Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Vojtěch.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 2, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 226, komentářů celkem: 429673, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 276 návštěvník(ů)
a 2 uživatel(ů) online:

rosmano
Willy

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116537824
přístupů od 17. 10. 2001

Teologie: Kdo jsou baptisté?
Vloženo Sobota, 20. duben 2002 @ 11:31:51 CEST Vložil: Stepan

Studijní materiály Kdo jsou baptisté? Mezi státem uznávané církve a náboženské společnosti v České republice patří i Bratrská jednota baptistů. Přestože ve světě patří baptisté k vůbec k největším křesťanským společenstvím - hlásí se k nim téměř 70 milionů lidí a do jejich řad patří mnoho vynikajících osobností z oblasti vědy, kultury, filosofie, ekonomie a státní správy, u nás doma si může nejeden člověk položit otázku:  "Baptisté - co to je?"  Baptisté jsou křesťanská reformační církev, která zastává kongregační zřízení. To znamená, že každý sbor je samostatný a každý člen má právo zasahovat do sborových záležitostí. Jednotlivé sbory jsou sdruženy do jak jednot (u nás Bratrská jednota baptistů - BJB), tak do kontinentálních seskupeních a světového svazu baptistů.

Historické kořeny Název baptisté má svůj původ v řeckém slově označujícím “ponoření” neboli křest. Baptisté se hlásí k hnutí světové reformace, které na počátku 16. století začalo praktikovat křest na “vyznání víry”, to znamená křest věřících schopných svoji víru osobně vyznat. Protože se v případě těchto křesťanů jednalo vlastně o druhý křest, byli pokřtěni prvně jako nemluvňata, dostalo se jim jména “anabaptisté” - novokřtěnci. Novokřtěnci, radikální křídlo světové reformace,zakusili pro své vyznání nevýslovné útrapy. Ze Švýcarska a Německa se postupně dostali na jižní Moravu, kde se jim říkalo Habáni. Zde zakládali “bratrské dvory”. Byly to komunity o 50 až 60 rodinách. Jsou známi pod jménem Habáni. Jejich celkový počet dosahoval až 50 000. Byla to přísně biblicky vedená společenství. Dosahovali vysoké úrovně v jednotlivých řemeslech a hospodaření. (např. habánská keramika). Po bitvě na Bílé hoře museli i Habáni opustit Moravu a historická kontinuita s anabaptisty byla přerušena. Teprve zhruba před sto lety začaly na našem území vznikat baptistické sbory díky německým a americkým misionářům. Po bitvě na Bílé hoře však byli nuceni pokračovat ve své nechtěné pouti dále na východ. První český baptistický sbor vznikl v Hleďsebi u Veltrus v roce 1885. Jako druhý baptistický sbor na území nynější České republiky byl založen dne 13. března 1898 sbor v Brně. Počátky baptistické práce v Brně jsou spojeny se jménem kazatele Norberta Čapka.  Vyznání víry Baptisté mají spolu s ostatními křesťanskými církvemi společné vyznání víry:
Věřím v Boha, Otce všemohoucího,
Stvořitele nebe i země, i v Ježíše Krista,
Syna jeho jediného, Pána našeho,
jenž se počal z Ducha svatého,
narodil se z Marie panny,
trpěl pod Pontským Pilátem,
byl ukřižován, umřel a byl pohřben,
sestoupil do pekel,
třetího dne vstal z mrtvých,
vstoupil na nebesa,
sedí na pravici Boha, Otce všemohoucího,
odkud přijde soudit živé i mrtvé.
Věřím v Ducha svatého,
svatou církev obecnou,
svatých obcování, hříchů odpuštění,
těla z mrtvých vzkříšení a život věčný.
Amen
 
Společně navzájem  Nikdo ovšem nemůže být křesťan - soukromník. K tomu, abychom mohli žít křesťanský život, potřebujeme jeden druhého. Následovat Ježíše nelze jako osamělý běžec. 
Baptisté věří, že každé společenství křesťanů, každý místní sbor je církví v pravém slova smyslu. Každý místní sbor je samostatný a nezávislý na jiných sborech nebo na nějakém nadřízeném orgánu. S těmi, kdo sdílejí stejné přesvědčení, se sdružujeme do Bratrské jednoty baptistů, Evropské baptistické federace a Světového svazu baptistů. Bratrská jednota baptistů není "baptistickou církví", ale je jednotou (svazem) jednotlivých místních církví. To že jsme členy místní církve (sboru) znamená, že jsme zároveň členy jediné všeobecné církve Kristovy na této zemi. 
Svoboda  Baptisté se nikdy nechtějí pokoušet přivést někoho k víře donucením. Rozhodnutí víry musí učinit každý naprosto dobrovolně. Požadujeme náboženskou svobodu pro všechny, pro věřící i nevěřící. Právě mezi baptisty vzniklo jedno z prvních hnutí za náboženskou svobodu, protože jsme si jisti, že před Pánem Bohem je za svůj život zodpovědný každý sám. Vzhledem k tomu, že odmítáme jakékoliv násilí ve věcech svědomí, požadujeme také důslednou odluku církve od státu. Spojení nebo podpora církve státní moci byla vždy v dějinách církví ke škodě. Čím se baptisté řídí:  Co je nejvyšší autoritou pro víru a život? Odpověď baptistů zní: "Bible". Písma svatá Starého a Nového zákona jsou Božím slovem, jsou naším průvodcem ve věcech víry i života. Bible není mrtvým literárním textem. Duch svatý nás vede k porozumění Bibli, vede nás k tomu, že jejími slovy nás oslovuje živý Bůh. A protože věříme, že Bůh dosud k lidem slovy této knihy promlouvá, proto jsou baptisté lidmi milujícími Bibli.  Služebníci:  Věříme, že Pán Bůh povolává určité lidi k vedení sborů a svěřuje jim určité úkoly. "Jedny povolal za apoštoly, jiné za proroky, jiné za zvěstovatele evangelia, jiné za pastýře a učitele, aby své vyvolené dokonale připravil k dílu služby, k budování Kristova těla" (Ef 4,11-12). Věříme ale také, že každý křesťan je povolán do Božího díla. Všichni jsme obdarováni, každému je dán zvláštní projev Ducha, ke společnému prospěchu (1Kor 12:7). Důležité je, abychom byli ochotni těmito dary sloužit k budování církve. Nemáme lidské kněze, kteří by zprostředkovávali ostatním lidem přístup k Bohu. Věříme ve všeobecné kněžství věřících. Máme jediného, mocného velekněze, který vstoupil až před Boží tvář, Ježíše Syna Božího. Skrze něj smí každý z nás přistupovat směle k trůnu milosti, abychom došli milosrdenství a nalezli milost a pomoc v pravý čas (Žd 4:15-16). A protože mezi námi a Pánem Ježíšem nikdo nestojí, jsme povinni každý osobně jeho vůli hledat a činit.  Misionáři:  Stane-li se někdo členem baptistiského sboru, stává se tím také součástí misijního hnutí. Jako v minulosti, tak i dnes by mělo platit, že každý baptista je misionářem. Misie znamená šíření radostné zvěsti - evangelia o Boží lásce, o odpuštění hříchů a věčném životě pro zásluhy Pána Ježíše Krista. Misie však také zahrnuje ochranu slabých a bezmocných, pomoc v nouzi, šíření pokoje. Obojí, sociální pomoc i evangelizace, jsou nedílnou součástí misie. Baptisté chtějí i tímto způsobem říci světu, že v Ježíši Kristu mohou všichni nalézt plný život.    Členy baptistického sboru se mohou stát jen ti, kteří prožili znovuzrození z Ducha svatého a vyznávají svoji víru před sborovým shromážděním. Na vyznání své víry jsou pak pokřtěni ponořením do vody. Přijmutím do sboru na sebe berou věřící závazek žít podle nároků Božího slova, které hovoří do osobního i církevního života.

"Kdo jsou baptisté?" | Přihlásit/Vytvořit účet | 2 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Kdo jsou baptisté? (Skóre: 1)
Vložil: abednego v Úterý, 23. duben 2002 @ 19:32:12 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Stepi, to je 30 řádků??!!???



Re: Kdo jsou baptisté? (Skóre: 1)
Vložil: Stepan (redakce@granosalis.cz) v Čtvrtek, 25. duben 2002 @ 19:33:43 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu | Blog)
Abíku, omlouvám se za pozdní odpověď, byl jsem v zahraničí.. Těch 30 řádek je pro speciální sekci, kterou připravujeme, protože tam bude spousta jiných dat. Toto je jen běžný článek. :-) Budu moc rád, pokud do článků přidáš o ČCE mnohem více informačních materiálů. A platí to i o jiných protestantských církvích.



Stránka vygenerována za: 0.14 sekundy