejme starosti Bohu  a modleme se nejen za sebe a své blízké, ale i za ostatní, kteří zrovna mají nějaké trápení

·        Buďme trpěliví a počítejme s tím, že nás Pán Bůh slyší, ale s odpovědí někdy prodlévá. On ví proč.

·        Uvědomme si, že Pán Bůh nás vybízí ke spolupráci a dělá z nás nosiče a že musíme pak překonat leckdy i vlastní pohodlnost, chceme-li pomoci.

·        Nečekejme hned na pochvalu od lidí, kterým jsme nějak pomohli.Ani Samaritán na to nečekal. Naše odměna je v nebi.

·        Kroťme pýchu a stůjme v ústraní.

·        Děkujme Bohu za každou maličkost a vyjadřujme mu vděčnost, protože On je naším největším dobrodincem.

 
Amen

 
Moje kázání

František
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


"Pán Ježíš je s námi a my o tom ani nevíme" | Přihlásit/Vytvořit účet | 12 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Pán Ježíš je s námi a my o tom ani nevíme (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Středa, 06. listopad 2013 @ 12:23:30 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pánbůh si takové věci vždycky  přebere a to doslova .  Když podáme sklenici vody nebo vlídně promluvíme na toho nejubožejšího člověka tak to dáváme našemu Pánu Ježíši Kristu. Což může být také pro naši pýchu překvapivé. Když posloucháme pastýře které nám Bůh dává tak posloucháme Boha. Stejné to je i tehdy když uctíváme Boží svaté. Uctíváme tím Boha který je posílá. Podobné je to i s pozemským otcovstvím. Duchovním i biologickým. I to vychází z otcovství Božího. Proč by měla být výjimkou zrovna modlitba ?

Věřím a doufám  že o pannu Márinku se bát nemusíte ale občas se za ní pomodlete. Možná jí mrzelo že se dožila toho že jí lidé začali místo panno říkat slečno.




Re: Pán Ježíš je s námi a my o tom ani nevíme (Skóre: 1)
Vložil: rudinec v Středa, 06. listopad 2013 @ 15:41:42 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Věřím, že když člověk přistupuje k Bibli s úctou a s touhou se, co nejvíc dozvědět, tak Bůh je tak hodný, že nám umožní pochopit to, co jsme dříve ani nevnímali.


To je od teba pokrok,lebo ešte nedávno si tvrdil,že v Biblii su popísané lži.



Re: Pán Ježíš je s námi a my o tom ani nevíme (Skóre: 1)
Vložil: unshaken v Středa, 06. listopad 2013 @ 20:12:19 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pěkné vyznání a svědectví. Pánbůh ti žehnej, Františku!




Stránka vygenerována za: 0.25 sekundy