Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Vojtěch.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 226, komentářů celkem: 429673, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 285 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

ivanp
rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116537962
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: Lze se spolehnout na Bibli?
Vloženo Úterý, 27. leden 2015 @ 09:02:55 CET Vložil: Tomas

Zamyšlení poslal karels

Celá řada lidí, s kterými jsem se ve svém křesťanském životě setkal, mi namítala: „Jak můžeš Bibli vůbec číst?. Na Bibli se nelze spoléhat, protože je v ní řada chyb, omylů a rozporů.“ Co na to odpovědět?

Bible je pravdivá ohledně naší spásy. Pokud jde o astronomické, medicínské a mnohé další závěry, je Bible poplatná uvažování a vzdělání autorů, kteří svaté texty Bible sepisovali a redigovali.

Jako příklad právě řečeného mi poslouží Pavlovo doporučení Timoteovi. Apoštol Pavel píše v 1. listu Timoteovi:

Nenuť se pít vodu, ale kvůli svému žaludku a kvůli svým častým nemocem mírně užívej vína.“ 5,23

Znamená to, že každý křesťan s žaludečními problémy v roce 2015 zahodí do koše léky na žaludek dle zmíněného biblického doporučení a začne mírně užívat víno? Nikoliv! Doporučení apoštola Pavla je poplatné lékařským znalostem člověka tehdejší doby.

Přístup, který by dnešního křesťana vedl k užívání vína na slabý žaludek podle doporučení apoštola Pavla, je tzv. fundamentalistický přístup[1]. Odlišný a dle mého názoru správný přístup, což je historicko-kritický přístup[2], chápe text o doporučení pít víno na nemocný žaludek v kontextu tehdejší míry znalostí o medicíně. Dokonce bych to ještě blíže specifikoval; nakolik měl apoštol Pavel lékařské povědomí, natolik je schopný Timoteovi správně poradit.

Pokud by v tom chtěl mít někdo jasno, potom by se studium mělo zaměřit na míru lékařských znalostí nejen v kontextu tehdejší doby, ale zejména na lékařské znalosti apoštola Pavla.

Bible je pravdivá, pokud jde o naší spásu. Biblický text z Evangelia podle Jana konstatuje:

Ježíš mu odpověděl: 'Já jsem ta cesta, pravda i život. Nikdo nepřichází k Otci než skrze mne.'“ 14,6

Což je nezpochybnitelný text, jehož platnost je trvalá až do skonání našeho věku. Nicméně některé texty Bible, které se dotýkají přírodních věd, medicíny, mají vypovídací hodnotu danou mírou poznání jedince tehdejší doby.

Další příklad právě řečeného bude biblický text z biblické knihy Genesis:

Učinil tedy Bůh dvě veliká světla: větší světlo, aby vládlo ve dne, a menší světlo, aby vládlo v noci; učinil i hvězdy. Bůh je umístil na nebeskou klenbu, aby svítila nad zemí, aby vládla ve dne a v noci a oddělovala světlo od tmy.“ 1,16-18

V době, kdy byl tento text napsán, měly jednotlivé národy dávnověku představu o Slunci a o Měsíci, že jsou bohové, kterým se musíme klanět. Biblický text hovoří o Slunci a o Měsíci jako o těch, kteří vládnou; Slunce vládne ve dne a Měsíc vládne v noci a nadto mají oddělovat světlo od tmy. Nic více a nic méně.

Bible v tomto okamžiku nekonfrontuje svého čtenáře s tím, že ani Slunce ani Měsíc nejsou žádní bohové, žádné bytosti, nýbrž vykazuje jim místo ve stvoření jakožto nositele světla ať už ve dne či v noci. Navíc jsou pouhými služebníky svého Stvořitele Boha. Nic více a nic méně.

Ovšemže biblický text má vypovídací hodnotu rovněž tak i pro dnešního člověka, z hlediska dnešního poznání v oblasti přírodních věd víme, že Slunce a Měsíc jsou pouhá nebeská tělesa. Vzájemně bychom si s tehdejšími lidmi v otázce Slunce a Měsíce pravděpodobně s obtížemi porozuměli. Vždyť odmítáme jejich vidění světa skrze optiku brýlí vědeckého poznání dnešního moderního člověka. Avšak svaté texty Bible promlouvaly ke svým čtenářům stejně tehdy, tak jako promlouvají i ke svým čtenářům dnes. A v tom je ta krása...

Zprávu o stvoření světa bychom tedy měli chápat jako výpověď o řadě činů Pána Boha Stvořitele, který Sám má poslední slovo ve svém vlastním díle. Měli bychom tak činit bez ohledu, zda v jednotlivých dnech stvoření světa vidíme konkrétní dny trvající 24 hodin, nebo dny stvoření světa chápeme jako dlouhé časové etapy. Pán Bůh bdí nad svým stvořením a jako takový má vůči němu vždy poslední slovo.

Při čtení Bible bychom neměli zapomínat na to, kdy a za jakých podmínek svaté texty Bible vznikaly.

Lze se spolehnout na Bibli? Odpověď z nadpisu mého článku je nasnadě. Je zřejmé, že Bible je pravdivá ohledně naší spásy. Bible je pravdivá ve výpovědích o Bohu, o hříšnosti člověka a o možnosti navázat vztah každého pozemšťana s živým Bohem. V tomto ohledu je určitě Bible autentická, v tomto ohledu se zajisté můžeme na biblické texty spolehnout.

Avšak pokud jde o poznatky kupříkladu z přírodních věd, měli bychom mít na paměti, že je Bible poplatná myšlení, vzdělání a kultuře svatopisců, kteří Bibli sepisovali a redigovali před tisíci lety.


Poznámky:

1. Fundamentalistická četba vychází z principu, že Bibli, jakožto inspirované Boží slovo, je třeba číst a vykládat doslovně ve všech detailech. Základní problém takového čtení svatých textů Bible spočívá v tom, že odmítá brát v úvahu dějinný charakter biblického zjevení.

2. Cílem historicko-kritické metody je především diachronním /diachronos – skrze čas/ způsobem osvětlit smysl vyjádřený autory a redaktory. Její základní principy jsou:
- metoda historická – snaží se objasnit historické procesy vzniku biblických textů
- metoda kritická – postupuje pomocí vědeckých kritérií, aby umožnila přístup ke smyslu biblických textů
- metoda analytická – zkoumá biblický text a komentuje ho jako záznam lidské řeči


"Lze se spolehnout na Bibli?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 48 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Lze se spolehnout na Bibli? (Skóre: 1)
Vložil: rudinec v Středa, 28. leden 2015 @ 08:46:18 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
svatopisců, kteří Bibli sepisovali a redigovali před tisíci lety.

Biblia nikdy nebola redigovaná.

v Biblii sme  na troch miestach pod trestom varovaní, aby
sme v nej nezmenili ani boku ani čiarku.

Ak niečomu z Biblie nerozumieme , tak je vina v nás, ale
nie v texte.








Re: Lze se spolehnout na Bibli? (Skóre: 1)
Vložil: Frantisek100 v Středa, 28. leden 2015 @ 12:13:34 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Bible je tak zvláštní kniha, že patří k nejzneužívanějším náboženským knihám. Každý si z ní vybere jen něco a to, co se mu hodí. Nakonec se tak dá obhájit každé zlo jako ukrývání válečných zločinců z lásky k bližnímu.Je proto tak zneužívaná, protože ji dobře zná i Satan a pomocí ní chrání svoje sluhy. Přesto je na Bibli něco zvláštního. Může výrazně působit na člověka tak, aby mu pomáhala vytvářet jeho vztah Bohu a to díky NZ a evangeliím. SZ už to podstatně zamotává a spíše tu působí Hospodin jako krutá síla a krutá bytost. Ze SZ jde strach a agresivita, kterou Izraelci velmi používali. První věřící Bibli neměli, a přesto věřili více než lidé dnes. Možná jim stačilo jen slovy sdělené  evangelium.



Re: Lze se spolehnout na Bibli? (Skóre: 1)
Vložil: unshaken (unshaken@outlook.cz) v Středa, 28. leden 2015 @ 20:55:34 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
V Bibli lze nalézt spoustu nesrovnalostí. Nejen ty vědecké, které uvádí autor, ale historické deformace, zveličování - jak to bylo obvyklé u pohanů, rozpory v kultu, morální nesrovnalosti, odsouzeníhodné výzvy k nesnášenlivosti a nepřátelství.

Chtěl bych však upozornit, že Nový zákon takové rozpory neobsahuje. Ani si neklade za cíl teologicky posuzovat lidské činy či vykládat dějinné události. Výjimkou je pouze kniha Zjevení, ale smysl této knihy je jiný, než přinášejí evangelia nebo jejich aplikace do života lidí. Nový zákon sice můžeme zkritizovat, či mírněji řečeno posuzovat z hlediska tam obsažené mytologie. Ale kdo přičichl k vůni Božího království a poznal na své kůži Boží moc, ten i v těch mýtech a zázračných vyprávěních pozná, že je to jen slabá příprava na zázraky, se kterými se setkává a ještě setká.

Na závěr - mimo každou diskusi o pochybnosti Bible jako celku připomenu parafrázovitě jeden výrok slavného teologa (jednoho z nejvýznamnějších) - Karla Bartha:

Když sám Bůh nepohrdl Biblí, v níž shledáváme tolik nesrovnalostí a chyb, a předložil nám ji jako volbu ke spáse, tak ani my, proti Bohu tak malí tvorové, nesmíme Biblí pohrdnout.



Re: Lze se spolehnout na Bibli? (Skóre: 1)
Vložil: rudinec v Úterý, 27. leden 2015 @ 14:06:05 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Biblia je ako kovadlina.Už nejedno kladivo sa na nej polámalo.



Re: Lze se spolehnout na Bibli? (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Úterý, 27. leden 2015 @ 15:12:22 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pokud se týká Božího slova, souhlasím, že všechno v Bibli má svůj smysl.

Ale - a teď dám konkrétní příklad - ne všechno máme následovat. Viz příběh sebevraždy Saula:

"Saul řekl svému zbrojnoši: Vytas meč a probodni mě jím, než přijdou ti neobřezanci, aby mě neprobodli oni a nezneuctili. Zbrojnoš však nechtěl, velmi se bál. Saul tedy uchopil meč a nalehl na něj. Když zbrojnoš viděl, že Saul zemřel, také on nalehl na svůj meč a zemřel s ním." 1 Samuelova 31,4-5

Tohle je také Boží slovo a přesto to není návod pro nás věřící, abychom Saula a zbrojnoše následovali...

Přestože sebevražda není odsouzená Bibli zcela jasně - odsouzení se odvozuje nepřímo od přikázání desatera - nezabiješ. (tedy nezabiješ sebe) Ale už mám některé známé (křesťany), kdy jeden koketuje s myšlenkou sebevraždy. Takže i tohle je aktuální téma k přemýšlení.

Já sebevraždu odsuzuju, aby bylo jasno.


Vím, že jsou to pro mnohé čtenáře GS hloupé příklady, ale je to dobře pochopitelné pro každého.



Re: Lze se spolehnout na Bibli? (Skóre: 1)
Vložil: hirali (hirali@seznam.cz) v Středa, 28. leden 2015 @ 04:38:53 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Koloským 2:8  Dávejte si pozor, ať vás někdo neodvede jako zajatce skrze filozofii-- prázdný svod podle lidské tradice, podle živlů světa, a ne podle Krista.
Koloským 2:22  To se týká vesměs věcí, které jsou spotřebováním určeny k zániku -- jsou to lidské příkazy a nauky.1 Korintským 2:5  aby vaše víra nebyla založena na lidské moudrosti, ale na Boží moci.¶Skutky apoštolské 5:29  Petr a apoštolové odpověděli: „Boha je třeba poslouchat více než lidi.

Cílem historicko-kritické metody je především diachronním /diachronos – skrze čas/ způsobem osvětlit smysl vyjádřený autory a redaktory. Její základní principy jsou:
- metoda historická – snaží se objasnit historické procesy vzniku biblických textů
- metoda kritická – postupuje pomocí vědeckých kritérií, aby umožnila přístup ke smyslu biblických textů
- metoda analytická – zkoumá biblický text a komentuje ho jako záznam lidské řečiCo říká Bible o této metodě si přečti výše, ale to už si musíš přebrat sám.

Znamená to, že každý křesťan s žaludečními problémy v roce 2015 zahodí do koše léky na žaludek dle zmíněného biblického doporučení a začne mírně užívat víno? Nikoliv! Doporučení apoštola Pavla je poplatné lékařským znalostem člověka tehdejší doby.
Proč přemýšlíš nad takovými věcmi které nemají přímo velký vliv na tvou spásu???2 Petrův 1:21  Neboť proroctví nikdy nebylo proneseno z lidské vůle, nýbrž unášeni Duchem Svatým mluvili lidé poslaní od Boha.¶
Jo to kniha Daniel společně s knihou Zjevení mají na tvou spásu rozhodně větší vliv




Re: Lze se spolehnout na Bibli? (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Středa, 28. leden 2015 @ 06:24:17 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
Znamená to, že každý křesťan s žaludečními problémy v roce 2015 zahodí do koše léky na žaludek dle zmíněného biblického doporučení a začne mírně užívat víno? Nikoliv! Doporučení apoštola Pavla je poplatné lékařským znalostem člověka tehdejší doby.

  Ahoj Karle.

  Kromě podivného přístupu, kdy si lidé vytváří svoje "učení" a "pravidla" z každého verše (a pak při bolení břicha pijí víno, což není ani tak přístup "fundamentalistický", jako spíše zákonický, kterýžto "zákon" si někteří vylepší tím, že si vezmou na červa něco "tvrdšího", což je zase přístup farizejský) a kromě kritického přístupu, kdy se lidé domnívají, že v tom konkrétním verši zapsal apoštol nějaké "dobové lékařské poznání", které dnes už není platné, mohou existovat i další přístupy.

  Jedna z možností je ta, že apoštol měl slovo poznání: Bůh mu v té jedné konkrétní situaci řekl, co má Timotej dělat. Tenhle přístup samozřejmě dost nesedí k tomu, že před veršem s vínem a žaludkem jsou jen verše s obecně platnými ustanoveními.

Má-li některý věřící muž nebo některá věřící žena v rodině vdovy, ať jim pomáhá; církev tak nebude zatěžována a bude moci pomáhat skutečným vdovám. 

Starší, kteří zastávají dobře svůj úřad, jsou hodni dvojí cti, zvláště ti, kteří se namáhají kázáním a vyučováním. Neboť Písmo praví: ‚Volu, který mlátí, nedáš náhubek‘ a ‚hoden je dělník své mzdy‘. Žalobu proti staršímu nepřijímej, leda na základě výpovědi dvou nebo tří svědků. 

Ty, kteří hřeší, kárej přede všemi, aby i ti ostatní měli strach. Zapřísahám tě před Bohem a Kristem Ježíšem a před vyvolenými anděly, abys toto zachoval bez předpojatosti a nic nečinil tak, že bys někomu stranil. 

Nevzkládej na nikoho ukvapeně ruce. 

Neměj účast na cizích hříších. 

Uchovávej se čistý. 

Nepij už jen vodu, ale kvůli svému žaludku a kvůli svým častým nemocem užívej trochu vína.

  Na druhou stranu mi připadá stejně podivný kritický přístup, který předpokládá, že šest těch "přikázání" je jistojistě pravdivých a dá se na ně spolehnout a sedmé je "dobové". I když kritický přístup asi funguje tak, že co je "dobové" a co je "spolehlivé" si pak každý určí tak, jak se mu to zrovna hodí a líbí? Alespoň tak to znám ze zkušenosti s lidmi, kteří mají kritický přístup.

  Přístup, kdy je v nějakém textu X vět, o pár z nich se řekne, že "jsou jistě pravdivé" a o nějakých X-pár se řekne, že "jsou dobové a zavádějící" by mne, pokud bych byl nevěřák, na důveryhodnosti k danému textu nepřidal.

  Toník




Re: Lze se spolehnout na Bibli? (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Úterý, 27. leden 2015 @ 11:03:59 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Zrovna včera jsme slavili svátek svatého Timoteje a Tita.
Nevím jak bych to přesně formuloval ale raději bych se přidržel doslovné víry a pokud bych cítil potřebu klást otázky tak bych se neptal jestli ale jak. Tak jako Panna Maria při zvěstování.¨
Z citátu o Timotejově žaludku možná odvozujeme to že ani to dnešní povinné postní minimum není závazné a můžeme je nahradit něčím jiným v případě jakékoliv nemoci. Já bych z něho navíc soukromě odvodil to že existují i jiné léky než ty které běžně používáme my a kdybych měl potíže se žaludkem tak bych zkusil vypít trochu vína. Než bych šel k lékaři a nebo tehdy kdyby mi léky nepomáhaly. Párkrát jsem si vymyl vínem ránu po vzoru milosrdného Samaritána a velice se mi to osvědčilo, přestože naše "vědecké" víno pravděpodobně nedosahuje tehdejší kvalitu a obsahuje chemické konzervační látky. Také jsem mnohokrát vyzkoušel rozkousat kus listu jitrocele kopinatého a kaši na ránu přiložit. Zahojí se mi takto během neuvěřitelně krátké doby. Během jednoho dvou dnů je strup pryč.  Tohle není v Bibli ale dělaly to tak generace našich předků.
Vzpomínám si na kamaráda adventistu. Kterému doporučil mírné popíjení vína na žaludek bratr lékař z jejich sboru a říkal že mu to dosvědčí, kdyby byl před sborem obviněn z toho že popíjí víno jentak svévolně. Trochu jsem se mu tenkrát smál. Nicméně jsem díky němu dospěl k celoživotnímu názoru že nejsme chytřejší než naši předkové a že od svého stvoření spíš degenerujeme než abychom se vyvíjeli.
Co se týče Slunce tak věřím že ho Hospodin Bůh opravdu zastavil na několik hodin na jednom místě když bojoval Josue. Nebo třeba přidržel svým mocným ramenem zemi, nebo zastavil oboje. Tak jak sám chtěl. S ohledem na vzájemný klid nebo pohyb. Věřím i tomu že hvězda která přivedla mudrce na určité místo u Betléma nebyla ani kometa, ani konjunkce, ani nějaký obvyklý astronomický úkaz. Věřím že šla před nimi, ukazovala jim cestu a  zastavila se přesně nad Svatou Rodinou.



Re: Lze se spolehnout na Bibli? (Skóre: 1)
Vložil: Jan21 v Úterý, 27. leden 2015 @ 12:23:34 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Já sám se přiznám, že jsem racionálně založený člověk a do určité doby mi mnohé pasáže v Bibli činily potíže a nejraději bych prvních jedenáct kapitol Genese vyškrtl, abych se tak říkajíc před "moudrými tohoto světa" neztrapňoval, což mi také zabraňovalo v aktivním vyznávání své víry. Dnes si myslím, že je to nástroj božího nepřítele, vzbudit v nás nedůvěru a pochybnosti vůči Božímu slovu a tím nás vyřadit z aktivní účasti i na hlásání evangelia. Myslím si, že každý kompromis, každý ústupek z postulátu, že Boží slovo je pravda (což říká sám Ježíš Kristus) je nástrojem božího protivníka jak tuto aktivitu utlumit a lidské filosofování nám v tom nijak nepomůže, pomůže jen zásah "shůry " skrze působnost DS vírou v Ježíše, který je tou Pravdou. Pokud se Ježíš odvolává na knihu Genesis, na Mojžíše, pak jestliže my ji odmítáme, odmítáme tím de facto i Ježíše, nebo ho musíme považovat jen za omylného člověka a tím pro se pro nás celá Bible stane jen snůškou bájných příběhů, historie židů a mravních ponaučení, což s hlavním tématem Bible - vyřešení lidské vzpoury vůči Bohu - nemá nic společného. 
Proto si myslím, že každé "šťourání" liberálů v Bibli je velmi nebezpečné a hlavním jejich cílem je ji zpochybnit.  V tomto ohledu si vážím i snahy bratří Adventistů, kteří se i svými archeologickými výzkumy snaží potvrzovat historickou hodnověrnost Písma a vyvracet tak mnohá křivá obvinění liberálů.
Je příznačné, že dnes katolíci  i mnozí jiní věří více Darwinovi než Bibli, z čehož možno dedukovat, na čí straně jsou a kdykoliv v historii byli. 
Divím se, že ještě nevydali nějaké revidované vydání na základě vědeckých poznatků, ale též neposkvrněného početí a nanebevstoupení Marie. 



Re: Lze se spolehnout na Bibli? (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Úterý, 27. leden 2015 @ 12:44:42 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Já bych tuhle pandořinu skříňku neotvíral. Kdybychom byť jen čistě akademicky připustili, že Bible není slovo od slova Slovem Božím, tj. hotovou pravdou, jež se nemýlí (mýlí se pouze překladatelé, neboť jejich práce je náročná a nedoceněná). Stručně řečeno, kdybychom našim Svatým textům dali menší váhu než dávají machometáni koránu, tak otevřeme skutečnou pandořinu skříňku i ohledně spásy a věčnosti.

Jestliže jsou v Bibli, byť čist teoreticky a akademicky, nepřesnosti, nedokonale vystižené popisy událostí, mluva poplatná době atd.

Jak bychom mohli vědět, čistě teoreticky a akedemicky, že texty ohledně věčnosti a záchrany (před čím ???), také nejsou jen nějaké básnické metafory, a že to ve skutečnosti není úplně jinak. Jestliže podle některých "vědátorů" Bůh nestvořil svět v 6ti dnech, tak co když věčnost není napořád, posmrtná odměna není zdaleka tak lákavá, věčný trest je subjektivní a zbytek, libovolně dle uvážení čtenáře si pámbíčkáři vymysleli, aby mohli ostatní vysávat a woblbovat.

Na Bibli je právě to nejzajímavější a nejdůležitější, že tvoří jednotný organický celek, ze kterého nelze obírat ani k němu přidávat bez rozsáhlých následků.



Re: Lze se spolehnout na Bibli? (Skóre: 1)
Vložil: Karels (haohan@seznam.cz) v Úterý, 27. leden 2015 @ 10:09:51 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Tenhle článek vznikl jako misijní text pro můj blog - apologetika Bible.

Byl jsem vždycky proti historicko-kritické metodě - ale změnil jsem názor a vidím, že má svůj určitý smysl. Ovšem musí se dělat správně, nesprávný postup může být taky zavádějící....



Stránka vygenerována za: 0.35 sekundy