Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 237, komentářů celkem: 429553, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 420 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

rosmano
Willy
Dzehenuti

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116476924
přístupů od 17. 10. 2001

Tvorba: Hollywoodský Noe
Vloženo Pondělí, 31. březen 2014 @ 11:38:09 CEST Vložil: Olda

Zajímavosti poslal Nepřihlášený

Hollywoodský Noe se brodí potopou kritiky

Je to hollywoodský velkofilm biblických proporcí, ale musíme počkat, zda neutone v moři kritiky a kontroverzí,“ píše deník Daily Telegraph o novém filmu, který přichází tento týden do amerických kin.

Australský herec Russell Crowe v něm představuje starozákonního Noema, jemuž Hospodin přikázal, aby postavil koráb a zachránil tak se svou rodinou lidstvo před potopou. Film stál 130 milionů dolarů a na Long Islandu nedaleko New Yorku dokonce vznikla obří replika archy. Roli Metúšelacha neboli Metuzaléma si zahrál Anthony Hopkins, Noemovu nevlastní dceru hraje Emily Watsonová, známá z filmové ságy o Harry Potterovi.


Režisér snímku Darren Aronofsky, který se označuje za ateistu, tvrdí, že jde o „nejméně biblický film, jaký kdy byl natočen“. Noe podle něj byl spíše prvním ochráncem přírody. Noe v jeho podání vycítil příchod ekologické katastrofy a poselství snímku je upraveno pro potřeby dneška. Ve filmu se navíc ani jednou nemluví o Bohu, což ve Spojených státech vyvolalo ostře odmítavé reakce církví. Noe také ve filmu musí vybírat, kdo ze zkažených lidí je ještě natolik dobrý, aby jej mohl vzít na palubu archy. „Nechtěli jsme točit příběh z hodin náboženství,“ dušuje se Crowe.

Aby unikl diváckému propadu, začal krátce před premiérou Aronofsky distribuovat vysvětlující brožuru, v níž přiznává, že snímek je Biblí pouze volně inspirován, a obsahuje velkou dávku umělecké licence. „Věřící uráží fakt, že režisér zapracoval do biblického příběhu extrémní environmentalismus,“ stěžuje si Jerry Johnson z americké Unie křesťanského rozhlasového vysílání. Russell Crowe se loni pokusil vtáhnout do propagace snímku samotného papeže, když požádal o soukromou audienci. Pontifik se však nenachytal a přes svého mluvčího vzkázal, že se na film nepůjde ani podívat.

Jako první upozornil na možné problémy s filmem scénárista a náboženský komentátor Brian Godawa, který viděl ukázky z filmu. V článku Ekologické zmatky obvinil Aronofského, že propadl „environmentálnímu pohanství“ a hlásá, že za potopu mohla neúcta k přírodě. Hollywood je ovšem podle Daily Telegraphu na podobné kontroverze zvyklý – s podobným odmítáním se kdysi setkaly dnes již klasické velkofilmy Ben Hur a Desatero přikázání. Aronofsky se brání, že kdyby se striktně držel biblické předlohy, neměl by co točit – v knize Genesis je líčení potopy věnováno jen 40 veršů a na filmovém plátně by prý vydaly na desetiminutový sestřih.

Studio Paramount se nyní z marketingových důvodů obrátilo na církve a snaží se získat podporu aspoň některých duchovních, protože bez křesťanů by film přišel o obrovskou část diváků. „Film není totéž co kázání. A pokud nastartuje zájem o biblickou látku, je to film dobrý,“ řekla Karen Covellová z Hollywoodské modlitební unie. Křesťané se podle deníku po letech kritického odstupu přestali dívat na Hollywood jako na něco nepřátelské a zvykli si, že stále častěji produkuje filmy s určitým spirituálním poselstvím, i když často silně amerického střihu. „Tento vztah nejspíš jeden nepovedený velkofilm neohrozí. A v muslimském světě nedostane pobouření šanci. Film je ve všech muslimských zemích zakázán, protože zobrazuje jednoho z proroků Koránu, což je nedovolené rouhání, píše závěrem deník. 

Zpracováno ze zahraničního tisku.

Rostislav Matulík


Zdroj: www.rozhlas.cz

------------------------------------------------------------------------------------------------

Recenze: Noe [Noah] - 40%

Darren Aronofsky (Rekviem za sen, FontánaČerná labuť) vám přináší novou nevšední adaptaci slavného nadčasového příběhu. Tento film je KATASTROFA BIBLICKÝCH ROZMĚRŮ! (To je vtip, úplně hrozný není.)

Dovolte mi nejdříve shrnout děj, který je vskutku originální:

Stvořitel (slovu "Bůh" se film důsledně vyhýbá) stvořil svět a Adama s Evou (což jsou svítící žlutí mimozemšťané). Poté, co Kain zabil Ábela, Kain s padlými anděly se vydal na západ a založil tam velkou civilizaci, která především těžila tzohar - takový zlatý prášek, který po úderu vzplál a dalo se jím svítit a dělat z něj střelné zbraně.

Rod těch "hodných" po deseti generacích přežil prostřednictím Noea (Russell Crowe), jeho ženy (Jennifer Connellyová) a jejich tří synů. Časem ještě objevili polomrtvou holčičku Ilu s vážně zraněnou dělohou, která se k nim přidala.

Mezitím se několikrát objeví Poslové - padlí andělé z Ráje, kteří nemají rádi lidi a vypadají jako zmutovaní golemové / kamenožrouti (protože jsou to duše světla uvězněné v kameni za to, že dopustily v Ráji hřích).

Noe má v noci sen, kde figuruje hodně vody, takže se vydává na horu za svým praotcem Methesalemem (Anthony Hopkins). Ten s ním chvíli špílcuje o borůvkách a pak ho zdroguje čajem, takže má další vidění a pochopí, že má postavit archu. Methesalem mu dá semínko z Rajské zahrady. Noe semínko zasadí a vyroste z něj během pár vteřin velký les. To přesvědčí Semjázu, šéfa Poslů-kamenožroutů, že mají Noemu pomoct.

O deset let později: Archa je téměř hotova (jak by ne, když ji budovali především kamenožrouti). Z Ily vyrostla Emma Watsonová a souloží s jedním z Noeho synů, i když jí nefunguje děloha.

Přiletí, přileze a přijde hromada zvířat a napochoduje do archy. Noe a jeho rodina je omámí nějakým kadidlem, takže následujících několik měsíců zvířata spí, nedělají brajgl a nikdo se o ně nemusí starat.

Odněkud se objeví král Tubal-kain (Ray Winstone), který kdysi zabil Noemovi otce a teď má velikou armádu, která chce archu dobýt.

Ila v lese narazí na Methesalema, který zde hledá borůvky, sáhne jí na dělohu a tím ji uzdraví a současně způsobí, že je nadržená, takže o pár minut později otěhotní s Noemovým synem.

Druhý Noemův syn, kteří si stěžuje, že nemá s kým souložit a jmenuje se myslím Chám, najde v nějaké jámě s mrtvolami živé sexy děvče, ale nestihne ho s sebou odvést do archy, protože začne pršet, nastane zmatek a sexy děvče se chytí nohou do želez.

Tubal-kainova armáda se u archy brutálně popere s asi tuctem kamenožroutů, kteří nakonec jsou poraženi, prasknou, a jejich zářivé duše odletí do nebe.

Přijde potopa, všichni se utopí (Methesalem těsně před smrtí najde borůvku), jenom Tubal-kainovi se podaří nepozorovaně dostat do archy, kde se skamarádí s Noemovým synem 2, který klade svému otci za vinu smrt toho sexy děvčete z jámy.

O devět měsíců později.

Ila se chystá porodit a Tubal-kain se chystá zabít Noeho, protože už ho nebaví schovávat se v koutě archy a živit se dinosaury a jednorožci (celá Noeho rodina jsou vegetariáni, protože jsou hodní).

V tuto chvíli vyjde najevo základní konflikt filmu: Noe je přesvědčen, že dostal od Stvořitele za úkol založit novou pozemskou civilizaci, pozůstávající JEN ZE ZVÍŘAT, a že lidstvo (včetně jeho rodiny) má vymřít. Tudíž Ilu informuje, že pokud se jí narodí dcera, tak ji (tu dceru) zabije. Ila ho vyvede z míry tím, že porodí dvě dcery. Chce s Noeho synem a s dcerkami utéct na nouzovém voru, ale Noe jim ho spálí.

Mezitím chce Tubal-kain propíchnout Noeho, ale přesně v tu chvíli archa narazí do překvapivě se objevivší skály tak šikovně, že se Tubal-kain netrefí a zabije se.

Noe chce zabít dvojčátka, ale nedokáže to, protože z nich cítí lásku.

Ještě o nějakou dobu později...

Archa kotví na kopci, kolem se prohánějí zvířata, všichni jsou v pohodě, jenom Noe se schovává v jeskyni, chlastá víno a válí se nahý v písku. Syn 2 pochopí svou vinu a odejde po čerstvé souši pryč.

Noe pochopí, že za nic nemůže, vrátí se k rodině a všichni se obejmou. Nastane duha. A já si uvědomil, že syn číslo 3 vlastně celý film nic neudělal a neřekl, jenom pořád stál v povzdálí.

Nejsem expert na smyšlené historky, takže nevím, co z toho si vymyslel autor Bible a co z toho si vymysleli filmaři (sázel bych, že třeba svítící bitevní kamenožrouti v Bibli nebyli). Rozhodně nemám chuť to srovnávat, ale docela by mě zajímaly reakce věřících...

Rozhodně se Aronofskému nedá upřít originalita a odvaha, se kterou přistoupil k adaptaci této posvátné látky. Film má ale bohužel několik zásadních problémů, pramenících především z nejednotnosti stylu (a samozřejmě z toho, že celý děj je totálně na hlavu).

Zpočátku vypadá většina scén jako něco z Mad Maxe nebo dokonce Riddicka. Později ale začnou převládat dialogové scény, kdy spolu znovu a znovu různí lidé mluví, jsou smutní, pláčou, křičí a občas mají vize. Je nutno podotknout, že všichni docela dobře hrají (i Crowe), takže se jim daří dosáhnout toho, že ani absurdní náboženské debaty nepůsobí moc směšně. Tyto převážně komorní konverzační scény ovšem působí jako něco z (dobré) divadelní inscenace a odehrávají se většinou v malé jurtě nebo v nějakém intimním koutě archy. A je jich hodně (film má skoro dvě a půl hodiny).

No a poslední část filmu (ta nejmenší) jsou trikové megascény, především naloďování zvířat, potopa samotná a boj kamenožroutů s lidmi. Těch je celkem asi 20 minut, vypadají jako něco od Rolanda Emmericha / Petera Jacksona a vůbec se nehodí k tomu ostatnímu, přízemnějšímu a syrovějšímu. Zajímavé je, že kamenožrouti vypadají v některých scénách jako záměrně "trnkovsky" ručně trhaně animovaní, zatímco v bitevních scénách mají zcela hladké pohyby - jako kdyby je animovala dvě různá studia dvěma různými metodami.

Filmu Noe se nedají upřít ambice. Snažil se být nepředvídatelný a jiný než ostatní biblické příběhy. Za to mu dávám plus. Ale je to nejméně zajímavý Aronofského film a překvapilo mě, jak špatně funguje jeho atmosféra, respektive jak je každou chvíli úplně jiná. Protože ať si o kvalitě Aronofského filmů myslíte cokoliv, působivou atmosféru měly vždycky. Noe má pár působivých scén, ale jako celek je dost k nepřežití.

P.S: Hudba Clinta Mansella a Kronos Quartetu nestojí za jakoukoliv zmínku.

P.P.S: 3D verzi jsem neviděl, dabing jsem neslyšel.

Zdroj: www.fffilm.name

----------------------------------------------------------------------------------------------------

trailery k filmu Noe

"Hollywoodský Noe" | Přihlásit/Vytvořit účet | 9 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Hollywoodský Noe (Skóre: 1)
Vložil: Myslivec v Čtvrtek, 03. duben 2014 @ 14:32:46 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Nač se tímto zabývat?
Vždyť pouze filmový to Noe
jak od Edgar Allan Poe.





Re: Hollywoodský Noe (Skóre: 1)
Vložil: ssns v Pátek, 04. duben 2014 @ 17:20:38 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ten film jsem neviděl, ale pokud je shrnutí děje aspoň přibližně správné, pak je "Biblí pouze volně inspirován" prakticky každý film, který byl kdy natočen. Je docela škoda, že v článku není uvedeno, ke komu se modlí ta "Hollywoodské modlitební unie."



Re: Hollywoodský Noe (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Středa, 09. duben 2014 @ 08:51:27 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pokud se nepletu tak něco podobného jsem již před lety viděl. Respektive několik krátkých úseků, než se mi podařilo prosadit konečné vypnutí televize. Jediné co mi utkvělo v paměti že Archu našeho praotce pronásledovala na lodi parta sympatických  sodomitů (ze Sodomy).

Myslím že zetkové filmy tohoto typu ani zisk moc nepřinášejí. Spíš bývají nějakým způsobem sponzorovány a dotovány, nebo s bídou zaplatí náklady. Stejně jako většina české kinematografie, včetně filmů pana Trošky. I ty platíme z daní. Věřící i nevěřící.




Stránka vygenerována za: 0.20 sekundy