Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 229, komentářů celkem: 429564, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 459 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

oko
Ivanp

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116495822
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Darwin a věda
Vloženo Úterý, 07. prosinec 2004 @ 11:45:11 CET Vložil: Bolek

Zamyšlení poslal Olin

Darwin a věda   Toto je pro zagothala a všechny, kteří se ptají: Co Bůh? Darwin?

25. 08. 2003 00:18:21 [Anonymous ] 1/ Co vlastně tvrdí Darwinova evoluční teorie? Stručně řečeno toto: a) většina organismů světa má tendenci množit se geometrickou řadou. b) přesto se počet živých jedinců na planetě příliš nemění, svět není zahlcen. Dedukce č.1: živí jedinci bojují o přežití a vítězí schopnější a silnější. c) organismy se v průběhu času mění, některé ze světa mizí, jiné se objevují, jak se mění i okolní svět a podmínky k životu. Dedukce č. 2: Tento proces není nijak řízen, v boji o přežití se prostě prokáže, kdo je připraven obstát v měnících se podmínkách, malé náhodné změny tvorům buď překážejí nebo pomáhají, a v tomto případě se upevňují a dědí. Tomuto procesu se říká přírodní výběr.
2/ Teorie se prosadila jako jiné geniální teorie, protože dokázala vyřešit několik palčivých lidských problémů, zejména: - dokázala uceleně popsat přírodu na úrovni vědeckého poznání XIX.stol., zejm. z hlediska vývoje v čase. Vývoj, pokrok, bylo přikázáním Darwinovy doby! Teorie bez faktoru času by byla bezcenná. - dále byla velmi otevřená pro nové, dosud neznámé poznatky, čímž nesmírně stimulovala biologickou práci v dalších generacích. Po stu letech, někdy za 2. svět. války zejm. američtí vědci shromáždili všechno dostupné poznání o životě (biologickém), dokázali toto poznání sdělovat v darwinistickém duchu a pěli ódy na vítězství této teorie. Ale byla to iluze a potíže měly teprve přijít. - dále byla tato teorie schopna popsat vznik a vývoj života v souvislosti se zkušenostmi milionů lidí se světem, který je obklopoval, a to se světem lidské společnosti, s tím, jak to v ní chodí. Mnoho lidí bylo po generace znepokojeno stavem světa a najednou někdo předložil teorii o světě, jak ho znali, ale byla to teorie o přírodě. To lidi uklidnilo, stejně jako to jiné rozčílilo: Je-li tak krutá a slepá příroda sama, proč ne my? Co se budeme znepokojovat? - dále byla tato teorie schopna popsat svět a život, i kdyby Bůh nebyl. Ta teorie ale neumí řešit otázku, zda Bůh je nebo ne, a její pravdivost na této otázce nijak nezávisí, ale ta možnost! Kdyby ta teorie bezpodmínečně platila, Bůh by ani nemusel být! Mnoho lidí potřebovalo a potřebuje, aby nebyl!
3/ pro úspěch a přechodné vítězství Darwinovy teorie udělali velký kus práce kazatelé. Kazatelé totiž - podobně jako maminka nebo pan král - obyčejně hájí předvčerejšek před dneškem. Ztratili nervy, evoluci a celou biologii nejprve zesměšňovali, a opírali se o Bibli, ve skutečnosti však jen o své vlastní pochopení Božího slova. Výsledkem této zaslepenosti byla ztráta kreditu u národů. K dovršení porážky se stalo (na přelomu XIX/XX.stol.), že - zjednodušeně - intelektuálové zvítězili ve "válce za pravdu" proti všem ostatním autoritám: kazatelům i armádě, politikům, králům i rodičům. Když si to kazatelé uvědomili, povolali si na pomoc intelektuály - přírodovědce. Tak se zrodil kreacionismus. Přírodovědci - kreacionisté poskytli mladým, školou zmateným křesťanům dostatek munice, a všem ostatním laikům vítaný cíl. Zaplatili za to vysokou cenu - nechali vědu vědou a začali se zaměstnávat ideologií. Začala papírová válka, legrační, jak jen ideologické války v dnešní době jsou. Kreacionistická munice je však slepá a kreacionisté jako cíl vůči všem zásahům imunní. Kdosi to nazval dialogem hluchých. Vědy a vědců se tento zápas netýká.
4/ Za posledních 50 let se však stalo něco ve vědecké obci: * obrovský pokrok biologie a chemie přinesl znepokojivou fůru znalostí, které už se nedaří popsat a vysvětlit pomocí Darwinovy teorie. A tak se vědci ptají: Jakou úlohu při vzniku života hraje přírodní výběr? A má vůbec nějakou významnou úlohu? Když, tak k čemu? a k vysvětlení čeho ho nelze použít? A ne-li přírodní výběr, co tedy? Soukromě si sice mohu říci, že Bůh (a také tomu věřím), ale ve vědeckém poznání je mi to na nic. Věda je tedy vědou jen tehdy, je-li nezávislá na mé víře. Jednoduše - ke stejnému závěru musí dojít muslim, Hind, Japonec i ateista, zabývají-li se vědou. *od 70. let XX.stol. si vědecká obec obzvláště všímá nepřekonatelných rozporů mezi uznávanými vědeckými teoriemi. Mj. jde o naprostý rozpor mezi Darwinovou biologií a Claudiovou/Kelvinovou fyzikou (2. termodynamický zákon, formulovaný v týchž 50. letech XIX. stol.!). Takových naprostých rozporů je ve vědě mnoho a nemluví proti oněm teoriím, ale upozorňují na toto: Meze našeho poznání světa jsou dosud za humny! *vědci sami si začínají uvědomovat, že jimi samými obecně sdílené skutečnosti - např. evoluce - jsou spíše výběrem z mnoha skutečností, uspořadaným vůlí ke konsensu (říká se tomu konstrukt) a takto s nimi musí zacházet.
5/ Dá se očekávat, že z těchto tří uvedených změn ve vědeckém poznání se narodí řešení některých problémů, o kterých se tak vášnivě a zbytečně přeme..
Děkuji za trpělivost. Olin


"Darwin a věda" | Přihlásit/Vytvořit účet | 12 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Darwin a věda (Skóre: 1)
Vložil: zagothal (zagothal@post.cz) v Úterý, 07. prosinec 2004 @ 18:36:45 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Děkuji Olinovi za zevrubný výklad!

Ad 4a/ Věda postupuje metodou postupných aproximací (přoblížení). Podívej na konci 19. století taky se objevovali trhliny ve fyzice a fyzici začali hledat až nalezli Planck, Eistein, Heisenberg a další a vznikl všem známe a částečně si odporující teorie (kvantová a relativity), které byli hned lepšími aproximacemi než Newtnova a Maxwelova fyzika.

Ad 4b/ Mně se nezdá, že by evoluce byla v rozporu s druhým zákonem termodynamiky. V termodynamice se mluví o celkové entropii (neuspořádanosti) soustavy (v tomto případě minimálně celá Země nebo lépe Vesmír).

Ad 4c/ Věda čato dochází k výsledkům, které jsou tzv. "proti zdravému rozumu". Dva příklady za všechny: Podle všeobecného gravitačního zákona se přitahují všechny věci ve Vesmíru, tedy i my dva. Podle principu neurčitosti může částice sa určitou malou pravděpodobností udělat cokoliv, třeba se objevit na druhé straně Světa. Takové věci nejdou pochopit, tomu se musí věřit.

Ad 5/ Tomu věřím, jinak by věda neměla smysl. A vím, kdy budou poraženi kreativisté, až lidé objeví druh, který vznikne či vzniklprokazatelně za jejich doby.

Vladislav Židek alias zagothal, jednou snad vědec



Re: Darwin a věda (Skóre: 1)
Vložil: Marek2 v Úterý, 05. září 2006 @ 19:18:05 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Jen pár poznámek, zato docela zásadních.
Na úvod: V současnosti už bych nepoužíval spojení „Darwinova evoluční teorie“, protože na evoluční teorii se podílelo a podílí velké množství vědců, z nichž někteří původní Darwinovy myšlenky značně rozvedli. Byli to například G. C. Williams, G. R. Price, S. J. Gould a mnozí další. Hovořil bych o „evoluční teorii“. (Také neříkáme: „Koperníkova heliocentrická soustava“, ale „heliocentrická soustava“.)

Teorie evoluce je dnes nedílnou součástí biologie. Za posledních zhruba 30 let dosáhla velkého pokroku a je velmi podrobně propracovaná, i když pochopitelně – jako v každém vědeckém bádání platí: Čím víc toho víme, tím víc vidíme, kolik toho ještě nevíme. Zájemcům bych doporučil knihu Jaroslava Flegra: Evoluční biologie. Zde si může čtenář udělat představu o rozsáhlosti této teorie, neboť i přes to, že kniha má více než 500 stran, každá kapitola by vydala minimálně na stejně tlustou knihu (a možná atd.). Mimochodem – pokud budete knihu číst, všimněte si, že o Darwinovi v samotném textu vlastně nic není, snad jedna či dvě zmínky. Tím chci říci, že vývojová teorie nestojí na myšlenkách jednoho člověka, nýbrž na pozorování a uvažování a znovu na pozorování mnoha dalších vědců, z nichž Darwin – mimochodem – ani nebyl první, kdo s myšlenkou vývoje přišel.

1/ Domnívám se, že původní myšlenky nebyly takto jednoduché. Jen hlavní Darwinovo dílo je slušná kniha. Darwinovo původní učení se neopíralo především o nějaké teoretické myšlenky, nýbrž na prvním místě o pozorování přírody. Jedná se tedy o přírodovědnou nauku. A kdyby to nebyl Darwin, jistě by tyto věci objevil jiný přírodovědec.

4/ Opravdu, pokrok v přírodních vědách za několik posledních desetiletí je skoro neuvěřitelný. Nevyhnul se ani zmíněné teorii - to by se asi Darwin divil!
S velkým nárůstem informací se pochopitelně měnila i evoluční teorie, docházelo a dochází k upřesňování, ke změnám pohledů apod. V současné době pokud vím nejsou známy žádné významnější poznatky, které by se nedařilo popsat či zařadit v rámci evoluční teorie (pochopitelně už ne té původní jednoduché Darwinovy).

Nejsou známy ani žádné nepřekonatelné či významné rozpory mezi přírodovědnými teoriemi. Zmíněný rozpor mezi biologií a fyzikou neexistuje. Druhá věta termodynamická nijak neodporuje vzniku a vývoji života. Nevím, jak toto nedorozumění vzešlo. Nicméně – jisté je, že zapřísáhlí odpůrci evoluce se toho chytili a tento nesmysl šíří již zhruba 30 let.

Domnívám se, že vědecké bádání nemá žádné meze. Co dříve mohlo vést k pýše vědců, dnes je spíše přivádí k pokoře. Tak se například dosud nepodařilo objasnit vznik života. To ovšem není hlavní téma teorie evoluce. Jelikož dnes pravděpodobně život na Zemi nevzniká, a jelikož vznik života byl pravděpodobně dlouhodobou a složitou záležitostí, není divu, že o tom biologie zatím moc neví. To už je něco jako detektivní činnost.



Stránka vygenerována za: 0.22 sekundy