Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 228, komentářů celkem: 429563, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 507 návštěvník(ů)
a 0 uživatel(ů) online:


Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116491329
přístupů od 17. 10. 2001

e-Kni*****: Celosvětová Anglikánská komunita se připravuje na rozdělení
Vloženo Pátek, 30. červen 2006 @ 12:14:54 CEST Vložil: Bolek

Ekumenismus poslal Nepřihlášený

Duchovní lídr Anglikánské komunity 77 milionů věřících, Arcibiskup z Canterbury, Rowan Williams, připustil, že celosvětová církev nyní čelí velmi pravděpodobnému rozdělení, které následuje sérii rozporů v komunitě ohledně vysvěcování homosexuálních kleriků, napsal deník The Christian Today.

Prohlášení vydala jeho kancelář v Lamberthském paláci v úterý 27. června. Dr. Williams naznačil návrhy, které podle předpokladů vedou k vyloučení Episkopální církve v USA (EC USA) z Anglikánské komunity jako důsledek vysvěcování homosexuálních biskupů v roce 2003, kterého se ani nyní nechce vzdát.

Vyšlo na jevo, že Williams navrhuje, že by církve měly být vyzvány, aby podepsaly formání smlouvu, která by některým umožňovala být plnějšími členy Anglikánské komunity.

Je navržen dvojitý systém, pomocí něhož by byly určeni „plnohodnotní“ členové komunity, kteří odpovídají tradičnímu biblickému pohledu církve, ale také další sekce „přidružených“ členů, kam by patřily rebelantské a liberální církve.

Tyto snahy začaly po selhání EC USA „litovat“ své skutky liberalizující problematiku homosexuálů v církvi. Stalo se tak na generálním shromáždění církve v Columbu v Ohiu na začátku června. Navíc EC USA odmítla hlasovat o moratoriu, které by zakázalo další vysvěcování homosexuálů.

Williams řekl: „Tyto církve, které toto berou jako vyjádření jejich odpovědnosti vůči ostatním, by omezily svou místní svobodu pro širší svědectví: některé to nechtěly udělat.“

„Mohli bychom se dostat do situace, že by byly „plnohodnotné“ církve Anglikánské komunity a ostatní „přidružené“ církve, které jsou propojené historickými a mnohdy i osobními vazbami, finančně zásobené ze stejných zdrojů, ale nevázané v jedné neomezené komunitě a nesdílející tytéž konstituční struktury.“

Všem Anglikánským provinciím bude nabídnuto podepsat smlouvu, která položí tradiční, biblické, standardy, na kterých se shodnou všichni plnohodnotní členové Anglikánské církve.

Nicméně církve jako EC USA, Anglikánská církve v Kanadě a na Novém Zélandu a skotkská Episkopální církev patrně odmítnou se zavázat k takovým principům. Tudíž volba bude, zda tyto církve, které odmítnou podepsat, si budou moci vybrat, zda odseknou veškeré vazby na Canterbury nebo si zvolí statut přidruženého člena.

EC USA přivedla celosvětovou komunity do krizového bodu v roce 2003, když vysvětila prvního otevřeně homosexuálního biskupa, V. Gene Robinsona, na biskupa v New Hampshire.

Nedávno, minulý týden, američtí episkopálové odmítli požadavek konzervativců z Afriky i z domova, aby již více nevysvěcovali homosexuální biskupy. Na místo toho episkopálové volili pouze omezení v této otázce.

Arcibiskup z Canterbury, Rowan Williams, představitel 77 milionové komunity, napsal 38 biskupům dopis, kde prohlásil, že „není žádný způsob, jak by Anglikánská komunita mohla zůstat nezměněná tím, co se v ní aktuálně děje“.

Williamsův dopis také otevřel možnost, aby se metodisté mohli pozvolna začít sjednocovat s Anglikánskou círví. Metodistická církev nabídla, že v budoucnosti začne vysvěcovat biskupy a Anglikánská církev v Anglii také navrhla, že by začala s vysvěcováním biskupek; tím pádem by všechny bariéry mezi těmito církvemi, které překážely jejich plnému sjednocení, padly. Mezi liberálními a konzervativními členy Anglikánské komunity začaly spory po vysvěcení otevřně homsexuálního biskupa, Američana Gene Robinsona, v roce 2003.

Anglikáni v Africe z většiny toto odsoudili s tím, že homosexualita je nebiblická, neafrická a morálně špatná.

Ve svých nových návrzích Dr. Williams zdůraznil, že plány by měly být diskutované podrobněji v následujících letech, ale jasně řekl, že církev se musí změnit, aby přežila.

„Co naše komunita postrádá, je soustava přiměřeně vyvinutých struktur, která je schopná vypořádat se s diverzitou pohledů, které nevyhnutelně vzrostou ve světě rychlé celosvětové komunikace a velké kulturní různorodosti,“ řekl.

„Tichá dohoda mezi námi potřebuje vysvětlení – ne pro nějaký centrální mechanismus kontroly, ale abychom si mohli být jisti, že stále hovoříme tímtéž jazykem,“ pokračoval.

Někteří komentátoři poznamenali, že Williamsovo hnutí je „rozdělení pouze ve jménu“.

V editoriálu novin The Times bylo ve středu napsáno, že plán by efektivně vyloučil Američany z celosvětové Anglikánské komunity a varoval: „dopady na americkou církev budou hluboké“.

Canon Chris Sugden, výkonný tajemník Anglikánského hlavního proudu, podpořil Williamsův návrh slovy: „Arcibikupův dopis správně rozpoznal priority Písma a to, že církev musí odpovídat základům biblického a historického učení spíš než pohledům založeným na kultuře nebo právech“.

„V prosbě místních sborů o finanční závislost na Anglikánské komunitě a ve vědomí, že rozdělení není jen mezi provinciemi komunity, ale také mezi jednotlivými místy, nabízí arcibiskup základy, na kterých může být zachována přítomnost Anglikánské církve v USA.“

„Utlačování menšin většinami nebo naopak, jasně a správně nemá místo v arcibiskupově vizi pro budoucnost komunity.“

Biskup Robert Duncan, předseda sítě Anglikánské komunity a biskup Episkopální diecéze v Pittsburghu, také přivítal nedávné prohlášení arcibiskupa z Canterbury.

„Arcibiskup Williams jasně rozpoznal okamžitou potřebu stabilizovat komunitu podle odsouhlasených teologických pochopení a oboustranných podřízení se. Dále sám arcibiskup poprvé připustil, že některé části komunity nebudou schopné pokračovat v plném členství, pokud budou trvat na zachování učení a jednání mimo obvyklou víru a pořádek. Nakonec arcibiskup jasně pochopil, že linie selhání nevede jen mezi provinciemi, ale skrze ně a v rámci těchto provincií bude potřeba „přikázaného a z obou stran uctivého oddělení“ mezi těmi, kdo se touží podrobit učení komunity a těmi, kteří nechtějí,“ řekl biskup Duncan.

Duncan také pochválil výzvu arcibiskupa Williamse církvím, aby „daly co nejsilnější podporu ochraně homosexuálních lidí před násilím, netolerancí a právními nevýhodami.“

„Diskriminace nebo násilí proti nim jako osobám by se křesťanům měly příčit, bez ohledu na naše chápání toho, co církev smí nebo nesmí požehnat,“ řekl biskup Duncan.
Klára Hoffmannová

Převzato z Křesťan Dnes


"Celosvětová Anglikánská komunita se připravuje na rozdělení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 0 komentáře
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Stránka vygenerována za: 0.12 sekundy