Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Rostislav.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16651, komentáře < 7 dní: 225, komentářů celkem: 429541, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 458 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116462221
přístupů od 17. 10. 2001

Aktivity a kampaně: Zákon č.117/2001 Sb., o veřejných sbírkách
Vloženo Pátek, 04. únor 2005 @ 12:41:17 CET Vložil: Bolek

Etika poslal amisrtep

Před nedávným časem jsem slíbil, že se pokusím zjistit, jak je to s organizováním humanitárních sbírek církvemi, a jestli tyto sbírky podléhají Zákonu o veřejných sbírkách. Po písemné a telefonické domluvě s Krajským úřadem jsem zjistil, že pořádání takovýchto sbírek je možné a nepodléhá zmíněnému zákonu za těchto podmínek:

  1. Církev musí být registrovaná podle zvláštního právního předpisu (Zákon č. 308/1991 Sb., o svobodě náboženské víry a postavení církví a náboženských společností).
  2. Sbírka se musí konat pouze v kostelech, modlitebnách nebo na jiných místech určených k provádění náboženských úkonů, bohoslužeb a obřadů.
  3. Sbírka musí být zaměřena na církevní a náboženské účely. Tyto účely musí být zaneseny v poslání církví, tedy v jejích vnitřních předpisech schválených při registraci.
  4. Sbírka musí být konaná pouze mezi registrovanými členy církve na místech určených dle bodu 2.
  5. Číslo bankovního konta určené na tuto sbírku nesmí být zveřejněno na veřejně přístupných místech, tedy i na www. stránkách s veřejným přístupem.
Dle zmíněného tedy vyplývá tato doporučení: Má-li církev humanitární či charitativní pomoci ve svých vnitřních předpisech jako poslání, může konat sbírky na humanitární pomoci mezi svými členy a ve svých prostorách, též i sbírku vyhlásit na internetu, pokud si ohlídá, aby na vyhlášenou sbírku nepřispívali nečlenové. Číslo bankovního konta na tuto sbírku je tedy nutno nezveřejňovat na veřejně přístupných místech jako v novinách, na veřejně přístupných internetových stránkách apod. V kostelech pak je nutno zajistit, aby i zde nepřispívali nečlenové. Navrhuji, aby toto ohlídali pověření pokladní nebo účetní, kazatelé apod. Příspěvky je pak důležité nevybírat anonymně do košíčků či pokladniček, ale zhotovit sběrnou listinu s uvedením razítka církve a sboru atd., dále se sloupcem pro jméno a příjmení, dále pro výši příspěvku a nakonec se sloupci podpisů přispěvovatelů a „výběrčího“. Kdo bude z přispěvovatelů chtít, ať je mu potvrzeno přijetí příspěvku. Je-li však v církvi již ustanoven fond pro charitativní a humanitární či sociální pomoci, může být číslo bankovního konta zveřejněno. V takovém případě se jedná o dary přispěvovatelů na uvedené účely předem nestanovené, a jedná se o dary. Číslo bankovního konta na tento fond a číslo bankovního konta na sbírku mezi členy by se kvůli přehlednosti neměly shodovat. Prosím tedy všechny členy církví či náboženských společností, kteří chtějí zajistit dobré jméno svých církví ve společnosti, aby toto doporučili svým církvím. Nechtějme být pouze kritiky bez poukázání na východisko či nápravu, jak se dnes běžně děje. Vím a jsem přesvědčen, že žádná z registrovaných církví nechtěla obejít zákon. Dokud nebyl internet, bylo vše v naprostém pořádku, pokud se vybíralo v kostelech a mezi členy. Církev, jejíž jsem členem, zveřejnila konto na sbírku v jihovýchodní Asii až letos v lednu poté, co se vyskytl požadavek účetních či pokladních na zveřejnění čísla bankovního konta, neboť nevěděli, kam příspěvky svých členů zasílat. Ač jsou tedy vyhlášení sbírek na humanitární pomoci adresována členům církví, jsou tyto dopisy či zásilky na internetu přístupny všem. A v tom nastal ten problém. Řešením tedy může být tyto stránky (například – sborové zásilky) znepřístupnit veřejnosti a pouze registrovaným účetním či pokladním, či farářům apod., nebo číslo konta na internetových stránkách neuvádět a zasílat je pouze zmíněným pracovníkům církve jinou formou. Věřím, že tak aspoň tento článek bude přínosem a nikoli pouhým odsouzením církví, jak se teď děje na www.granosalis.cz. S přáním Božího pokoje Petr Šíma

"Zákon č.117/2001 Sb., o veřejných sbírkách" | Přihlásit/Vytvořit účet | 5 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Zákon č.117/2001 Sb., o veřejných sbírkách (Skóre: 1)
Vložil: xvejvodam (xvejvodam@seznam.cz) v Pátek, 04. únor 2005 @ 13:36:30 CET
(O uživateli | Poslat zprávu) http://mocneevangelium.webzdarma.cz
...to je docela pitomý a co když jsem nečlen a do té církve chodím, tak nesmím do takové sbírky přispět, aby církev neporušila zákon???



Re: Zákon č.117/2001 Sb., o veřejných sbírkách (Skóre: 1)
Vložil: asik v Pátek, 04. únor 2005 @ 20:33:12 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Já myslím, že granosalis nechtělo odsuzovat církev, ale upozornit na něco co není vpořádku. Jsem rád, že Petr Šíma si dal práci a na úřadě zjistil jak to je.
Myslím, že se církve nemusí omezovat pouze na sbírání peněz pro humanitární účely na omezení zhora uvedené. Vždyť je možné na krajských úřadech požádat o povolení sbírky, která bude v intencích zákona povolena. Myslím si že takové řešení je daleko vhodnější, protože církev takto může veřejně demonstrovat to, že jí není lhostejný osud postižených. No a ještě lepší by bylo, kdyby zveřejnila, přesné vyúčtování, třeba někde na webu, jako to dělá třeba Člověk v tísni.



Re: Zákon č.117/2001 Sb., o veřejných sbírkách (Skóre: 1)
Vložil: amisrtep v Pondělí, 07. únor 2005 @ 08:06:50 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Pro xvejvodam:

Je mi líto, pokud chceš přispět na sbírku pořádanou ČCE mezi svými členy, že tak přispět opravdu nemůžeš. Znemožňuje to předmětný zákon. Aby církev tento zákon neporušila, nemůže vybírat příspěvky na tyto interní sbírky od nečlenů. Chceš-li přispět prostřednictvím ČCE či jiné církve musíš být jejím registrovaným členem. Pokud chceš na nějakou konkrétní humanitární sbírku přispět prostřednictvím nějaké církve, budeš muset tak učinit prostřednictvím některých z jejich charitativních organizací, které jsou zvlášť registrovány dle zákona jako právnické osoby.

Jinak si myslím, že církev - jako určité společenství věřících - způsobem pořádání sbírek pouze mezi svými členy, zcela jasně demonstruje své soucítění s lidmi v nouzi nezávisle na příspěvcích ostatních lidí z řad nevěřících. Proto já rád přispívám právě takto.
Další spolupráce na konkrétní pomoci při rozdělování sbírek s jinými charitami je věc jiná. Zde můžeme dále spolupracovat s jinými věřícími či nevěřícími.

Vzhledem k tomu, že registrací církví či náboženských organizací jsou i stanoveny vnitřní předpisy, ve kterých se mohou nacházet (a nacházejí) ustanovení o poslání církve sloužit k zaopatření potřeb potřebným (humanitární, sociální, charitativní), již není nutno jednat dle zákona o veřejných sbírkách, týká-li se sbírka pouze členů církve. Pokud by však církev chtěla konat sbírku i mezi nečleny, je povinna jednat dle zmíněného zákona. Nelze ani vybírat sbírku mezi členy, obcházením po domech.

Zákon je v této věci, myslím si, spravedlivý. Chrání zájmy jak přispívajících, tak vybírajících i obdarovávaných, dokonce i zájmy celého národa.

Chci zde ještě připomenout uživatele "webina". To ona dala podnět k vyřešení této situace. Patří ji za to dík. A já uznávám, že můj počáteční názor byl chybný.

Petr Šíma



Re: Zákon č.117/2001 Sb., o veřejných sbírkách (Skóre: 1)
Vložil: Hlavsa (hlavsa@seznam.cz) v Úterý, 08. únor 2005 @ 07:34:15 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Já mám dojem, že zákonodárci se sice snažili vyjádřit jakousi úlevu církvím, ale výsledek je poněkud nefunkční.
V praxi je totiž velice obtížné omezit sbírku jen na členy sboru. Předpokládám, že ve většině církví se používá podobný způsob provádění sbírek jako v našem sboru: tedy košíček, či jiná nádoba (ošatky, sáčky) kolující v sále mezi přítomnými, případně nádoba označená účelem sbírky a umístěná na vyhrazeném místě (například u východu). Přestože se jedná jen o můj soukromý postřeh, nesetkal jsem se ještě nikdy v žádné církvi s tím, že by se sbírka pořádala tak, že by během ní byla prováděna kontrola členství. Myslím, že stejný způsob se používá například i v katolické církvi. Ani tam si nedovedu představit, jak by měla probíhat kontrola členství před pokladničkou na opravu střechy kostela.
Děkuji Petru Šímovi, že si dal práci a zjistil postoj státní správy. Zároveň je k tomu třeba po pravdě říct, že snad žádná církev tento zákon do důsledku nedodržuje, protože je to v praxi realizovatelné jen obtížně.

Štěpán Hlavsa
Apoštolská církev v Ústí nad Labem



Re: Zákon č.117/2001 Sb., o veřejných sbírkách (Skóre: 1)
Vložil: amisrtep v Úterý, 08. únor 2005 @ 08:46:21 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ač se možná zdá, že je sbírka mezi členy církve - upozorňuji, že tím myslím sbírky na humanitární či charitativní účely - nemožná dodržet v tom omezení "pouze na členy", já si to rozhodně nemyslím. Každý sbor či farnost protestantské církve má možnost (a mnohé tak činí) si mezi svými členy zvolit pokladníka. Tento pokladník má být pak dobře obeznámen se členy toho sboru či farnosti, jejímž je členem. Mnohdy je pokladník pak i členem staršovstva. Bude-li se vybírat takováto sbírka pouze na výběrovou listinu, zamezí se tím i porušení zákona. Pokladník by pak měl být i přítomen u této listiny a být i pohotový potvrdit přispívajícímu jeho dar (např. pro odečtení ze základu daně). Není-li si jist členstvím přispívajícího, měl by si nejprve jeho členství ověřit. Lépe bude, aby každý člen té či oné církve přispíval ve svém sboru či farnosti. Mohu říci, že se lze zařídit tak, aby bylo vyhověno zákonu. Jiné to je s "obyčejnými" sbírkami ve sborech či kostelech. Zde může přispívat člen i nečlen. Takovéto sbírky mají pak být určeny pouze na náboženské či církevní účely - rozuměno zákonem - k provozu církví. Nemá-li sbor či farnost ustanoveného pokladníka, pak je to ovšem špatné. Je-li totiž veškerá moc pouze v rukou některých a nejsou-li kompetence rozděleny je to zlé. Již ve staré Jednotě bratrské byly patřičně pravomoci rozděleny. Byli zde soudcové, almužníci, hospodáři, starší sestry, kněží, učedníci, jáhnové a diakoni, také senioři a praesider. Každý měl svou úlohu a nikdo neměl plnou moc. To dnes v mnoha charismatických společnostech i v některých církvích chybí. To je má odbočka. Ale hlavně zde byli hospodáři i almužníci. Starší nemohli dát peníze kde si zachtěli a stejně tak i hospodář. Almužník byl závislý na hospodáři i starších a i vzájemně naopak. To jsem já shledal za velice prospěšné, ale chybějící v mnoha sborech. Nejde jen i o moc, ale o rozdělení úloh. Rozdělení práce i odpovědností. Zpět k zákonu – chtějí-li církve vybírat na charitativní či humanitární sbírku od nečlenů – pak ať se řídí oním zákonem. Neslyšel jsem o tom, že by Římskokatolická církev pořádala sbírky na humanitární účely ve svých kostelech mezi členy. Římskokatolická církev má svou právní charitativní organizaci, která se těmito věcmi zabývá. Ta se řídí zákonem o veřejných sbírkách, neboť sbírky pořádá mimo kostely a mezi všemi lidmi, tedy mezi členy i nečleny. Znovu opakuji: je rozdíl mezi sbírkami humanitárními či charitativními a mezi sbírkami na církevní a náboženské účely. To v odpověď ode mne vše.

Petr Šíma



Stránka vygenerována za: 0.19 sekundy