Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marek.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16654, komentáře < 7 dní: 174, komentářů celkem: 429700, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 582 návštěvník(ů)
a 1 uživatel(ů) online:

rosmano

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116592107
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Úskalí partnerského soužití
Vloženo Pondělí, 20. květen 2002 @ 21:00:48 CEST Vložil: Bolek

Etika poslal Nepřihlášený

Úskalí partnerského soužití gay dvojic V roce 1997 vyšla ve Spojených státech publikace dr. Alexandera J. Christophera "Růst a intimita pro gaye" (Growth and Intimacy for Gay Men, The Harrington Park Press, New York · London 1997). Autor knihy, klinický psycholog působící v Santa Fe v Novém Mexiku, v ní srozumitelným způsobem seznamuje čtenáře se základními problémy duševního zdraví a osobnostního růstu homosexuálních mužů. Čerpá přitom jak z důkladných znalostí odborné literatury (autor je členem redakční rady odborných mezinárodních časopisů Journal of Homosexuality a Journal of Gay and Lesbian Social Service), tak i ze své psychoterapeutické práce s homosexuálně orientovanými klienty. V úvodní kapitole autor zkoumá vliv rodinného prostředí, zejména pak vztahu k otci a matce, na formování osobnosti gayů. V následujících dvou kapitolách ze zabývá problémem deformovaného sebeobrazu a sebehodnocení gayů a s tím souvisejícím rizikem vzniku a rozvoje závislostí na alkoholu, drogách a sexu. V dalších kapitolách autor věnuje pozornost partnerským vztahům gayů a všímá si též dalších významných sociálních vazeb v našem životě. Nechybí ani kapitoly zkoumající problémy, jako jsou sexuální zneužití v dětském věku nebo HIV infekce. Závěrečná kapitola se zabývá stárnutím a možnostmi, jak se s ním vyrovnat. Protože publikace je zamýšlena jako příručka pro psychoterapeuty i jejich klienty, doplňuje každou kapitolu sada cvičení a testů umožňujících čtenáři, aby rozpoznal a odhadl, nakolik se ho problematika probíraná v dané kapitole osobně týká.  V následující ukázce uvádíme úryvek ze 4. kapitoly věnované partnerství gayů. V letech 1988-1989 byl ve Spojených státech proveden rozsáhlý průzkum, během něhož mělo 560 gay párů a 706 lesbických párů označit dvě oblasti partnerského soužití, které představují pro jejich partnerský vztah největší úskalí. Průměrná doba trvání partnerství u dotazovaných dvojic byla 6 let a až na dvě výjimky byly zastoupeny všechny státy Unie. Výsledky jsou následující: muži
komunikační problémy 49 % zaměstnání, kariéra 30 % finance 28 % sex 22 % příbuzní 18 % zdraví 12 % Nepřekvapuje, že téměř 50 % dotázaných označilo komunikaci za oblast, ve které se střetávají s nejvážnějšími problémy. Má vlastní zkušenost potvrzuje, že většina partnerských párů přichází do psychoterapeutických ordinací proto, že selhává jejich snaha prohovořit a řešit důležité otázky. Zatímco někteří se alespoň pokoušejí spolu o svých problémech mluvit, u jiných dvojic dochází k tomu, že jeden z partnerů odmítá komunikovat, kdykoliv je takový rozhovor namístě. Důsledky váznoucí komunikace mohou být pro partnery velice frustrující a mohou někdy ohrozit i stabilitu vztahu. Komunikační překážky mezi gay partnery nevyvstávají pro jejich homosexuální orientaci, nýbrž pramení z toho, že byli v naší společnosti formováni a vychováváni jako muži. Typicky mužská výchova vede k posilování takových rysů, jako je sebejistota a sebespoléhání, vůdcovství, soupeřivost, síla, autorita, ovládání a vysoká potřeba dosáhnout úspěchu. Muži bývají vedeni k tomu, aby nepřemýšleli, natož pak hovořili o svých pocitech a emocích, zejména ne s druhým mužem. Přiznat si problém navíc v mnoha mužích vzbuzuje pocit vlastní neschopnosti a méněcennosti. Betty Berzonová ve své knize o gay a lesbických partnerstvích zdůrazňuje, že někdy partneři užívají komunikaci, či spíše neochotu komunikovat, k ovládání svých partnerů. Běžným příkladem takového chování jsou lidé, kteří odmítají hovořit o podstatných věcech, nereagují na partnerovy poznámky a vůbec vyjadřují neochotu diskutovat o čemkoli zásadním. Často řeknou svému partnerovi "Poslouchám", anebo "To je tvůj problém". Ve skutečnosti říkají "Nechci o tom mluvit". Odmítání rozhovoru obvykle naznačuje, že mezi partnery probíhá boj o moc, ve kterém nekomunikující partner využívá svého mlčení, aby zachoval zdání moci. Komunikace ve vztahu se netýká pouze konfliktů a silných emocí. Spíše se jí míní vše, co je řečeno mezi partnery. Přijde-li za mnou pár hledající psychoterapeutickou pomoc, snažím se je nejprve odvést od jejich záměru, že mi poví vše o svých problémech. Raději se jich zeptám "Povězte mi, jak jste se seznámili", nebo "Řekněte mi, co jste spolu hezkého prožili" nebo "Řekněte mi něco velmi osobního, s čím jste se svěřili jeden druhému". Pokouším se je tak přivést k rozhovoru o zdánlivě neutrálních věcech, abych získal představu o kvalitě jejich vzájemné komunikace obecně, když nejde o řešení konfliktů. Způsob, jak vám partner naslouchá a s vámi hovoří, když jde o neutrální témata, dobře naznačuje, jak se bude chovat, až půjde o citlivější nebo nepříjemné záležitosti. Umí-li oba partneři sdílet v rozhovoru své osobní prožitky a city, umí-li spolu hovořit o tom, co se jim přihodilo, a cítí se přitom jako účastníci obapolného dialogu, pak jsou zde dobré předpoklady, že spolu dokáží hovořit i o citlivějších věcech.


"Úskalí partnerského soužití" | Přihlásit/Vytvořit účet | 1 komentář | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Úskalí partnerského soužití (Skóre: 1)
Vložil: sickboyWaschek v Úterý, 21. květen 2002 @ 13:09:42 CEST
(O uživateli | Poslat zprávu)
Moc zajímavé.Podle mého názoru se, "problém komunikace mezi partnery" netýká jen homosexuálních,ale i hekterosexuálních párů.Je to určitý pradox tohoto věku,který bývá označován jako "věk informací&komunikace".Máme spoustu informací,co se děje na druhé straně planety....A přitom nevíme ,co prožívá člověk,který žije vedle nás,kterého máme rádi a se kterým trávíme většinu času.
Umíme požívat Internet,psát sms,telefonovat z mobilních telefonů,faxovat ...A přitom nám činí značné potíže ta nejzákladnější komunikace,kterou požívali lidé snad už v pravěku:"Z očí do očí".
Možná,že budoucnost tzv.vyspělé civilizace spočívá v tom,že částečně opustí od svých "Technokratických vizí" a vrátí se zpět ke kořenům.
TO JSOU PARADOXY..............
P.S1-Ty jo já jsem dneska nějakej chytrej:-)))
P.S2-Nedá se ona výše zmíněná publikace sehnat i u nás?



Stránka vygenerována za: 0.18 sekundy