Grano Salis NetworkGrano SalisGranoChatMusicalise-KnihyModlitbyD K DKřesťANtiqC H M IMOSTYNotabeneECHO 
Vítejte na Grano Salis
Hledej
 
Je a svátek má Marcela.   Vytvoření registrace
  Článků < 7 dní: 3, článků celkem: 16652, komentáře < 7 dní: 231, komentářů celkem: 429566, adminů: 60, uživatelů: 5252  
Vyzkoušejte
Jednoduché menu

Úvodní stránka

Archiv článků

Protestantské církve

Veřejné modlitby

Zpovědnice

e-Knihovna

e-Knihy pro mobily

Kam na internetu

Soubory ke stažení

Recenze

Diskusní fórum

Tvůj blog

Blogy uživatelů

Ceny Zlatá Perla

Ceny Zlatá Slza

Doporučit známým

Poslat článek


Tip na Vánoční dárek:

Recenze
Obsah
OBJEDNAT


GRANO MUSICALIS

Hudební portál
GRANO MUSICALIS
mp3 zdarma

Velký pátek

Vzkříšení


Pravidla


Kdo je online
Právě je 552 návštěvník(ů)
a 3 uživatel(ů) online:

Mikim
oko
ivanp

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma registrovat kliknutím zde

Polemika


Přihlášení

Novinky portálu Notabene
·Selhání pøedstavitelù Jižních baptistù pøi ochranì obìtí sexuálního zneužívání
·Sbor Bratrské jednoty baptistù v Lovosicích vstoupil do likvidace
·Informace z jednání Výkonného výboru BJB dne 10. kvìtna 2022
·JAS 50 let: Adrian Snell, trièko a beatifikace Miloše Šolce
·Online pøenosy ze setkání všech JASákù k 50. výroèí pìveckého sboru JAS
·Prohlášení tajemníka Èeské evangelikální aliance k ruské agresi na Ukrajinì
·Jak se pøipravit na podzimní vlnu?
·Kam se podìly duchovní dary?
·Bratrská jednota baptistù se stala èlenem Èeské eavngelikální aliance
·Patriarcha Kirill v Západu vidí semeništì zla a sní o vizi velkého Ruska

více...

Počítadlo
Zaznamenali jsme
116496201
přístupů od 17. 10. 2001

Hledání: Slunovrat na křesťanský způsob
Vloženo Pondělí, 02. listopad 2009 @ 13:53:04 CET Vložil: Stepan

Zamyšlení poslal Momonka

Rok se sešel s rokem a zase jsou tady vánoce. Ono to zní tak sladce, avšak já se, ostatně jako každým rokem, nemohu ubránit pocitu zhnusení. Vánoce jsou jeden velký šoubyznys, jehož náplní je poblázněnost lidí, pokrytectví, obžerství a zesměšnění Krista.

Dovedete si jen představit, co by nastalo, kdyby nějaká vláda zakázala vánoce? Ono to v podstatě ani možné není – zakázat vánoce. Nepovedlo se to ani nacistům, ani komunistům. Dokázali pouze vymazat postavu Krista, jinak se pranic nezměnilo. Dneska nikdo Krista lidu nezakazuje, lid si ho odstranil z vánoc sám. Vánoce jsou pro mnohé jen svátky míru a soudržnosti, kdy je rodina spolu, což je nutno dobře zapít a zajíst. Tak je tomu ve světě, kde Bůh už nemá místo. Je tomu jinak v obci Boží? Dodržujete vánoční zvyky, nebo to, drazí křesťané, flákáte?

Co to jsou ty „vánoční zvyky“? Koledy a kupa pověr, pak také krásně nazdobený stromeček (už i vánoční výzdoba podléhá módě, letos frčí růžová:-)), prskavky, cukroví a v neposlední řadě dárečky. Na ty se těšíme nejvíc. Dneska už to nejsou jen teplé ponožky a výpravná kniha, dneska se kupují mobily, počítače, auta... Zkrátka čím dražší, tím lepší. Hmotných statků není nikdy dost. Duch vánoc je materiální duch vánoc. Vánoce jsou svátky konzumu. Proč slavíme vánoce? Na to existuje jednoduchá odpověď: protože se nám líbí. Nebo snad proto, že se nám narodil Spasitel? Nikoliv. Protože se nám líbí. Ta tradice. Vždyť je to tak hezké... Mnozí teď budou protestovat a leccos namítat. Nu což.

Ono se řekne „oslavujeme narození Pána Ježíše v Betlémě“, na tom není nic špatného přeci. Co je špatného třeba na křtu novorozeňat? Nakonec nic, jen ho neuznáváme, neboť je nebiblické. Důležitější je poslouchat Boha, než lidi. Tak se argumentuje. Jenže jak se praví, stokrát opakovaná lež se nakonec stává pravdou. A tak věřící (téměř) všech vyznání obhajují urputně svátky, které bible nezná (resp. zná, avšak jako modlářství). Je až zábavné sledovat, jak se katolíkům vyvrací jejich nebiblické postoje, ale nebiblické katolické dědictví – vánoce – se toleruje. „Toleruje“ je však slabé slovo.

To, že se Ježíš nenarodil 24. prosince, ví i malé dítě. Nebudu zde vysvětlovat původ vánoc, to si každý může zjistit sám. Stačí jen připomenout, že jejich kořeny jsou ryze pohanské, jen se už neříká „slavit slunovrat“, nýbrž „slavit narození Spasitele Krista“. Opravdu věříte tomu, že si to samotný Spasitel přeje? Ruku na srdce, vážení. Je to onen skutek z víry? Skutek, jenž nám připravil Bůh, abychom v něm chodili? Nebo spíš naopak? Skutek z nevíry. Ten lidský, přidaný. Chápu, že vánoce neslavíte proto, že se chcete zalíbit Bohu. Jak už jsem napsala výše: slaví se proto, že se líbí, mají zvláštní atmosféru.

Budu-li maximálně vstřícná a tolerantní vůči tomuto svátku – oslavujte si narození Pána. Ale k čemu je vám vánoční stromek, cukroví a dárky? Jak souvisejí pohanské prvky s Kristem? K čemu jsou ta všechna pozlátka kolem? Dokážete si představit vánoce na jaře, bez stromečku, cukroví a dárků? Zkrátka bez celé té pompy a nádherné okouzlující atmosféry, kde by zůstal jen holý fakt – narodil se Kristus. Mnozí jistě nedokážete. Jak jsem již řekla: vánoce se slaví, protože se líbí a Pán Ježíš Kristus zde nehraje příliš velkou roli – je jen záminkou, alibi.

Takhle já osobně vnímám vánoce. Ty světské i rádoby křesťanské. Neslavím je. Příčí se mi, neboť jsou pokrytectvím.


Podobná témata

Zamyšlení

"Slunovrat na křesťanský způsob" | Přihlásit/Vytvořit účet | 13 komentáře | Search Discussion
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrijte se

Re: Slunovrat na křesťanský způsob (Skóre: 1)
Vložil: ivanp v Pondělí, 02. listopad 2009 @ 15:00:22 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
...myslím, že vianoce sú ,,neutrálne,,...záleží len na postoji srdca a viery...bol som v Betleheme v jaskyni narodenia Pána a tam sme si urobili ,,svoje vianoce,, v letnej horúčave, bez stromčeka, bez darčekov, len tak sme si pripomenuli narodenie Krista...
...tradície ešte nemusia byť protibiblická...mám dorbý zvyk svojej manželke darovať na narodeniny kvety, to je moja tradícia...na vianoce máme doma stromček, to je rodinná tradícia, ale kľudne by sme boli aj bez stromčeka...aj bez vianoc...
...ak má niekto problém s vianocami, tak nech ich jednoducho neslávi, vôbec sa tým neprehreší...
p.s.
...teším sa na vianoce...
ivanp



Re: Slunovrat na křesťanský způsob (Skóre: 1)
Vložil: Ingmar v Pondělí, 02. listopad 2009 @ 19:34:49 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Kdo slaví, slaví Pánu (nevěřící nechme stranou, těm je jedno jestli je to biblické nebo ne), kdo neslaví, neslaví také Pánu (alespoň bych tomu rád věřil). Každý ať má jistotu svého přesvědčení.
A neslavíš tak, že se celý rok těšíš na to, jak si 24. prosince krásně zaneslavíš a budeš si ten večer užívat, jak ti ostatní slaví, zatímco ty jsi od toho osvobozena, nebo ti ten den přejde, ani nevíš jak?
Internet je taky nebiblický. Vlastně je nebiblické celé toto fórum...
Mimochodem, nebiblická je třeba i modlitba ve stoje se zavřenýma očima a sepnutýma rukama. A přesto se tak někteří modlí a nemyslím, že by je kvůli tomu Bůh slyšel míň než ty klečící, nebo padnuvší na tvář.



Re: Slunovrat na křesťanský způsob (Skóre: 1)
Vložil: prozaik v Pondělí, 02. listopad 2009 @ 20:30:36 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)

Tož, to Tě, milá Momonko, možná povbudím, ale myslím si totéž a proto "vánoce" nijak neslavím.  Už jen to slovo "slavit" by stálo za samostatné téma a rozbor.

Osobně si myslím, že během těch prosincových dnů se v celé hrůze a viditelně ukazuje všeobecné odpadnutí a zesvětštění církve. Což jistě není žádná novinka, ale tehdy je to zvlášť křiklavé.

Trochu se to pojí s fenoménem "narozenin". I tyto - v příbězích Bible - slavil vlastně jen Faraon a Herodes. Což pro mě nejsou nijak následování hodné příklady... 

Pokud by Ježíš chtěl, abychom my "slavili" jeho narozeniny, tak nevěřím, že by nám to jasně nevzkázal.

Ale přesto, nám cosi vzkázal. Abychom si připomínali jeho smrt, dokud nepříjde. Ne jeho "narozeniny".

Čili to období je mi den, jako den. Prostě to ignoruju.



Re: Slunovrat na křesťanský způsob (Skóre: 1)
Vložil: poutnick v Úterý, 03. listopad 2009 @ 08:06:40 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Zajímavé je že kdy se Kristus narodil či nenarodil obvykle vědí nejlépe ti kteří v Něho nevěří. Pokud jste výjimkou a víte kdy se přesně narodil tak to prosím napište. Období zimního slunovratu v Izraeli by docela odpovídalo. Tou dobou je tamna místní poměry  strašná zima 15°nad nulou, bláto a déšť. Pastýři zapalují ohně když v noci hlídají stáda. Krom toho prý lidstvo odedávna provázela legenda a příslib o Dítěti zrozeném z panny které zachrání a usmíří s Bohem celý svět a přijde v době slunovratu. Možná jí znala i stará antika a jiná náboženství a snažila se ji urychlit a využít pro svůj prospěch na svých králích a bozích. Další důvod proč slavíme naplnění Radostné zvěsti právě v tomhle období může být ten že Kristus je pro nás symbolem světla a života tak jako bylo slunce pro naše předky kteří neměli to štěstí co my a nebyli pokřtěni. Každá kultura i náboženství během roku něco slavila. V zimě, v létě, na začátku, na konci, o žních a podobně. Vždycky se dá říct že něco dostalo nový kabát. Nošení kalhot je také pohanský zvyk který do Evropy přinesli Hunové. Představa že by se prvotní církev nechala ke slavení Vánoc inspirovat lidmi z našeho území je dost směšná. Tou dobou jsme byli zcela bezvýznamní, ať už jsme žili ve stepích východu, na skalách Thrákie nebo na sever od Alp. Církev mohly ovlivnit židovské a antické zvyky.

Možná Vás překvapí a potěší (nebo naopak ne) že vánoční stromeček přinesl do Anglie princ Albert z Německa a odtud se rozšířil do celého světa. Evangelický zvyk který jsme převzali.

Nadílku od Ježíška vymyslel – Martin Luther !!!!!!!!!!  Dřív našim předkům  naděloval svatý Mikuláš na svůj svátek a také svatá Lucie. V době před změnou kalendáře měla svátek zrovna před slunovratem a nadílela trochu ovoce a cukroví.. V domácnosti Lutherových vzniknul problém. Katolíka Mikuláše neuznávali a jejich dětem bylo líto že nic nedostanou. Tak začal otec nadělovat na Vánoce a od Ježíška.  Dětem ale bylo líto že musejí čekat déle než ostatní. Tak začala jejich matka nadělovat i na Mikuláše a tak už to zůstalo a rozšířilo se to do několika států střední Evropy. Evangelíkům z anglosaských zemí naděluje na Vánoce biskup Mikuláš dodnes, i když se postupně stal pohádkovou bytostí. Santa je svatý a Klaus, Mikeš, Míka, brutální Nikita , Nikokolky i Koljové vycházejí ze jména Nikélaos což znamená Vítezný lid.

Vánoce jsou po Velikonocích nejkrásnější svátek který spojuje lidi dobré vůle z celého světa. Jak vidno je i docela ekumenický.  Jesličky jsme dodali my. Nelíbí se lidem zklamaným, nešťastným a zatrpklým. A také materialistům kteří staví na konsumu a tohle je často jediná chvíle kdy proti němu protestují. Myslím že cítí Boží světlo a Ducha který tou dobou vane celým světem. Připojte se k nám a oslavte je jak náleží a jak chcete. Můžete spáchat třeba nějaké duchovní obžerství nebo podarovat a potěšit chudé. Inspirovat Vás může třeba Vánoční příběh o Starém lakomci z Anglie. Podle něho pan Disney vytvořil strýčka Skrblíka.

Nebo si někde v klidu sedněte, stranou od ruchu a shonu a přejte nám všem štěstí, odpuštění a spásu.




Momonko (Skóre: 1)
Vložil: garwin (garwin@seznam.cz) v Středa, 04. listopad 2009 @ 09:59:59 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Ahoj, co myslíš? Urazí se Bůh, když se letos sejde celá rodina u štědrovečerní večeře, dáme si dárky a druhý den zajdeme společně na Hod Boží vánočí bohoslužbu?




Re: Slunovrat na křesťanský způsob (Skóre: 1)
Vložil: Maftik v Sobota, 26. prosinec 2009 @ 17:57:03 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Mýtus o pohanském původu vánoc




Stránka vygenerována za: 0.18 sekundy