Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 465 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116491486
přístupů od 17. 10. 2001

Život víry: Lítost
Vloženo Neděle, 17. červen 2018 @ 23:06:07 CEST Vložil: Tomas

Zkušenosti poslal myslivec

Se zájmem jsem četl a sledoval diskusi o lítosti, a zdejším kristovcům za ni děkuji.
Tato diskuse mne inspirovala k sepsání tohoto článku.



Boží slovo v jeho pravé duchovní podobě vnímáme způsobem aníž si to mnozí z nás vůbec uvědomují jakým. Ten způsob ve článku popíšu. Zatím milý čtenáři vezmi na vědomí, že tento pro tebe zatím nerozpoznaný způsob vnímání božího slova máš i Ty, jenom pro všední samozřejmost tomuto vnímání ve svém životě nepřikládaš patřičný význam, a vnímání božího slova považuješ za něco tak samozřejmého jako třeba dýchání, a to, že máš kolem sebe dýchatelný vzduch. A přitom jsi byl tolikrát v životě božím slovem zasažený!

Boží slovo které čteme očima, slyšíme ušima není již ve své původní podobě, je transformované do jazyka a smýšlení lidského. Čtené a poslouchané boží slovo v nás nijak nepůsobí, mnoho lidí boží slovo čte a slyší a vůbec to s nimi nic nedělá. Jak je tedy možné, že nás při čtení a slyšení boží slovo někdy niterně zasáhne a promění? Boží slovo přece proniká až do morku kostí, je mečem ostrým a dvoubřitým, tak proč působí jenom někdy? K odpovědi na tyto otázky, je třeba v pravdě Ducha zkoumat vlastní duchovní nitro, duchovní vjemy a vazby, návaznosti metzi duchovnímy vjemy, a hlavně proč a co duchovní vjem vyvolalo.

Jak rozpoznat duchovní vjem? Snadno. Přichází z vnějšku. A to je třeba lítost. Lítost je duchovní vjem přicházející z vnějšku vždy až po zlém skutku. Když lítost příjde, je již pozdě. Lítost příjde až je zlý skutek dokonaný. Zkus si milý čtenáři zpětně vybavit okamžik, kdy v Tobě povstala lítost, a posuň své niterné duchovní sebebádání velmi pozorně na okamžik vniku lítostného duchovního vjemu. Budeš velmi překvapený. Před vznikem lítosti rozpoznáš ve svém duchovním nitru boží slovo v Jeho pravé duchovní podobě.

Lítost je lidskou reakcí na slovo Boha! Slovo Boha Tebou proniklo jako ostrý dvoubřitý meč až do morku tvÿch kostí! Bůh Ti řekl. JSI VINÍK! A toto boží slovo v Tobě vzbudilo lítost.
Lítost je reakce na boží slovo, ve kterém Tě Bůh usvědčuje ze zlého skutku, a sděluje Ti, že jsi viníkem kterému zatím nebylo odpuštěné. Proto neodpuštění je lítost tak tíživá!

Svědomí. Co to je svědomí? Použij milý čtenáři stejnou průzkumnickou metodu jako na lítostný duchovní vjem.
Svědomí opět přichází z vnějšku. Svědomí narozdíl od lítosti přichazí předem, zavčasu, a ne vždy pozdě jako lítost.
Svědomí je duchovní vjem na boží slovo, kteté Tě před něčím VARUJE! A opět do Tebe hluboce proniká.

Pokání. Co to je pokání? Je to duchovní vjem přicházející z vnějšku. Je to reakce na slovo Boha vyřčené Tobě. Bůh Tě oslovil. A ty jsi niterně hluboce zasažený božím slovem, tak hluboce, že se před Bohem pokorně skloníš! Příjmeš Jeho vůli a Ducha svatého. A ve svém nitru rozpoznáš Pánův hlas. Byl jsi viníkem! Dal jsem ti svou milost! Odpustil jsem ti  a zahladil jsem všechny tvoje viny! Proměnil jsem Tě! Zvu Tě na nebeskou hostinu, když pozvání neodmítneš máš svou účast na hostině jistou! Vše Ti dávám zdarma! Já Jsem cesta pravda a život!

Pokání je duchovní reakce na boží slovo, které se dá přeložit z "božštiny do člověčtiny" :-)) přibližně asi takto.

Vážení diskutující. Ty nejdůležitější překlady božího slova, tu nejdůležitější překladatelskou činnost musíme v prvé řadě provádět v nás samých, v našem duchovním nitru, kde v nás boží slovo mocně působí, mocně  námi proniká, a vyvolává v nás rozličné duchovní vjemy. Zkoumejte své duchovní nitro, zkoumejte to co vašim duchovním vjemům předcházelo. Tam, přesně tam, tam kde duchovní vjem vzniká, přesně tam k Vám mluví Bůh. Tam Vás svym božím slovem usvědčuje, obviňuje, omilostňuje, ujišťuje, miluje, sděluje svou vůli, tam Vám říka-  odpustil jsem Ti, žij a zůstavej v mém pokoji.
Amen.

Myslivec






"Lítost" | Přihlásit/Vytvořit účet | 17 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Lítost (Skóre: 1)
Vložil: wollek v Pondělí, 18. červen 2018 @ 16:39:02 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Děkuji Myslivče za zajímavé úvahy.

K tomu závěru:

//Ty nejdůležitější překlady božího slova, tu nejdůležitější překladatelskou činnost musíme v prvé řadě provádět v nás samých, v našem duchovním nitru, kde v nás boží slovo mocně působí

Přesně tak. Mám takovou zkušenosti a nejednou se mi stalo, že jsem četl Bibli a něco se mi nezdálo. Prostě vnitřní hlas či podnět ve smyslu, že se mám na to místo zaměřit, podívat se do jiných překladů, podívat se na různé výklady, třeba i do té řečtiny. Mnohokrát jsem takto zjistil, že ten překlad byl opravdu nepřesný, nesprávný či zavádějící a že autor textu téměř jistě chtěl říci něco trochu jiného. Přikladem mohou být asi i dva spory zde z poslední doby, kdy jsem nakonec kontaktoval svého řeckého přítele, kterého však zase nechci 'otravovat' z každou 'drobností'. 

Je to tak, že když někdo Boží Slovo pochopit a přijmout chtít nebude, tak v něm vždy bude vidět něco jiného než to, co v něm doopravdy je ukryté. A i my ostatní máme zkoumat, nejen Boží Slovo a rozjímat nad ním, ale také zkoumat sami sebe, své nitro, můžeme říci duchovní. Tak, jak je i psáno (toto se mi moc líbí):

2 Kor  13:5  Sami sebe se ptejte, zda vskutku žijete z víry, sami sebe zkoumejte. Což nechápete, že Ježíš Kristus je mezi vámi?


A na úplný závěr ještě takové mé přání z knihy Žalmů:

Psalms 19:15  Kéž se ti líbí řeč mých úst i to, o čem rozjímám v srdci, Hospodine, má skálo, vykupiteli můj!



Re: Lítost (Skóre: 1)
Vložil: Eleazar v Pondělí, 18. červen 2018 @ 22:02:55 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Lítost. A ještě k tomu pocit viny. Nic proti Myslivcovi, ale nějak jsem v poslední době na manipulace ohledně vyvolávání lítosti a viny ještě alergičtější než normálně.

Netvrdím, že je to cílem článku !!! Myslím to obecně. Jen nepovažuji a asi jsem ani nikdy nepovažoval lítost za pozitivní věc, ba právě naopak.



Re: Lítost (Skóre: 1)
Vložil: unshaken (unshaken@outlook.cz) v Úterý, 19. červen 2018 @ 21:42:56 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Lítost je emoce a jako takový pocit nesmí zatěžovat víru. Emocemi lze snadno manipulovat - snad každý film počítá s navozením emocí, takže se člověk snadno přivede k tomu, aby fandil zločinci, namísto aby hledal spravedlnost. V posledních letech se s emocemi, zvláště s lítostí, roztrhl pytel. Namísto emocí doporučuji používat rozum.



Re: Lítost (Skóre: 1)
Vložil: Cizinec (info@cizinec.com) v Úterý, 19. červen 2018 @ 22:10:06 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu) http://www.cizinec.com/
  Díky Myslivče za článek. K tématu lítosti jsem se tu nadiskutoval zdaleka nejvíce, více než lidi, co ještě vězí v náboženství lítosti. Některé zkušenosti s tématem jsem popsal v článku Pokání nebo lítost.


  Lítost nepovažuji za negativní emoci, považuji ji za neutrální emoci, běžnou přirozenou emoci. Negativní je situace, ve které lítost přichází - právě proto, že lítost přichází pozdě. Negativní není lítost, ale to, že nastal stav, ve kterém lítost přišla. 

  Negativní je pak lítost ve chvíli, kdy je na všechno sama. To je pak hřích ke smrti.

  Pokání je v tomto mnohem lepší, právě proto, že pokání dokáže předejít/zabránit stavu, ve kterém přichází lítost - jednoduše tím, že už se takový stav nestane a lítost pak není potřeba.


  Ve chvíli, kdy přijde lítost, tak to obvykle znamená, že se zkazilo něco, co už nejde napravit, nejde vrátit do původního stavu - protože pokud člověk něco zvorá, ale jde to napravit, nastoupí místo lítosti konstruktivní projekce cesty k nápravě, tedy plán/myšlenka/vnuknutí jak napravit to, co člověk zkazil. Náprava života, náprava pokažených věcí je také to důležité.

  Zcela absurdní je v tomto světská "spravedlnost": Nějaký člověk se například zfetuje, vleze do obchodu, ukradne tam věci za padesát tisíc. Náhodou ho chytnou, protože je v podmínce, tak jde sedět třeba na půl roku, protože projevil lítost (a třeba mu to i opravdu bylo líto). Ale majitel obchodu přišel o padesát tisíc, a společnost přišla o půl milionu (což je tak půlroční náklad za kriminál jednoho člověka). Světská "spravedlnost" tak vrší nespravedlnost na nespravedlnost a lítost v ní  nespravedlnost zvětšuje.

  Podobně nesmyslná je "spravedlnost" náboženská, kdy skutečné odpuštění a náprava škody je něco docela úplně jiného, než svátost, ve které je hříšníku "odpuštěno" (virtuálně).


  K Bohu: Bůh usvědčuje ze hříchu, ale neobviňuje. Podle toho se dá taky Boží jednání snadno poznat. Obviňuje ten vzpurník. Obviňovat hříšníka ze hříchu není potřeba, ani to není k ničemu užitečné.

  Toník

  



Re: Lítost (Skóre: 1)
Vložil: fallkniven_f1 v Sobota, 23. červen 2018 @ 21:59:18 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
a jé - myšlivec tady zase všude trousí svoje zvratky



Stránka vygenerována za: 0.21 sekundy